Abuzul domestic - in actualitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Si eu am avut un cucui in frunte de parca eram the last unichorn, dupa ce m-am dat pe un topogan la aqualand, din fericire nu mi s-a invinetit ochiul, si tre sa va spun o poveste ilara. Pe 31.12.2007 in dupa-amiaza inainte de revelion, mi s-a spart un vas de sange pe pleoapa dreapta si instantaneu mi s-a umflat ochiul si s-a facut violet. Pe 02.01.2008 in prima mea zi de lucru cainele meu s-a "jucat" un pic cu un "domn aflat in vizita la mine", si l-a tavalit un pic prin curte, zgariindu-l pe burta. Domnul, un grec cam cacacios, seara cind am venit acasa a inceput sa faca panica, ca sa mergem sa-i fac antitetanus, ca daca turbeaza, etc. cu toate ca nu il muscase. Deci l-am facut pachet si am plecat la spital la urgente, acolo am dat de nimeni altul decit doctorul care il internase la psihiatrie pe ex. Cind m-a vazut pe mine cu ochiul vanat, si pe ala tot zgariat, ma tot intreba daca nu vreau sa cheme politia ...
S-o fi gandit saracu, ca iar am dat de unu care-mi da la ochi :D.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Cand citesti,vezi,auzi de asemenea situatii te cutremuri,te gandesti cu compasiune la victima,cu nervi si"vorbe"la agresor,dar abia atunci cand li se intampla celor apropiati tie,stii cum este!
Azi,am simtit ca ma sufoc de indignare si nervi si dorinta arzatoare de calca in picioare pe cineva!Sotul meu are o verisoara,are 18 ani,eleva la liceu in ultimul an!De vreo 2 ani deja avea un prieten,cu care noi am zis in prima faza ca nu-i nimic serios,dupa care a inceput baiatu sa doarma la ea,sa faca baie sa manance sa i se spele rufele,etc,etc!Fiind o tipa destul de rasfata de parinti,i s-au permis muuulte,din punctul meu de vedere,de la un timp,imi tot spunea cumnata-mea ca individu se poarta foarte urat cu ea,ca o jigneste,ajungand s-o faca "zdreanta"Am zis ca mor,am discutat cu ea,i-am explicat ca respectul este primul lucru care trebuie sa primeze intr-o relatie!A parut c-a inteles,a zis ca termina cu el!Boon,n-au vorbit vreo 2-3 zile,apoi s-a impacat,ca a promis ca n-o sa se mai intample,nu'ce!
Acu 2 saptamani,ma intalnesc cu ea,imi spune ca a terminat-o cu el,ca a aflat ca in timp ce era cu ea,se mai vedea si cu o alta tipa,ca a vb cu respectiva,a aflat tot!I-a spus clar ca au terminat,s-o lase in pace~A continuat s-o caute,s-o sune,a venit acasa la ea,a facut scandal,numai ca fratele ei era prezent,l-a dat afara pe individ!
Luni,in drum spre scoala,a asteptat-o,a batut-o crunti-a fracturat maxilarul,a dat cu picioarele in ea,erau prezente 2 colege ale ei,nici una n-a luat atitudineNici macar in momentul cand ea s-a dus si a facut plangere la politie nu au vrut sa depuna marturie,ca nu le dau voie prietenii lor!Cum e posibil asa ceva?Bineinteles ca au fost la IML,si-a scot certificat,acum asteptam sa vedem cum se rezolva!
Sunt total bulversata,nici acum nu-mi revin din soc si simt ca o sa-mi explodeze capul!
Ce facem in asemenea momente,cum ne controlam sa nu ne ducem sa-l jucam in picioare pe individ,sa-i raspundem la fel,sa vada cum este?



"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Parerea mea este, ca datorita faptului ca nimeni nu-l va trage la raspundere penal pe acest individ, cineva ar trebui sa-i aplice acelasi tratament, pe care l-a aplicat el fetei, daca e posibil chiar mai aspru, si cu salutari de la ea, si sa i se spuna ca daca va mai indrazni, o sa-i fie chiar mai rau.
Mi se urca tensiunea numai cind ma gandesc.


>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Valentina,numai cititindu-te si simt ca pocnesc!!!
Si eu zic la fel,sa-i aplicati acelasi tratament!!Doamne cite animale in libertate!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Cred c-as plati pe cineva sa-l bage in spital, la TI, daca i-ar face asa ceva copilei mele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

In prima faza nu au vrut sa ne spuna,pentru ca sotul meu este un tip destul de dur,care se enerveaza foarte repede cand e vorba de familia lui si le era frica cumva sa nu se duca sa-l bata pana il lasa jos!Abia dupa ce au facut plangere,au fost la dr,i-au pus aia nu's ce la maxilar si arata cat de cat bine au indraznit sa-i spuna,oricum o vedea cum arata!
Din pacate pentru individ daca nu se rezolva pe cale legala...nici nu vreau sa ma gandesc!
Culmea,tot ei au fost cei amenintati de catre sora lui,ca ce si pe ea a batut-o barbatu,acu ce sa faca?Pai ce frate daca tu accepti trebuie s-o facem si noi?Ca daca nu-si retrag plangerea ii calca cu masina,pe cap,ca ea are audi a4 domne

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

Yasmine, ti-am trimis un nou PM. Imi poti raspunde acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Ajutati-a si pe mine cu un model de plangere penala in caz de violenta domestica!!! Azi am incasat-o pentru a doua oara. A fost si politia pe la noi. Nu mi-a lasat urme deci adio certificat medico-legal. A incercat sa ma sufoce strangandu-ma de gat (eu fiind cu bebelusul de o luna in brate). M-a trantit jos si cu dosul palmei imi strivea efectiv nasul. Mi-au tasnit lacrimile de durere..si altele... El e politist si imi rade acum ca ce a facut e doar o "piscatura de nas" si fara certificat nu face 2 parale plangerea. Sapt asta depun si actele de divort.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Ajutati-a si pe mine cu un model de plangere penala in caz de violenta domestica!!! Azi am incasat-o pentru a doua oara. A fost si politia pe la noi. Nu mi-a lasat urme deci adio certificat medico-legal. A incercat sa ma sufoce strangandu-ma de gat (eu fiind cu bebelusul de o luna in brate). M-a trantit jos si cu dosul palmei imi strivea efectiv nasul. Mi-au tasnit lacrimile de durere..si altele... El e politist si imi rade acum ca ce a facut e doar o "piscatura de nas" si fara certificat nu face 2 parale plangerea. Sapt asta depun si actele de divort.

KHRISU mamik de baietel si fetita


Khrisu, incearca sa iesi pe balcon sau sa ai o fereastra deschisa cind te ataca. Pune-ti parintii la curent cu ce se intimpla, daca mamaica ta poate sa vina sa stea cit mai mult cu tine acasa (idea e sa ai martori la violentele astea fara urma la care sotul tau pare expert).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


khrisu, eu cred ca nu e bine sa iesi pe balcon - poti sa aluneci daca te impinge si sa cazi.
totodata, cred ca nu te va lovi daca mama ta e acasa sa vada. cred ca o poti folosi ca martor bazat pe ceea ce ii povestesti tu, dar nu ca martor ocular.
vecinii au auzit ceva?
Mik, sper ca nu te superi pe mine, stiu ca sfaturile tale au fost bine intentionate , am vrut doar sa expun alta parere.

Mergi la inceput