cum ne educam copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Amoga, ce bine le zici.
Nu-i cumpar jucarii ca recompensa, de fapt nu prea primeste recompense materiale doar ca uneori in zilele in care cere nu stiu ce jucarie, ii amintesc ca nu a fost tocmai cuminte si azi nu va primi una noua.
E greu de tot, mai ales ca nu stiu unde s-a dus calmul meu in ultima vreme.
Si ii mai aplic si pedepse.......nu TV sau calc. Nu o privez de lucrurile "sanatoase" , iesit afara, plimbare, etc.....

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si, dupa definitia ta, Elisa sigur nu e dresata.
Daca recompense, pedepse.... nu sunt bune de aplicat....care e metoda buna si care sa dea rezultate.
Credeti-ma, cine ma stie se mira cum am atata rabdare cand se apuca sa faca rautati pe afara (eu zic si asa ca nu am destula), ii explic de n ori un lucru...dar ea e mai breaza ca mine si nu renunta prea usor la ceea ce vrea (pe undeva imi place asta) si ar fi o usurare sa stiu ca metoda de educatie recompese-pedepse e inutila, totusi nu as vrea un copil rasfatat din cale afara pt ca la maturitate ptobabil ii va fi f greu. In functie de anturaj.....

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naiuta spune:

Nu stiu cum e corect sau incorect?!Ceva tot trebuia sa fac ca o luam razna.
Eu i-am povestit baiatului (5 ani) de iad si rai.I-am spus ca exista Dumnezeu si exista deavolul.Imparatia Domnului este Raiul iar a deavolului iadul.
Eu vreau sa fiu printre cei care merg in Rai de aceia ma straduiesc sa fac lucruri bune sa ajung acolo.
Asa i-am lipit pe perete o hartie din culoarea pe care si-a dorit care simbolozeaza Raiul iar una neagra care simbolizeaza iadul.
Pe acea preferata i-i lipesc cate o inimioara cand face fapte bune iar pe acea neagra i-i lipesc cate un foc.
De cand am aplicat metoda asta va spun cu mana pe inima ca mi-e mult mai usor.Se straduie sa nu faca rele.
Nu stiu...asta am primit de la parinti si asta incerc sa dau mai departe.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Naiuta, nu te supara pe mine, dar abia sistemul asta pe care-l aplici acum e dresaj. Il inveti asa pe baiat nu sa realizeze ca actiunile lui afecteaza si pe ceilalti, ca daca ii lovesti ii doare, sufera,plang etc, ca daca murdaresti covorul, acesta trebuie curatat si nu mai e timp de plimbae (e un exemplu), ci se va abitine de la aface asa ceva DE TEAMA. De teama iadului, pe care cine stie cum si-l imagineaza. Nu va invata sa empatizeze cu cei din jur, ci va fi terorizat de frica iadului.
Asta e similara cu deja clasica "daca strigi cuibul randunicii, ii trage Dumnezeu scara de sub picioare". Ma gandesc ca tu vrei sa ii imprimi niste principii morale si etice, si sa fie in acord cu el insusi, nu sa actioneze sub imperiul fricii, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns naiuta spune:

Hai sa mai spun ce ma face sa continui....
Eram in vizita la o prietena rusoaica.Era la televizor pe sat. o emisiune, ea i-mi traducea, in care era vorba de niste tineri 15,16 respectiv 17 ani (4 pers.)din Rusia care au fost ucise.
S-a descoperit ca au fost ucisii de alti tineri de varta lor sa fie oferite jertfa lui lucifer (deavolului).
S-a descoperit si unde era locul de jertfa (undeva langa cimitir)aratau acolo numai pisici si caini spanzuratii cica:numai ila care aduce jerfa se poate numi demn de a face parte dintre prieteni satanei.
Vedeam tineri i-si ascundeau fata si explicau cum i-si omoara victimele si cat e de important acest lucru.
In sala erau invitati si parintii criminalilor si ale victimelor.
Eu nu am vazut nici o diferenta intre acei oameni.Simpli,povesteau ca habar n-aveau ce fac copii si ei sunt epuizati de munca au cate 2 locuri de munca sa le poata oferi cel putin strictul necesar sa poata avea o viata normala.Nu le venea sa creada ca copii lor au fost in stare de asa ceva.

Nu stiu...pe mine acea emisiune m-a speriat enorm si siincer,mi-e frica sa nu fie copii mei,ori victima,ori sa faca parte dintre acei nebuni.
S-a ajuns la concluzia ca in trecut cand parintii i-si invatau copii despre Dumnezeu si deavol era mai rar asa ceva.
Eu vreau sa-i invat de mici pe copii mei,apoi viata le ofera ce le este scris...oricum eu sunt cu sufletul impacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Naiuta, sper ca postul tau sa fie o gluma....una proasta. E inadmisibil sa iti traumatizezi copii in halul asta. Religia e ceva personal, o alegere personala si in nici un caz nu tb amestecata in educatia copiilor. Daca parintii tai au folosit aceasta metoda cu tine, nu inseamana ca si tu tb sa procedezi la fel, intre timp s-au scris carti, s-au facut studii, poate ar fi mai folositor sa folosesti metode mai putin traumatizante, sa lasi religia de o parte si sa citesti un studiu, doua, ca sa vezi efectele absolut aberante pe care le produci personalitatii copilului tau.

