Abuzul domestic - in actualitate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Cred ca cel mai simplu cadru legal care ar trebui creat este cel din tarile civilizate.
Aici cind un barbat isi abuzeaza familia, isi bate sotia, si daca sotia cheama politia, primul pas care se face este ca agresorul sa fie luat din casa. Urmatorul pas care se recomanda femeii, este consultarea unui medic si solicitarea unui certificat medico-legal, apoi depunerea unei plangeri la politie, fapt care are ca urmare eliberarea unui act, care interzice agresorului sa se mai apropie de casa, sotie, copil pentru o perioada de vreme. Char in cazul in care apartamentul este proprietatea barbatului, femeia are dreptul de a ramane in apartament o perioada de timp, in care are ocazia, sa se mute, sau sa mearga intr-un adapost pt. mame abuzate. Divortul in aceste cazuri este unu de urgenta, prioritatea se pune pe copii si care sunt cerintele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

chiar we trewcut, culmea, chiar in parcul plin de copilasi, un tata si-a batut sotia...fetita lor de aproximativ 5 anisori a inceput sa tipe foarte puternic si tremura...eu am sarit si am tipat "politia, dar nu cheama nimeni politia???" tipul s-a simtit si mai ofensat asa ca a batut-o si mai bine..tot in parc sub privirile noastre...ale muuuuuuuuultor parinti care..TACEAU...ba chiar se uitau CIUDAT la mine ca ma "bagasem"...


Nimeni, absolut nimeni nu a zis nimic din ditamai parcul mare din Brasov...nimeni nu a chemat nici un gardian, nimic...
De atunci zilnic ma gandesc la acea fetita, la teroarea pe care o traieste zilnic alaturi de acea bruta... sunt convinsa ca mama ei din pacate nu a facut nimic, ba chiar mi-a lasat imopresia ca nu era prima data cand se intampla asa ceva...



ma intreb, pana cand vor mai exista astfel de cazuri????

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

chiar we trewcut, culmea, chiar in parcul plin de copilasi, un tata si-a batut sotia...fetita lor de aproximativ 5 anisori a inceput sa tipe foarte puternic si tremura...eu am sarit si am tipat "politia, dar nu cheama nimeni politia???" tipul s-a simtit si mai ofensat asa ca a batut-o si mai bine..tot in parc sub privirile noastre...ale muuuuuuuuultor parinti care..TACEAU...ba chiar se uitau CIUDAT la mine ca ma "bagasem"...


Nimeni, absolut nimeni nu a zis nimic din ditamai parcul mare din Brasov...nimeni nu a chemat nici un gardian, nimic...
De atunci zilnic ma gandesc la acea fetita, la teroarea pe care o traieste zilnic alaturi de acea bruta... sunt convinsa ca mama ei din pacate nu a facut nimic, ba chiar mi-a lasat imopresia ca nu era prima data cand se intampla asa ceva...



ma intreb, pana cand vor mai exista astfel de cazuri????

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Daca tot ai strigat, de ce nu ai pus mana si pe telefon sa suni la 112?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Foarte bine a facut cine a filmat la hotelul din Pascani cum un nenorocit batea o tanara - "prietena lui" - asa incat a ajuns la stiri pe toate posturile. Si totusi politia nu poate lua masuri pentru ca "nu s-a depus plangere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui camy_pus

chiar we trewcut, culmea, chiar in parcul plin de copilasi, un tata si-a batut sotia...fetita lor de aproximativ 5 anisori a inceput sa tipe foarte puternic si tremura...eu am sarit si am tipat "politia, dar nu cheama nimeni politia???" tipul s-a simtit si mai ofensat asa ca a batut-o si mai bine..tot in parc sub privirile noastre...ale muuuuuuuuultor parinti care..TACEAU...ba chiar se uitau CIUDAT la mine ca ma "bagasem"...


Nimeni, absolut nimeni nu a zis nimic din ditamai parcul mare din Brasov...nimeni nu a chemat nici un gardian, nimic...
De atunci zilnic ma gandesc la acea fetita, la teroarea pe care o traieste zilnic alaturi de acea bruta... sunt convinsa ca mama ei din pacate nu a facut nimic, ba chiar mi-a lasat imopresia ca nu era prima data cand se intampla asa ceva...



ma intreb, pana cand vor mai exista astfel de cazuri????

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Daca tot ai strigat, de ce nu ai pus mana si pe telefon sa suni la 112?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Exact asta vroiam si eu sa spun.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babi_Girl spune:

referitor la acest subiect... s-a difuzat si un spot pe la tv... c utipa care nu avea acces la bani pt ca statea acasa dupa nastere si era intretinuta de sot. pe alocuri m-am regasit si eu ina cel spot... nu am acces la bani pt ca stau acasa (mentionez ca avem un copil cu ceva probleme care nu a putut fi lasat la cresa si am pierdu locuri de munca din cauza ca nu aveam cu cine sa il las). Acum divortam, si pana plec la parinti, imi controleaza aplicatiile pe care le pot folosi prin "parental control" (nici winamp-ul nu-l pot folosi) doar ceva basic. nu mai zic de jiogniri si alte alea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Babi Girl, da, asta-i clar abuz! Bine ca ai decis sa pui punct. Ai grija de tine si de copil.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianamiron spune:

Atunci cind in copilarie traiesti asemenea abuzuri emotionale si fizice este o minune daca ramai intreg ca adult si te poti dezvolta si avea o personalitate "normala".
...se spune ca personalitatea unui copil se formeaza in primii trei ani de viata,in functie de ceea ce vede si ceea ce primiste,la nivel psihic.eu,personal,oscilez intre primele doua amintiri pe care nu le-am uitat(am 35 ani)-una in care mama si tata,impreuna cu familia lui tata stau fericiti in jurul unei mese si fiecare se preocupa de mine si una in care o vad pe mama cum ea bataie de la tata,aici apare si sora mea mai mica,intr-o camera intunecoasa(am aflat cand am crescut ca am locuit si in brasov o vreme)...deci,astea mi-au ramas in memorie dinainte sa fac 3 ani.am fost tot timpul "ocosa"ca sa zic asa,insa nu m-a impins nimeni sa invat mai mult,doar proful de romana din clasa a 12-a mi-a zis:tu poti intra la ce facultate vrei!...dar m-am indragostit de actualul meu sot.am avut o copilarie despre care zic unii ca ar fi fericita,adica imi amintesc jocurile de afara ,cu alti copiii,atunci ,da,eram foarte fericita.insa,mama a plecat de la tata cativa ani,celalalt"tata"a incercat de cateva ori sa imi faca rau si eu aveam doar 6 ani,mama lucra si de noapte,intr-o dimineata ma durea tare "acolo"ca nu stiam ce imi face,stiu insa ca mai plang uneori si acum cand imi amintesc ce imi facea ,dar simteam ca nu mai pot si i-am spus mamei care a facut scandal si l-a dat afara pe acest barbat.apoi,inainte sa-l cunosc pe sotul meu,am fost violata de un "prieten bun"care m-a invitat la sora-sa,nu era prima data cand mergeam la ai lui,dar nu am stiut ca e singur de data asta si ce mi se va intampla...acum ma uit in urma si realizez cat eram de speriata,ca am iesit din acel bloc si imi venea sa ma intind pe jos si sa plang,dar imi era ciuda pe mine ca si imi era si rusine,nu aveam inca 18 anis si eram ca tare speriata,imi pare rau ca nu am putut discuta cu mama,care tocmai divortase de tatal meu bun,caci am avut o viata ca a doamnei care isi spune "ranena"...cu batai in familie,ma duceam la scoala si veneam de la scoala flamanda,rugandu-ma ca tata sa nu o mai bata pe mama...toate astea m-au facut sa gandesc ca eu nu o sa permit niciodata asa ceva,chiar de va fi sa am 10 copii!!
...dar,ca exista intotdeauna un "dar"...viata mea e terminata,asa gandesc uneori,cand sotul meu ma loveste(motive a fi cam astea:eram beat si nu mi-am dat seama ce faceam,...m-ai scos din minti...m-ai enervat...)
sunt casatorita de 14 ani si il cunosc de 17 ani,avem doi copiii minunati,lumea ne apreciaza ca o familie minunata,insa trecem prin teroare uneori,vad pe faat copiilor cat de speriati sunt cand tatal ridica tonul vocii sau urmeaza o palma,doua.acum o saptamana am luat bataie,deoarece eu,neavand somn,am luat laptopul,l-am deschis si am pus un film>el a spus ca sa-l inchid,ca-l sparge!scurt!am replicat<of,doamne,cata violenta in viata mea!>s-a repezit si mi-a dat doua palmi zdravene,ca na,el e obosit si merge dimineata devreme la lucru,...eu nu am mai plans de data asta,dar nu am vb o saptamana cu el,si apoi am avut noi doi o discutie in care i-am spus ca imi este teama de el,ca asa nu putem continua,ca de cand il cunosc ma bate fara nici un motiv...el zice sa mai las si eu de la mine,dar asta nu e un motin de sarit la bataie,pentru ca eu i-am spus ca la faza asta trebuia sa imi spuna frumos:uite,ce e,eu nu pot sa dorm din cauza filmului tau si gata,nu se intampla nimic,dar el cand nu putea sa doarma noaptea nu era nici o problema ca el se uita la filme pana il lua somnul si eu mergeam la lucru de dimineata,eee,pai da,el e barbat si face ce vrea.m-a terminat,nu stiu cum sa merg mai departe ca inca il iubesc si el are si calitati si defecte,ii place sa si bea tare mult,mi-e greu sa ma despart de el si sa creasca copiii fara tata,ca in afara de "iesirile "astea ale lui e un om minunat.
astept sa ma sfatuiti,sau macar sa aflu parerile voastre.va doresc sa nu treceti prin ce am trecut eu,niciodata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

