Gradinita buna de stat si particulara in Timisoara

Gradinita buna de stat si particulara in Timisoara | Autor: andreea3009

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt o membra noua pe forum, din Timisoara. Sunt interesata sa gasesc o gradinita buna in Timisoara pentru bebe care are acum 1 an si 10 luni.Varianta de stat si particulara. Poate chiar recomandari de la parintii care au avut bebe la respectiva gradinita recomandata. Eu locuiesc in Dacia, daca este o gradinita de sta este preferabil sa fie mai aproape, daca este particulara nu are importanta distanta, mai ales ca multe din cele particulare asigura si transportul.Pls, eventuale preturi si perioade de inscriere.
PS Am vizitat Gradinita Montessouri, daca stie cineva gradinita sau a avut bebele acolo, ma intereseaza argumente pro si contra, pentru ca nu am reusit sa cunosc un parinte care a avut copilul inscris acolo.
Multumesc,
Astept raspuns cu nerabdare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Scuze,insa eu nu am inteles bine:vrei sa afli despre o gradinita pentru cand bebele tau va implini 3 anisori sau vrei sa afli despre o cresa sau o gradinita particulara unde sa poata merge bebe mititel fiind,sub 3 anisori?
Pana ma lamuresti...ca tot stai in Dacia,iti recomand gradinita nr.9 "Carla Peltz",pe strada Crisan,vis-a-vis de biserica aceea mare din Mehala.Fiica mea este acolo in grupa mare.
De ce sunt multumita:se ocupa de copii foarte bine,invata multe lucruri interesante,s-a schimbat in bine de cand e studenta la gradi,deci educatia primita e foarte buna.Mancarea e foarte buna si gatita de catre bucataresele gradinitei.Pe langa bucataria proprie au si spalatorie si calcatorie proprie.Gradinita e mare,spatioasa.Are o curte foarte mare,impartita cumva in doua parti,una spre strada si una in spatele cladirii.In ambele parti exista leagane,topogane,groapa cu nisip si copii profita de fiecare zi calduroasa sa se joace afara.
Personalul de colo,incepand de la directoare si pana la ingrijitoare...sunt persoane atente si apropiate de copii,au grija de ei si se poarta foarte bine cu ei.
Gradinita este de stat,iar plata este de 5 roni pe zi pentru mancare si urmeaza sa se faca 5,5 roni pe zi/de copil.
Nu stiu ce sa-ti mai zic.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Gradinita de stat buna este nr. 26, vis-a-vis de arena.
Particulare sunt o groaza de cluburi, putine sunt acreditate de min. inv.
Cresa/gradinita este in mehala: palestre: sau pe str. tapia (cresa) si pe Carol davilla (gradinita)- Children Care Center. aici e si fiul meu, acum e in primul an de gradi, asa ca voi vedea cum evolueaza si daca merita. ca si cresa sunt super tari, bine dotati , mancare buna si adecvata varstei.
Mai e club Bianca neve, pe langa pol. de pe Circumvalatiunii.
Pe str. pisa- Lipovei e gradinita Giminni.
Am auzit si eu de Montessori, ma tenta la un moment dat, caci imi place sistemul. dar cand am auzit ca au lb. germana am renuntat. si costurile sunt destul de mari, in plus e si departe, pierzi o groaza pe drum.
si spor in luarea unei decizii corecte.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea3009 spune:

Buna,
Multumesc pentru raspuns.O sa verific gradinitele recomandate.Si eu am fost curioasa de Children care Center,de Palestre nu am auzit si site-ul lor nu spune multe, iar Gimini, am vazut pareri pro si contra, chiar mai multre contra, plus ca am inteles ca nu era acreditata.Am mai vazut pe net o gradinita Barbie, ma incinta ca poti si monitorija pe net ce se intimpla acolo, dar nu am auzit nimic de ea.Stie cineva ceva?
O sa merg si la cele de stat recomandate, pina acum nu am fost decit la 36, dar personalul a lasat de dorit, gradinita parea curatica.Multi au recomandat-o, dat am fost socata de atitudinea dura a celor de acolo si deloc amabila, de aceea ma bucur ca am primit si alte recomandari pt gradinite din zona.Am mai auzit de gradinita de pe Paciurea si de cea din Sinaia sau Maria.Nu stiu unde sunt exact si nici multe amanunte, asa ca daca stie cineva amanunte , astept raspuns.
O zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

utor: andreea3009
Subiect: Gradinita Montessouri-Timisoara
Trimis la: 02/10/2008 22:19:46
Mesaj:

Buna,
Am vizitat Gradinita Montessouri, daca stie cineva gradinita sau a avut bebele acolo, ma intereseaza argumente pro si contra, pentru ca nu am reusit sa cunosc un parinte care a avut copilul inscris acolo.
Multumesc,
Astept raspuns cu nerabdare



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Andreea eu stiu ca Giminni e acreditata.
cea de pe paciurii, am auzit si eu ca e super buna, adica au cadre didactice competente, doar ca nu e amenajata. nu -sa facut nimic nou in ea. in plus e super aglomerata, cand a auzit dir. unde stau, mi-a recomandat cele din dacia.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea3009 spune:

Buna Ana-Maria,
Multumesc pentru indrumarea catre gradinita nr.9.Ma pregatesc sa o vizitez si sa ma interesez cind sunt inscrierile.Da, ideal este sa gasesc o gradi care-l primeste pe bebe mai repede, inainte de 3 ani.Nu sunt prea curioasa sa-l trimit la cresa, prefer o gradi care accepta si copii mai mici, pentru ca e destul de marisor pt virsta lui.Daca poti sa imi recomanzi si altceva e super ca in urmatoarea perioada ma ocup de vinat si vizionat gradinite.
Multumesc,
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Andreea,

La gradinita 9 primeste copilasi care au 3 anisori,deci...imi pare rau daca nu il vei putea inscrie.O derogare se poate face...Luana a inceput gradinita asta,la grupa mica,la 2 ani si 11 luni...Daca vrei sa mergi sa vizitezi...ar fi super...te-ai convinge de ceea ce eu am scris.
Cat priveste atitudinea celor din personalul de la gradinita deja vizitata...ce sa zic?!Eu m-am izbit de atitudinea asta la absolut toate gradinitele pe unde am umblat in orasul asta...nu stiu de ce au o retinere fata de cei ce vin si intreaba.
Alta gradinita...nu stiu ce sa spun?!Fiul meu a fost la una din cele de pe str.Timis,in Dacia,cea care e cea mai aproape de policlinica de acolo....nu mai stiu ce numar are.M-am bucurat ca Alex a facut acolo doar grupa pregatitoare...a fost asa si asa...ma rog,,poate e doar impresia mea.
Despre alte gradinite nu stiu sa mai zic....Referitor la Piastrele iti pot povesti din ceea ce mi-au povestit si mie parintii altor copilasi care au fost acolo....Per total au fost incantati,costa cam multisor gradinita si toti acei parinti mi-au spus ca activitatea si masa de acolo nu prea justifica banii platiti.Chiar am doi colegi de servici,sot-sotie,care au fetita acolo...fetita care a schimbat gradinitele in oras cum schimbam noi ciorapii....caci nu se putea adapta...asa o fi.Acuma copiluta zice ca-i place si e multumita,in schimb parintii cam comenteaza vis-a-vis de ce activitati are fetita acolo si compara toate astea cu ceea ce fac copiii la gradinitele de stat.Nah!asa mi-or zis,asa iti zc....

O idee ar fi,daca tot ai timp si iesi cu bebe la plimbare...ia-le la rand...imbini placutul cu utilul...in zona care te intereseaza...Mult succes!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

fetita mea (1 an si 10 luni) merge de 5 sapt la children care center (cresa) de pe tapia (zona take ionescu), desi si noi stam in zona cu tine... insa aici mai aproape n-am gasit nimic sa-mi placa... de children care center sunt f multumita, au educatoare tinere, se ocupa f bine de copii si cu drag, au bucatareasa si mancarea se gateste acolo, sediul este nou amenajat, e f mare si aerisit si au multe jucarii adecvate varstei... au gradina amenajata cu leagan, topogan, groapa cu nisip, etc... sunt putini copii/ educatoare, plus ca au si multe ingrijitoare... deocamdata n-am gasit minusuri, fiica-mea e incantata , merge cu drag si vorbeste intruna de educatoarea ei, deci ii place. am o prietena care are fetita de aproape 1 an acolo si e f multumita. nu mai spun ca deja se vad numeroase achizitii, fiica-mea canta , spune deja poezii, a inceput sa manance singura si sa stea pe olita. deci, sunt multumita si ti-o recomand.
la montessori am fost si noi si am vizitat, dar pe langa pretul cam nesimtit de mmare (1350 lei) a avut f multe minusuri, care noua nu ne-au convenit:
-orice intarziere de 10 minute la ridicarea copilului se taxeaza cu o ora de babysitting = 10 euro;
- totul se desfasoara in lb germana;
- nu au jucarii obisnuite (papusi, masinute), numai din alea educative de lemn
- nu se spun povesti
- copii stau f mult in liniste, nu se canta, nu se danseaza, nu se rade... nu mi se pare normal intr-un loc cu multi copii.
- nu sunt flexibili, nu se tine cont de necesitatile si preferintele copilului, se urmareste binele grupului in general
ca plus: gradinita arata f bine, si are curte f frumos amenajata, au si ei bucatarie proprie
deci mie mi s-a parut ca nu se respecta neaparat principiile montessori, ci sunt niste principii f rigide implementate de ramura austriaca a montessori (de care si apartine gradinita). ulterior am vb cu o verisoara de a mea care e psiholog si mi-a confirmat si ea: ca montessori e un principiu f bun, dar ca aici nu se face montessori! se face educatie germana rigida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