Scuza-ma dc sunt prea directa, dar efectiv mi-e greu sa cred ca ceea ce spui e adevarat.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Mda, eu am zis sa fiu mai soft in exprimare.
Sa fim seriosi, Neiuta, faptul ca acum niste ani in Rusia nu se auzea de astfel de specimene ca cele descrise de tine, nu inseamna ca nu existau. Incidenta faptelor astora era mult mai redusa, da, dar nu din cauza ca li se explica micutilor despre rai-iad. Ci din cauza ca in Rusia de atunci (ca si in Ro de atunci) nu exista acces la informatie, contactul cu exteriorul era limitat, comunicarea era deficitara si greoaie, internetul, cablul, satelitul erau povesti SF. Tinerii de atunci nu aveau surse de "inspiratie" pentru ispravile lor, nu aveau filme, cazuri mediatizate, acces la toate minunatiile astea, plus o "sfanta" teroare de KGB (ca si noi de Secu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui naiuta

Nu stiu cum e corect sau incorect?!Ceva tot trebuia sa fac ca o luam razna.
Eu i-am povestit baiatului (5 ani) de iad si rai.I-am spus ca exista Dumnezeu si exista deavolul.Imparatia Domnului este Raiul iar a deavolului iadul.
Eu vreau sa fiu printre cei care merg in Rai de aceia ma straduiesc sa fac lucruri bune sa ajung acolo.
Asa i-am lipit pe perete o hartie din culoarea pe care si-a dorit care simbolozeaza Raiul iar una neagra care simbolizeaza iadul.
Pe acea preferata i-i lipesc cate o inimioara cand face fapte bune iar pe acea neagra i-i lipesc cate un foc.
De cand am aplicat metoda asta va spun cu mana pe inima ca mi-e mult mai usor.Se straduie sa nu faca rele.
Nu stiu...asta am primit de la parinti si asta incerc sa dau mai departe.....




cum poti sa-ti sperii in halul asta propriul copil?? Cu IADUL!! Offfffff

Mami de fetita si de baietel 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Citat:
citat din mesajul lui naiuta

Hai sa mai spun ce ma face sa continui....
Eram in vizita la o prietena rusoaica.Era la televizor pe sat. o emisiune, ea i-mi traducea, in care era vorba de niste tineri 15,16 respectiv 17 ani (4 pers.)din Rusia care au fost ucise.
S-a descoperit ca au fost ucisii de alti tineri de varta lor sa fie oferite jertfa lui lucifer (deavolului).
S-a descoperit si unde era locul de jertfa (undeva langa cimitir)aratau acolo numai pisici si caini spanzuratii cica:numai ila care aduce jerfa se poate numi demn de a face parte dintre prieteni satanei.
Vedeam tineri i-si ascundeau fata si explicau cum i-si omoara victimele si cat e de important acest lucru.
In sala erau invitati si parintii criminalilor si ale victimelor.
Eu nu am vazut nici o diferenta intre acei oameni.Simpli,povesteau ca habar n-aveau ce fac copii si ei sunt epuizati de munca au cate 2 locuri de munca sa le poata oferi cel putin strictul necesar sa poata avea o viata normala.Nu le venea sa creada ca copii lor au fost in stare de asa ceva.

Nu stiu...pe mine acea emisiune m-a speriat enorm si siincer,mi-e frica sa nu fie copii mei,ori victima,ori sa faca parte dintre acei nebuni.
S-a ajuns la concluzia ca in trecut cand parintii i-si invatau copii despre Dumnezeu si deavol era mai rar asa ceva.
Eu vreau sa-i invat de mici pe copii mei,apoi viata le ofera ce le este scris...oricum eu sunt cu sufletul impacat.


Doamne, neiuta, pe mine sigur m-ai ingrozit!
Mie, daca as fi in locul tau stii ce m-ar speria si mai tare? Ideea ca, pentru a scapa de chinurile iadului, copilul meu sa nu pice tocmai in latura cealalta, neagra, cu sacrificii animale (mai intai) pentru a intra in gratii diavolului. Doamne fereste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Neiuta, te rog eu, ai putina incredere in noi si scoate foile de pe peretele copilului. Chiar daca in momentul asta nu intelegi, ia-le de acolo.Cu timpul sunt sigura ca vei vedea singura ca educatia de moment prin sperietura sau amenintari nu da roade si pe termen lung.

Daca nu vrei sa renunti la ele definitiv, pun-le o perioada in camera ta macar.Eu nu cred ca vei rezista mult sa te scoli dimineata si sa privesti la foaia neagra.

Mergi la inceput