Sigilarea dintilor la copii

Sigilarea dintilor la copii | Autor: alexas

Link direct la acest mesaj

As dori sa cunosc mai multe despre sigilarea dintilor la copii , eu am doi gemeni si as dori sa stiu daca cineva a sigilat dintii copiilor ce riscuri sunt si la ce varsta daca poate cineva sa ma informeze si pe mine va multumesc
mami de miruna & andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Cel mai precis raspuns ti-l da un dentist.Cred ca nu vei gasi parere mai autorizata ca a lui si pe langa acesasta mai da si sfaturi.Succes

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

scuza-mi ignoranta dar ce inteamna sigilarea dintilor? cum adica?

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Se pune un material- ca o plomba pe maselute si asa nu se mai cariaza. Am in Ro un prieten medic stomatolog care mi-a recomandat asta pentru copil si pe la 4 ani am facut sigilarile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sigilarea se incepe la aparitia primilor dinti definitivi (molari sau premolari, help cine stie exact) in jurul varstei de 6 ani, este ca o folie protectoare, pe aplica cu pensula si se fixeaza cu lumina laser, tratamentul dureaza cateva minute, nu doare deloc-deloc.
Noua ne-a aratat med stomatolog pe dintii de lapte ca a insistat fie`mea sa-i faca si ei ceva, daca tot nu vroia sa-i faca extractie
Este foarte recomandat acest tratament.
Si mare atentie la aparitia primelor masele definitive !!!



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Si aceasta operatiune trebuie repetata in fiecare an, nu?
Cand fetita mea avea 7 ani i-am sigilat molarii, dar la 2 din 4 nu a prins, deoarece glanda salivara este exact deasupra dintelui.Si nu pot spune ca tot procesul a durat putin. Intr-adevar, nu doare, dar trebuie sa stea mult timp cu gura cascata tare (nu cateva minute daca o faci serios)si dupa cum v-am spus nu ai o siguranta ca ti se fixeaza bine.
Si atunci alti bani, alta distractie. Si asta in fiecare an.
Dar daca iti reuseste ai o siguranta mare.
Sincer, ce ma deranjeaza cel mai mult din toata chestia asta e ca trebuie sa o faci in fiecare an. Nu e asa definitiva cum se spune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Si cat costa? la 4 ani cum ai facut? pe maselutele de lapte? si mai merge si dupa ce a facut carii micute pe dintii de lapte?(dupa plombare)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Eu stiu ca dintii care se doresc a fi sigiati trebuie sa fie sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

I-am sigilat numai maselutele, nu erau cariate asa ca nu stiu care-i treaba cu cariile si sigilarea. Si nu stiu cat costa, ca noi n-am platit. Anul urmator - la 5 ani, stomatologul s-a uitat numai sa vada daca nu a sarit sigiliul - si era la locul lui, asa ca nu i-a mai facut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am sa intreb doctora despre carii si sigilare.
La dinti de lapte nu se aplica.
Ref. durata tratament: noua ne-a facut la 4 maselute, adica a aplicat de cate 3 x cu pensula si laserul, dupa care copila isi odihnea fatza :-) Insa nu a fost deloc deranjata sa stea asa, insa eu frecventand fff des din pacate cabinetul doctorei, fie`mea este familiarizata in exces cu toate :( si poate de asta a stat cuminte.
Oricum, mi se pare un lcuru important, chiar daca se repeta anual sau de cate ori este nevoie, sa nu uitam ca dupa 6 ani dintii ne raman ... si cel mai bine e sa avem grija macar la copiii nostri, cu atata tehnica noua !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu am intrebat dentistul si mi-a raspuns ca nu se aplica la dintii de lapte. Pana la dintii definitivi mai vorbim...noi nu suntem asa mari, inca.

Mergi la inceput