idei pentru ,,pachetelul"de dimineata?

idei pentru ,,pachetelul"de dimineata? | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj



Voi ce le mai dati pachetel copiilor dimineata la scoala/gradinita sau pentru voi la servici?
Eu am de facut 4 pachete pentru dimineata(2 pentru fetita care merge la scoala unul dimineata si o gustare pentru dupa amiaza, masa de pranz mananca la scoala, altul pentru fetita care merge la gradinita si unul pentru tatic) si e tare greu de gasit ceva nou de care sa nu sa plictiseasca, sa fie si bun si sanatos, aveti ceva idei sau retete?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Eu una nu am inca de facut pachetel nici pentru sotz (pt. ca nu-si ia pachet de acsaa), nici pt. copil.
Dar ce iti pot sugera este : sanvish facut din: snitzele din piept de pui, pate de ficat facut in casa, crochete de cascaval sau peste in forma patrata, branza peste care poti sa adaugi o suvita de ardei gras sau castravete sau rosii.Astea sunt doar cateva sugestii care mi-au venit acum pe moment in minte.Idei art fi mai multe dar ai zis ca vrei ceva sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ai mei copii mananca la scoala, dar uneori le mai pun, eu sau mama, cate un sanvis cu diferite combinatii si ceva dulce, de preferat CORNY frucht (acele mici batoane de cereale)sau mici pachetele cu biscuti.
in Germania gasesti o sumedenie de lucruri care se pot pune la pachet. sau un fruct, mar, banana, un mic ciorchine de struguri...

si la sot ii pun cereale pentru dimineata, am o cutie de plastic, pun acolo cereale, cu fructe proaspete, iar el la servici isi pune lapte sau iaurt peste ele. la parnz mananca la firma, iar seara....acasa.

am exclus intotdeauna, cipsurile si ciocolata. sau le mai dau uneori , cate o placinta, din aia cumparata de la magazin.

la sot mai poti sa-i dai, desigur daca ii place!, pentru masa de pranz, snitel cu legume, (salata de legume), sau friptura rece, taiata cu legume...asta pentru masa de pranz.





Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Cam asa:
-tot felul de piine(cu seminte,Hausbrot,chifle taiate pe jumatate,cornuri,etc),schimb periodic,o intreb cind cumpar ce vrea
-ori unt,ori crema de brinza(Frischkässe)
-feliute de cascaval(ori Bergkässe ca e de la Heidi,din munti si ii place )
-ori feliute de ou fiert si taiat
-ori feliute de piept de pui pe gratar(snitel rar de tot fac pt.ca-i prajit)
-rar,cumpar un fel de cirnati(Gelbwurst)de la magazinele bio sau pateu bio,fara conservant si altele
-ii mai pun 2 felii de piine uscata(Knäckebrot sau Zwieback)
-o rotita de Babybell
-sau pateu cu brinza facut in casa

Intr-o cutiuta alaturata(sau in aceeasi cutiuta daca e cu compartiment)ii pun combinat sau simplu:
-felii de ardei
-felii de morcovi
-felii de mar
-felii de castravete
-in sezon,cirese sau capsuni fara zahar sau boabe de struguri,felii de mandarina,portocala
Sau banana in doza www.kidoh.de/index.html?b=991842&wea=1086097" target="_blank">speciala.

Nu-i pun nimic dulce,ne-am obisnuit asa de la prima gradinita unde nu era permis si e ok.
Sotul meu isi pune tartine cu diverse feluri de piine si diverse feluri de brinza ,nu maninca deloc mezeluri.Separat isi ia o doza cu legume si fructe.





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu ii fac sandwich cald in aparatul de facut sandwich-uri ca daca nu e lipit il desface si tot il imprastie. La gradi s-a cerut sa fie doar paine cu ceva, ca sa nu pofteasca ceilalti la ce are vreun copil, asa ca sunt foarte restranse ideile, am sa ma inspir si eu de aici. Oricum al nostru nu prea papa nimic, orice i-as pune.

Monica si iepurasii

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Paine ,unt si somon
Pateuri cu branza, cu ciuperci
Paine cu friptura rece si felii de ardei
Paine cu branza/casacaval si sunca
Iaurturi, branza de vaci ci smantana si un corn
Fructe
Biscuti/saleuri
Chec cu un iaurt sau lapte



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, am facut greseala sa citesc exemplele date de voi si mi s-a facut o foame!!!! Ma duc sa-mi fac un sanwich. Dar cred ca voi pune din tot ce am prin frigider. Sa vedem cand il termin daca pot musca din el.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Eu am un baiat de 2 ani si 3 luni si ii dau ptru micul dejun urmatoarele:

croisant cu unt si miere sau cu branza
grisine cu branza philadephia si gem
clatite cu miere sau gem
atol(cereal de porumb cu branza si ou..un fel de mamaliguta)
arepas cu branza sau cu pui(o turtica de malai coapta pe plita)
empanada de carne,branza sau pui
orez cu lapte
mini snitele de pui
galuste de branza,cocos ,ovaz,caise uscate triturate si umplute galustele cu prune uscate
french toasted
compot de fructe
fructe taiate
fructe uscate(stafide,caise,piersici)
iaurt cu fructe
sucuri naturale.


Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei, multe le am deja in meniu, dar o sa ma mai inspir si de la voi.

Are cineva o reteta de pate(din ficatel de pui) facut in casa?

Alina interesanta doza aia pentru banana, pe aici n-am vazut.

Multumesc si o sa mai citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

A mea nu pune brinza si sunca pe gura. Are 1 singur fel de salam de pui pe carel maninca si cu care-i fac sandwich. Rar de tot vrea Gelbwurst.
Ii mai plac mini pateurile de pui de la Aldi (cele cu ursulet pe ele - au si salam si cremvusti dina ceeasi gama, dar pe alea nu le maninca).
Zilnic ii pun fie castravete, fie chery tomanten, fie ardei rosu.
Tot zilnic are un fruct: mar, kiwi, capsuni, cirese, portocala, struguri....de fapt, maninca aproape orice fel de fruct si leguma negatita.
Tot zilnic are un Actimel sau un Snack de legume+fructe (le gasesti la Peny, Aldi, sunt 4 la pachet si-s fara conservant)
Uneori ii fierb un crenvust, i-l tai bucatele mici si-i pun in doza. Alteori, ou fiert sau chiftelute (ca eu nu le fac nici cu ceapa si nici cu usturoi ("catel" ma refer), ca sa miroasa - pun un praf de usturoi doar).
Nui dau dulciuri si nici cioco.
De baut, apa plata. Iar acum pe vreme rece ceai.

Mergi la inceput