cunosc "aceasta poveste". Important este sa ai incredere in tine. Divorteaza! Vei fi mai linistita. Poate nu in primul an...dar cu timpul vei vedea ca esti al om. Viata este doar una...si merita sa o traiesti. Pentru tine si copii tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mie imi vine greu sa concep cum poate o sotie sa-l numeasca minunat pe cel care o "carpeste" din cind in cind.
Sa nu te superi pe mine,nu vreau sa te ranesc,dar sa vorbesti asa de senin despre faptul ca ai "mancat bataie" (cind,cum si din ce cauze) si apoi sa zici ca-l iubesti,ca e minunat si ca nu vrei sa creasca copiii fara tata(copii pe a caror fete vezi deja teroare atunci cind tatal lor ridica tonul),e extrem de dureros si de neinteles.

Eu ma uit la tristetea din ochii copiilor mei atunci cind tatal lor ii cearta ca au facut cite-o prostioara si ii atrag atentia sa o lase mai usor cu "gargara".(ca el le tine prelegeri)Mi-e mila de ei sa-i vad tristi ca tatal lor ii cearta ,si desi merita cite o "sapuneala" verbala ,tot intervin .Nu stiu cum ar fi sa citesc pe chipurile lor groaza,teroarea ca vor fi batuti sau ca vor fi martorii violentei tatalui lor asupra mamei.NU as accepta asta niciodata doar pt. ca vreau ca ei sa aiba un tata.Si NU as iubi un asa om,si NU l-as considera minunat!NU as putea trai cu groaza ca vine sotul meu acasa si ca nu stiu in ce toane e,sau ca din nu stiu ce motiv pueril ma ia la bataie.Dumnezeule,dar asta nu e viata.Asta nu e familie!

Tu singura zici ca nu doresti nimanui sa treaca prin ce ai trecut tu,insa tu continui sa te expui violentei domestice .Si ceri sfaturi.
Ce sfaturi crezi ca ai sa primesti?Sa-l ierti si de data asta?Sau poate vrei sa auzi ca asa`s toti barbatii,ii mai ard cite una sotiei ?
Nu,nu sunt toti barbatii asa.O familie fericita cu copii reusiti(unde?doar la suprafata?la sufletul lor s-a gindit cineva?) este o familie in care NU exista violenta domestica indiferent ca este indreptata asupra sotiei sau asupra copiilor.

Cred ca se subintelege sfatul meu.
Numai bine iti doresc!

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput