Prima zi de gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Off,da,cred c-o sa plang eu mai mult decat Stefanel,sunt constienta ca i tb timp pentru acomodarea in "sistem"...si,sa fiu sincera,imi va tb.si mie.Imi dau seama astfel cat de mult a crescut si cat de repede a trecut timpul...parca mai ieri il infasam in scutec..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

sunt emotionata pana la lacrimi, luni o sa fie prima zi de gradi pentru puiul meu, in weekendul acesta ne pregatim rucsacelul cu de toate, pijamalute, pasta si periuta de dinti, prosopel,pantofiori de interior....desi la prima vizionare de-abia l-am luat de-acolo, nu stiu cum o sa fie de luni, dar vin aici si va povestesc.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Astazi a fost a 4 zi de gradinita a fetitei mele si a fost tragic.
Am inceput de miercuri cand nu a avut nici o problema decat putina maraiala cand s-a trezit din somn la pranz. Joi a plans ca nu am luat-o eu ci bona si a plans si acasa cand a vazut ca nu am ajuns inca. Vineri dimineata a plans cand am lasat-o cca 1/2 h (verificat pe net).

Aseara insa, duminica, la culcare, mi-a spus ca ea nu mai vrea sa manance niciodata si nici sa nu mai cumparam nimic: nu voia sa mai merg la serviciu ca sa nu o mai duc la gradinita. Nu i-am promis nimic si a plans cu sughituri cca o ora jumatate, pana a adormit. Dimineata a dus-o tati la gradinita: m-am gandit ca i-ar fi mai usor sa se desparta de el decat de mine. A plans continuu, si in casa, si pe drum si cand a ajuns acolo.

Acum nu stiu ce sa fac: sa ii reduc programul, sa nu o mai duc, sa mai am rabdare ... Mi se rupe sufletul de mila ei. Iar eu de la serviciu nu pot vedea nimic, nu stiu de ce dar nu merge site-ul de la gradi, doar de acasa.

Ati trecut prin asta? Cum sa fac? Fetita mea are 3 ani si o luna ...

Merci pt raspunsuri,

lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si noi am patit ceva asemanator anul trecut, in toamna, si l-am retras. Avea tot 3 ani. Toata lumea mi-a zis ca am gresit insa eu am considerat ca asa e mai bine pentru copilul meu. Acum, l-am inscris la alta gradinita, pe langa cea veche nici nu suporta sa treaca - ceva s-a intamplat acolo, e clar. Numai ca el zice ca merge la scoala, nu reusesc sa-l conving ca el va merge la gradinita, parca ar vrea sa sara peste etapa asta. Nici nu stiu cum e mai bine, reactioneaza foarte urat cand ii spun ca merge la gradinita, azi mi-a zis sa nu-i mai spun niciodata ca merge la gradinita, el merge la scoala ... I-am spus pana la urma ca merge la o scoala de copii mai mici. El tot zice ca o sa aiba teme, ca o sa invete sa scrie, etc. Sunt un pic incurcata, nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. L-am dus acolo, i-a placut foarte mult, de abia asteapta sa mearga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IOANA_MIRUNA spune:

Fetita mea a fost foarte incantata de gradinita. La prima gradinita - de stat- a mers cu foarte mare entuziasm, care s-a topit dupa prima saptamana. Desi, la prima vedere, educatoarea parea draguta, nu a mai vrut sub nici-o forma sa mearga acolo.
La a doua gradinita, de data asta particulara, a mers din nou cu mare placere, dar dupa o luna, din nou, aceeasi problema. Am dus-o insa fortat - ptr ca am crezut ca din cauza rasfatului face asa- inca o luna acolo, dupa care a trebuit sa-mi iau bona pentru un an. Nu am reusit sub nici-o forma sa o convingem ca in alta parte este mai frumos, mai bine. Am mers cu ea la multe gradinite dar nu dorea sa aibe contact cu copiii.
Asa ca, dupa un an cu bona, in care mereu ii povestem cat de bine este sa ai prieteni , cu care sa te joci, cat de bine e sa mergi intr-un loc - nu gradinita!!!!- de distractie si unde sa inveti lucruri frumoase... am reusit sa mergem la alta gradinita particulara. Aici s-a acomodat repede, a trecut un an si ceva de atunci, dar nici acum nu-i spunem gradinita ci club de distractie si educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

s-a rezolvat. Acum bazaie ca maine e sambata si nu merge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

noi avem emotii, urmeaza in toamna sa incepem. Initial am zis ca astept pana la 4 ani din cauza ca teoretic nu are inca sistemul imunitar complet dezvoltat si deci va fi bolnav tot timpul, dar daca e sa fie asa, mai bine in grupa mica la 3 ani decat in grupa mica la 4 ani si tot bolnav. Imi pun mari sperante ca va fi atras de activitatile de acolo, este foarte cooperant cand este vorba de jocuri noi, sau 'teaba' (treaba) cum spune el. Daaaar, asa cum s-a plictisit de piscina (si avem abonament pe 1an) sunt sigura ca se va intampla si aici. E dificil si cu ora de trezire, caci mai devreme de 9 nu serveste si nici nu pune osul la munca sa-si manance micul dejun singurel (decat poate daca ar fi compus din inghetata cu inghetata). Cu toate astea, de fiecare data cand trecem pe langa gradinita ii spun ca vom merge acolo (cu un entuziasm fantastic), ii prezint 'avantajele' gradinitei ca pe o recompensa pt cat de minunat este el si am avut noroc sa gasim si o carticica f interesanta "Gradinita" care descrie activitatile de acolo iar el este fericit ca s-a mai edificat in legatura cu acest subiect si pare incantat.
Un lucru stiu sigur: nu voi avea puterea sa-l las zbierand dupa mine si sa plec...


Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu am preluat ideea cu clubul de distractie si joaca si se pare ca merge. Parca suna altfel cand zice ca va merge la club decat la scoala! Iari i-am luat niste papucei de interior ptr gradinita si era foarte incantat, toats ziua a vorbit de club, ce o sa faca acolo. Bine, ca mai si exagereaza, lui deja i se pare ca e mare, vrea sa mearga singur cu bicicleta pana acolo, sper sa-i treaca pana va merge efectiv. Am niste emotii ... mai ales dupa esecul de anul trecut, nici eu nu cred ca as mai avea puetere sa-l vad iar pierdut in spatiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Noi incepem pe 1 sept gradinita...doar cand ma gandesc ma ia pe mine cu dureri de burta cu toate ca acum suntem in vacanta.
Adica copila a mai facut un an de krippe-o gradi pt copii mici-dar acum va merge la alta gradi unde o sa fie cea mai mica din grupa.
In grupa sunt 20 de copii de la 3 ani pana la scoala,iar copila mea are 2 ani si 10 luni.
Ea a fost de proba 2 zile i-a placut mult si nu are nici un stress...dar noi doi suntem ca doua babe plangagioase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Si noi incepem pe 1 septembrie. Stie cineva ce alte hartii mai trebuie duse la gradi? Ceva certificate medicale...? Precizez ca dosarul de inscriere l-am depus in mai, deci cu ala suntem ok. Doar acum de inceput nu stiu ce mai trebuie dus.... Poate ma ajutati voi!

Multumesc frumos.

www.youtube.com/watch?v=gWqj6Twzd5Y&feature=related" target="_blank">THAT's ME

Mergi la inceput