Enteroviroza, sau mai grav ? niste pareri va rog

Enteroviroza, sau mai grav ? niste pareri va rog | Autor: ang3lt0uch

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de un an si 5 luni, slabuta de felul ei (10.2kg , 83 cm). Avem probleme cu burtica, ca multi alti copii din jurul nostru si maduce gandul la enteroviroza ce a tot circulat prin zona. Insa, medicul meu de familie refuza sa imi dea acest diagnostic deoarece sustine ca la analize de kk nu a iesit nimic. Insa la noi i nCraiova nu se testeaza toti virusii, si din cate am inteles acest virus cu rot.... (nu mai stiu cum ii zice) ce produce mai des enteroviroze la copii nu iese la analize dcat la bucuresti.

Simptome recente

- a avut diaree, putine scaune insa, maxim 3 pe zi, dar urat mirositoare si moi. i-a trecut de cateva zile dar de atunci :
- lipsa totala! de pofta de macare. Cand ma vede ca ii fac mancare sau cand ma vede cu ligurita in mana fuge la ea in camera se urca in patut si incepe sa planga :( Nu pot sa ii dai NIMIC sa manace, decat daca poate sa tina ea in mana si si atunci manaca ffff putin (juma de felie de pane, 4-5 linguri de orez, cateva bucati de morcov fiert, atat!).
- Bea apa, chiar multa, cere apa tot timpul. Nu vrea ceai, nu o pot mintii, ia o gura da inapoi sticla sau cana si
zice' mami, apa!' nu am cum sa o mint :(
- nu vomita, nu face febra in schimb este foarteeeee nervoasa si plangacioasa rau rau rau . din orice se supara , si daca nu reuseste sa isi puna bine palaria in cap din prima sau daca stiu eu ce jucarie nu a asezat-o cum a vrut din prima.
- ii dau intradevar niste premolari ( au decat coltul din fata iesit ) si un dinte din fata de jos.
- am trecut-o deja la regim, oricum refuza laptele deci nu e o problema sa i-l scot din alimentatie. dar nu vrea nimic de la mine. Cand baga ceva in gura ia daor cateva guri, si sta cu mancarea in gura cate 1 minut doua.
- doarme nelinstita, noaptea daorme 2-3 ore apoi prin somn plange o secunda doua si se intoarce pe cealata parte. Nu se trezeste noaptea. Ziua dupa 1-2 ore de somn plange rau si daca nu o iau sa mai daorma la mine in brate o ora nu se opreste. Si asta in conditiile in care fata mea se culca singura, se ducea la ea in pat de una singura nici nu ma suporta pe acolo cand vroia sa se culce :|

Ar mai trebuii sa mentionez ca la 5 luni (dupa vaccinu de 4 luni, ca a mea e nascuta la inceput de luna si avea aproape 5 atnci) a urmat un episod asemanator, nu manca, facea rau diaree, nu i-a trecut cu nimic din ce mi-a dat, am urmat regi,, dar ramasese cu sensibilitate, facea kk dupa fiecare masa, si a tinut-o chestia asta vro 2 luni. Apoi pe la un an vreo sapt i-a lipsit pofta de mancare, dar nu ca acum! Si-a revenit. Medicul in ambele cazuri mi-a zis ca o fi de la ceva ce a mancat. Am mai consultat si alti medici, dar nestiind ce sa le spun, am plecat de acolo cu 2-3 vorbe de la ei , atata.

va cer sfaturi, pareri, un fel de 'trainning' inainte de a ma duce maine cu ea la alt doctor. Sa stiu ce sa intreb, care sunt variantele, prin ce au trecut alti puiuti, ce se poate intampla. Medicii nostrii daca nu le dai mura in gura sunt in stare sa evite amanunte importante. Multumesc tuturor.