vin si eu cu o adaugire: am fata la gradinitza de pe paciurea, acum este in grupa mare. vacanta asta de vara s-a lucrat mult la amenajari, s-au innoit baile, arata super bine, pe la bucatarie s-a lucrat, la clasa noastra s-au schimbat scaunele, este chiar f frumos. cit despre cadrele didactice, nu pot sa spun decit ca sunt super!!!!!! sunt intr-adevar multi in grupa dar si asa se vad progrese evidente!!!!
alte recomandari de gradinitze, nu stiu, n-am fost la niciuna, decit la cea din lipovei, pe str. irlanda, acolo am fost la votat ultima data. este amenajat destul de dragutz, curtea cu tot felul de jucarii, insa mai multe nu stiu.
spor la vizite!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea3009 spune:

Buna Dia,
Am ramas un pic pe ginduri dupa mesajul tau.Am vizitat ambele gradinite, Montessouri si Children Care Center, de fapt singurele care am apucat sa le vizitez.Am avut o impresie buna de Montessouri, dar unele lucruri nu le stiam, de exemplul intirzierea se taxeaza cu 10 euro, nu mi-a spus nimeni nimic.Eu oricum speram daca ma hotarasc sa optez pentru ei, sa apelez la serviciul lor de dus si adus bebele, ca am vazut ca au microbuze.Povestea cu germana si jucariile o stiam inainte sa merg.Ei au spus ca programul prelungit pina la 18 costa 300 euro mai nou, asta acum 2 saptamini insemna 1050 RON, ca era 35000lei/euro.Nu zic este mult, chiar foarte mult, dar nu stiam nimic de 1350 RON si la Children Care Center, mi-au cerut 950 RON, deci era diferenta de un milion sau 1000 RON pina la ora 19, deci, tot pe acolo pretul, la fel de mare. Ce nu mi-a placut la Children Care Center(gradinita si cresa), ca am fost la ambele, vb din punct de vedere al vizitatorului, a fost:
-curte mica
-spatiu de joaca total neadecvat, intr-un hol de vila unde era o mocheta subtire si mult curent
-destul de frig
-diferite obiecte si jucarii, gen topogan, colac cu bile, etc... rupte, nu complet dar suficient sa se poata lovi un bebe in ele/ era bine cind se rup sa le inlocuiasca
-balustrada nu era pina sus, al meu se urca pina sus pe mobila de sufragerie, deci protectia la balustrada e mic copil, la fel acel plastic ce ingradea asa zisul spatiu cu flori din hol, de care a trecut cind am fost acolo fara probleme
-activitatile se desfasoara in dormitoare, dupa ce paturile se ridica, asa mi-au explicat sau intr-o mansarda destul de goala, adica putine jucarii si materiale, din ce am vazut eu
-daca comitetul de parinti vota germana la o grupa, faceau germana, egal ca tu vrei engleza, deci tot acolo ajungi ca si la Montessouri
-nu au asistenta in gradinita, extrem de ciudat pentru 10 milioane ce platesti pe luna
-daca e bolnav trebuie sa platesti 50 % din zilele care nu vine la gradi cu dovada de la medic si daca pleci in concediu, 26 de zile ai reducere de 60% la tarif, destul de rigid si naspa, nu crezi? asta chiar e iritant, pe bune
-eu am fost cind era pauza de somn si inca toate vasele zaceau murdare pe chiuveta
-extrem de mica investitia in materiale didactice si jucarii la 10 mil pe luna
Nu stiu mai mult, spun ce am vazut, doar ca vizitator, nu stiu alte lucruri: cum se poarta, competente pedagogice, etc.....
La cresa ca minusuri(mult mai putine minusuri, cresa a parut mai ok decit gradi):
-destul de frig
-balustrada nu era pina sus,foarte scunda, mai ales ca la 18 luni este virsta critica pentru catarat si sarit
-nu au asistenta in gradinita, extrem de ciudat pentru 10 mil ce platesti lunar
-daca e bolnav trebuie sa platesti 50 % din zilele care nu vine la cresa si daca pleci in concediu, 26 de zile ai reducere de 60% la tarif
-in baie cosul pentru scutece era plin ochi si o cantitate dubla de scutece murdare era linga cos direct pe jos, un pic aiurea pt un bebe ce incearca toaleta si e tentat sa se joace cu tot ce gaseste pe jos, nu mai vorbesc de estetic si igenic
in rest era ok, mai ok decit la gradi.
Deci, sincer sunt in ceata dupa cele 2 vizite.probabil mai trebuie vizitate ambele inca odata sa-mi fac o poza completa a ceea ce ofera.
Astept cu nerabdare completari si alte amanunte.
Cu prietenia,
Andreea

Mergi la inceput