GRADINITA 309"PARADISUL PITICILOR"

GRADINITA 309"PARADISUL PITICILOR" | Autor: catyn

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. Am o fetita la grupa mica la aceasta gradinita. Si sunt foarte revoltata de tot ce se intampla aici. Sunt toalete normale, sunt 2 ingrijitoare la un etaj de 5 grupe, merg singuri si nesupravegheati la toaleta, in cazul in care reusesc sa urce pe ea, iar altfel fac pe ei.Sunt lasati uzi, pt ca nimeni nu ii vede si nici nu ii intreaba de ce stau retrasi, fac optionale la gramada cu grupele mari,nu primim chitanta pt optionale, iar de cate ori intrebam ceva pe una din educatoare, ni se raspunde ca ori nu e pe tura dansei si nu o intereseaza, sau pur si simplu ca nu e treaba ei.E strigator la cer ce e acolo.Tare as vrea sa mai aflu si alte neplaceri mai ales de la grupa mica de la aceasta gradinita, poate reusim cumva sa schimbam in bine ceva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fairy spune:

Buna! Mai..eu sunt foarte multumita pentru ca se acorda atentie si copiilor si parintilor iar directoarea e super draguta. De educatoare nu mai zic....fetita mea e topita dupa ea. Si ...totusi...fiind o gradinita de stat ofera destul de mult,nu crezi? Dar la ce educatoare este fetita ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catyn spune:

Buna. Nu toate educatoarele, dar noi probabil am si avut un ghinion chior, pt ca una din doamne este insarcinata si este in concediu de vre-o 2 saptamani, timp in care au tot venit 2 educatoare.Dansa intr-adevar era super draguta si cu copiii si cu parintii, plus ca faceau mereu ceva.In schimb doamna cealalta, care e aceeasi de la inceput, doamna elena, o doamna de varsta pensionarii, este foarte ciudata. Nu se poate vorbii mai nimic cu dansa, plus ca tot ce spui este interpretat total aiurea. Cred ca de la dansa au si plecat multe nemultumiri.Voi la ce grupa sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Buna,
Eu am baietelul (3 ani si 7 luni )la o alta gradi si nu sunt multumita.
Intentionez sa-l inscriu la 309, dar nu stiu ce sa fac.
Ceea ce a scris "Catyn" m-a cam descurajat, iar "Fairy" mi-a dat o speranta. Ca de obicei parerile sunt impartite, in functie de ce i s-a intamplat fiecaruia.
Totusi, daca mai are cineva copilasul la aceasta gradinita va rog sa imi spuneti ce parere aveti. Sau le rog pe cele 2 mamici sa revina cu informatii noi.
Va multumesc,
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Buna,

Noi suntem tot la 309, la Grupa mica (A) - partea cu toaletele e adevarata - dupa o luna si jumatate toti copiii au reusit sa se descurce singuri - prin urmare de atunci foloseste toaleta singur si acasa. Intr-adevar mai merg singuri la toaleta, mai sunt lasati uzi etc... dar cu chestiile astea putem invata sa ne descurcam.

Problema la grupa noastra este una din dnele educatoare - care nu stie niciodata pe ce lume este (habar nu are ce ar trebui invatat la grupa mica, cum etc..). Se mai tipa la copii, unii s-au plans si ca au fost loviti etc. Dupa o ancheta interna - tot ce s-a putut face a fost o reducere salariala. Atat.

Desi le-am spus ca nu ma intereseaza masa de la gradinita - adica sa manance doar daca ii place - insista sa manance si a primit si diagnostice din partea unei dne educatoare: de la astm la viermisori ...


Serbarea de Craciun - a aratat un nivel foarte slab al grupei... acum noi stam acasa ca am luat o viroza saptamana trecuta.

Poate lucrurile stau mai bine la cealalta grupa mica (sunt doua grupe). Mai asteptam pana in vara - si cerem sa fim mutati la alta grupa daca sunt pastrate aceleasi educatoare.

In rest, gradinita arata foarte bine, dna directoare are rabdare sa asculte...

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui wapi

Buna,

Noi suntem tot la 309, la Grupa mica (A) - partea cu toaletele e adevarata - dupa o luna si jumatate toti copiii au reusit sa se descurce singuri - prin urmare de atunci foloseste toaleta singur si acasa. Intr-adevar mai merg singuri la toaleta, mai sunt lasati uzi etc... dar cu chestiile astea putem invata sa ne descurcam.


Daca e lasat ud de la 9 dimineata pana la pranz...nu prea mi se pare OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Am plecat de la premisa ca nu poti observa totul la 25 de copii in acelasi timp (s-au inscris si 30 de copii la o grupa - ptr ca asa s-a impus). In plus, merg pe ideea de a-l invata sa spuna singur cand este ud, mai tarziu chiar sa se schimbe singur.
Am reusit sa trecem de primele trei luni cu foarte putine absentate din motive medicale.
Alte lucruri importante din pacate nu pot fi rezolvate ptr moment; cum vom fi nevoiti sa urmam sistemul public - din motive financiare - v-a trebui sa invatam sa ne descurcam cu acest sistem. Singura solutie ar fi mutarea de la grupa, insa nu consider ca ar fi benefica acum, ar fi foarte greu de explicat si ar narui toata acomodarea de pana acum.


Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluandrei spune:

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru: vreau sa imi inscriu si eu baietelul la grupa mijlocie la aceasta gradinita si am auzit ca nu se mai fac inscrieri, insa m-ar ajuta daca cineva care are copilul acolo ar vb cu o educatoare sau cu directoarea pentru o "audiere" care sa o impresioneze placut:).

Ma puteti ajuta in sensul acesta, va rog? Locuim foarte aproape de gradinita, la doua blocuri, deci din punctul acesta ne incadram. va multumesc anticipat!

Email: cezarutza@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Noi suntem la aceasta gradinita, dar despre inscrieri tot ce pot sa-ti spun in cazul nostru este ca am depus cererea si am asteptat. Si am fost acceptati. Din cate stiu inca nu se fac inscrieri - probabil in iunie cum a fost si anul trecut.

Wapi 39+ &Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluandrei spune:

Multumesc, Wapi, voi merge zilele acestea sa vad exact despre ce este vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serbanica8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui wapi

Noi suntem la aceasta gradinita, dar despre inscrieri tot ce pot sa-ti spun in cazul nostru este ca am depus cererea si am asteptat. Si am fost acceptati. Din cate stiu inca nu se fac inscrieri - probabil in iunie cum a fost si anul trecut.

Wapi 39+ &Stefanita (19 mai 2006)


Imi puteti spune in ce zona locuiti dvs ? Noi am intampinat probleme la inscrierea fetitei, mai exact nu a fost acceptata. Multumesc

Mergi la inceput