EDIT: Am uitat sa spun ca fetita in mod clar se simte rau, e mai alba la fata ca de obicei, si are vagi urme de cearcane sub ochi. Nu arata ca inainte de cand nu mananca.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

si al meu baiat a avut manifestari asemanatoare, dar el a varsat de cateva ori , scaune moi, refuzul mancarii. s-a dovedit a fi enteroviroza cu sindrom cetonic (evidentiat prin sumar de urina), dar ma dusese gandul pe mine la diabet sau hepatita sau infectie urinara . si el cere f multa apa, la culcare bea minim 1 biberon si a avut o perioada mare cu lipsa de apetit .
analizele la scaun au iesit bine nici giardia nici altceva la coprocultura.

cam dupa 7-8 zile si-a revenit cu totul inclusiv pofta de mancare
nazuros a fost intodeauna si nici cu somnul nu stam prea bine.

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

A mea nu bea apa in catitati atat de mari, insa bea des. Mai ales in loc de mancare, dupa ce incerc sa ii dau ceva, manaca o ligura apoi cere apa, ca sa scape probabil. Nu am calculat cat bea pe zi, nu mi-am pus problema de diabet, iar glicemia nu i-am facut-o pana acu.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ar trebui sa o vada un pediatru si sa ii faca niste analize mai amanuntite.Daca vrea apa tot timpul si bea cantitativ mult poate fi un diabet dar poate fi si o anemie sau paraziti.
Neaparat niste analize.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

trebuie facute niste analize mai amanuntite pt paraziti intestinali.
poate fi si giardia (lipsa poftei de mancare, agitatie, paloare, cearcane)....nu stiu daca se face la voi in oras analiza de giardia antigen...pt ca la coproparazitologic normal nu prea iese...sau ca sa o descoperi, ar trb sa recoltezi probe vreo 10 zile la rand...pt ca parazitul nu e prezent tot timpul in kk.
nu poate fi enteroviroza....asta tine putin si e mai violenta.
sau poate vreo infectie la stomacel. cere daca poti sa-ti faca si analiza pt helicobacter pylori.
una peste alta, eu as miza f mult pe giardia, sau alt parazit.

uite aici multe info despre giardioza:
http://www.sfatul medicului.ro/articole/Infectioase/Giardioza_659.html

copiaza link-ul in bara de adrese dar scoate spatiul dintre "saftul" si "medicului"..ca nu ma lasa sa pun link-ul calumea.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Nu bea catitativ multa apa, doar des. Mai ales cand nu mananca nimic. Giardia iese ziceau cei de la laborator la 4 zile consecutive, ceea ce am facut, coproparazitarul respectiv nu arata paraziti de nici un fel, acum nu stiu ce testeaza ei in laboratoare la noi in oras. Dar giardia cauzeaza diaree trazitorie , sau ma rog scuane proaste din cand in cand, la cateva zile, n ue cazul la noi asa. Lipsa poftei de mancare in cazul giardia cica nu este absoluta, si ea vine si dispare. Nu stiu ce sa mai cred, fie-mea n-a fost niciodata mancacioasa, dar era pofticoasa rau, daca manca cineva ceva ii trebuia si ei, acu nimic nu ii mai trebuie. De-abea mananca cateva linguri din lucruri fara GUST ( orez simplu, morcoi simplu, piept de pui fiert in apa chioara) si daca ma gandesc eu manac deastea fara gust cand imi e greata dintr-un motiv anume.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana 20 spune:

Si fetita mea a patit cam acelasi lucru cind avea pina in 2 anisori:prima oara a vomat dupa care fara sa aibe alt simptom (ea era f constipata pe vremea aceea) a inceput sa refuze orice mincare. Efectiv a avut citeva zile cind bea apa si minca citeva stiksuri. TIn minte ca nu mai avea putere sa se tina pe picoare.Dupa 7 zile de chin, timp in care abdomenul ei se umflase groaznic am urcat-o in masina sa o ducem la spital sa o puna pe perfuzii pentru ca eram efectiv disperati. In masina copilul a cerut mincare si atunci ne-am intors acasa.De a 2-a zi s-a trezit si a cerut mincare si o perioada a mincat f bine. Si acum imi amintesc ca atunci cind a implinit 2 ani avea doar 10.5 kg,era ca o umbra.DAca e viroza( si din descriere asa pare ca e) poate sa isi piarda complet pofta de mincare . Sper sa va faceti bine repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Virusurile care produc cel mai des enteroviroze, sunt rotavirusurile. Si daca e si daca nu e enteroviroza (fara varsaturi, febra si rezultat pozitiv la coprocultura e destul de greu de pus diagnosticul asta)ii trebuie regim alimentar pentru scaunele moi si un tratament de refacere a florei cu fermenti. Pediatrul e cel mai in masura sa ti-l prescrie. De obicei se da Biotics. Mai e si varianta parazitilor, care dau simptome ca cele descrise de tine: lipsa poftei de mancare, paloare, cearcane. Parerea unui al doilea pediatru n-ar strica. Sanatate multa.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Am fost si la un al doilea medic, si parerea ei a fost ca daca aavut enteroviroza, i-a trecut deja odata cu primul scaun mai tare. Acum are scaune moi si urat mirositoare daor cateodata, insa este balonata, tot timpul ii vine sa ragaie. Ieri a fost cam constipata, azi, spre diaree cu gaze multe. De mancat tot nu manaca, decat f putin, si deja sunt vro 7 zile sau mai bine.

Doctorita ne-a zis sa facem analize ptr giardia totusi, ca in giardia sunt scaunele proaste din cand in cand, cateodata disparand simptomenle si cu lunile. Ea a spus sa duc trei zile consecutiv proba de kk, cei de la laborator zic ca de obicei se dupa in prima zi, in a cincea si in a saptea. Nu mai stiu cum sa le mai dau:) Ce fac, le duc 7 probe de kk ?:)

Deasemenea, m-a trimis sa ii fac si analize de sange, ptr anemie. Caci si anemia ar putea determinata lipsa poftei de mancare. Dar in cazul asta tot ar ramane probleme cu burta neexplicate.

Am caut de giardia pe internet. Nu am vazut niciunde sa scrie ca provoaca chair diaree, doar scaune proaste cateodata si lipsa de apetit. Poate provica giardia diaree cu gaze, ca in cazul enterocolitelor ? Aveti idee?

A, da si inca ceva, cica bananele nu fac bine caci sunt fructe crude. e prima data cand aud asa ceva, legat de banane si diaree sau enteroviroze/colite.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

sorina, parca as zice ca mai degraba asa stiam si eu, cu proba de kk....la cateva zile diferenta....cum ti-au zis la laborator.
eu iti mai zic, intereseaza-te, daca la voi in oras se face pe undeva analiza: antigen fecal giardia. acest test, se zice ca depisteaza din prima giardia. in buc se face, si e in jur de 35 de lei.
nu stiu sa-ti raspund la intrebarea cu svunele...atat stiu ca se intalnesc si scaune proaste.
vreo eruptie pe corp i-a aparut in ultima vreme? si asta ar fi un simptom.

a, eu i-am dat banana atunci cand a avut diaree. daca nu, ii poti face mar copt amestecat cu branzica facuta in casa (din aceea calcica). e f dulce si e buna.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Nu se face acea analiza de giardia antigen cica la noi... Ei zic ca din 3 sunt siguri daca are sau nu. Dar devine suparator ca nu reusesc sa gasec cauza, mai ales ptr ca medicii nu mizeaza pe enteroviroza, nu prea se pronunta nici ei, asteapta analizele. Si dupa ce ca asta mica nu manaca, e clar ca o doare ceva, nu doarme fara sa se foiasca si sa planga nici macar o ora, nu conteaza noapte sau zi ....

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput