Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Sigilarea dintilor la copii

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

alexas
alexas
membru incepator

Romania
BIHOR

148 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 06/10/2008 :  22:42:50 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite alexas un Mesaj Privat

Sigilarea dintilor la copii

As dori sa cunosc mai multe despre sigilarea dintilor la copii , eu am doi gemeni si as dori sa stiu daca cineva a sigilat dintii copiilor ce riscuri sunt si la ce varsta daca poate cineva sa ma informeze si pe mine va multumesc
mami de miruna & andrei
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

doxinu
mami de Stefan nazdravan

Romania, bucurestiBUCURESTI
2365 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  08:36:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui doxinu  Trimite mesaj yahoo luidoxinu Adauga semn de carte la raspuns Trimite doxinu un Mesaj Privat
Cel mai precis raspuns ti-l da un dentist.Cred ca nu vei gasi parere mai autorizata ca a lui si pe langa acesasta mai da si sfaturi.Succes

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
angiuta
angiuta
membru junior

Germany, Berlin
923 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  09:08:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiangiuta Adauga semn de carte la raspuns Trimite angiuta un Mesaj Privat
scuza-mi ignoranta dar ce inteamna sigilarea dintilor? cum adica?

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Cristina_C

Donator  Mos Nicolae 2011
 Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  10:50:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
Se pune un material- ca o plomba pe maselute si asa nu se mai cariaza. Am in Ro un prieten medic stomatolog care mi-a recomandat asta pentru copil si pe la 4 ani am facut sigilarile.

membru veteran szivarvany
green eyes`mom

Donator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  11:12:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
Sigilarea se incepe la aparitia primilor dinti definitivi (molari sau premolari, help cine stie exact) in jurul varstei de 6 ani, este ca o folie protectoare, pe aplica cu pensula si se fixeaza cu lumina laser, tratamentul dureaza cateva minute, nu doare deloc-deloc.
Noua ne-a aratat med stomatolog pe dintii de lapte ca a insistat fie`mea sa-i faca si ei ceva, daca tot nu vroia sa-i faca extractie
Este foarte recomandat acest tratament.
Si mare atentie la aparitia primelor masele definitive !!!

Daria &
GIULIA(2004 08 16)
Elag
Elag
membru incepator

Romania, Bucuresti
270 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  12:17:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elag un Mesaj Privat
Si aceasta operatiune trebuie repetata in fiecare an, nu?
Cand fetita mea avea 7 ani i-am sigilat molarii, dar la 2 din 4 nu a prins, deoarece glanda salivara este exact deasupra dintelui.Si nu pot spune ca tot procesul a durat putin. Intr-adevar, nu doare, dar trebuie sa stea mult timp cu gura cascata tare (nu cateva minute daca o faci serios)si dupa cum v-am spus nu ai o siguranta ca ti se fixeaza bine.
Si atunci alti bani, alta distractie. Si asta in fiecare an.
Dar daca iti reuseste ai o siguranta mare.
Sincer, ce ma deranjeaza cel mai mult din toata chestia asta e ca trebuie sa o faci in fiecare an. Nu e asa definitiva cum se spune...
rapsody
rapsody
membru incepator

Romania, galatiGALATI
212 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  12:28:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rapsody un Mesaj Privat
Si cat costa? la 4 ani cum ai facut? pe maselutele de lapte? si mai merge si dupa ce a facut carii micute pe dintii de lapte?(dupa plombare)?
Elag
Elag
membru incepator

Romania, Bucuresti
270 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  12:31:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Elag un Mesaj Privat
Eu stiu ca dintii care se doresc a fi sigiati trebuie sa fie sanatosi.

Cristina_C

Donator  Mos Nicolae 2011
 Germany,
8099 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  14:06:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Cristina_C un Mesaj Privat
I-am sigilat numai maselutele, nu erau cariate asa ca nu stiu care-i treaba cu cariile si sigilarea. Si nu stiu cat costa, ca noi n-am platit. Anul urmator - la 5 ani, stomatologul s-a uitat numai sa vada daca nu a sarit sigiliul - si era la locul lui, asa ca nu i-a mai facut nimic.

membru veteran szivarvany
green eyes`mom

Donator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  14:45:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
Am sa intreb doctora despre carii si sigilare.
La dinti de lapte nu se aplica.
Ref. durata tratament: noua ne-a facut la 4 maselute, adica a aplicat de cate 3 x cu pensula si laserul, dupa care copila isi odihnea fatza :-) Insa nu a fost deloc deranjata sa stea asa, insa eu frecventand fff des din pacate cabinetul doctorei, fie`mea este familiarizata in exces cu toate :( si poate de asta a stat cuminte.
Oricum, mi se pare un lcuru important, chiar daca se repeta anual sau de cate ori este nevoie, sa nu uitam ca dupa 6 ani dintii ne raman ... si cel mai bine e sa avem grija macar la copiii nostri, cu atata tehnica noua !

Daria &
GIULIA(2004 08 16)

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 07/10/2008 :  15:11:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat
Si eu am intrebat dentistul si mi-a raspuns ca nu se aplica la dintii de lapte. Pana la dintii definitivi mai vorbim...noi nu suntem asa mari, inca.
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com