Cu Sau Fara acvariu - pesti in camera copilului?

Cu Sau Fara acvariu - pesti in camera copilului? | Autor: geanina75

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am un acvariu cu pesti in camera copilului si nu stiu daca ii dauneaza lui bebe. A venit cineva in vizita si-mi spunea ca de la apa evaporata din acvariu poate deternima aparitia unor boli. Stiti ceva in sensul acesta ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lolilo spune:

Citat:
citat din mesajul lui geanina75

Buna,
Am un acvariu cu pesti in camera copilului si nu stiu daca ii dauneaza lui bebe. A venit cineva in vizita si-mi spunea ca de la apa evaporata din acvariu poate deternima aparitia unor boli. Stiti ceva in sensul acesta ?


hmmm eu stiu ca face parte din asa numitele "white noises" recomandate pt linistea sau somnul bebelusului.
o explicatie dpdv medical m-ar interesa si pe mine insa. sper doar sa nu fie in genul mitului legat de nou nascuti si aerul conditionat din avion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Eu stiu ca bacteriile din acvariu ajung in aer si asta favorizeaza aparitia anumitor boli.Cum ar fi:asmt,bronsita...


Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Io stiu ca daca il protejezi de orice vei avea un puiut sensibil care se v-a imbolnavi mai repede ca alti copii care sunt tratati normal.Daca stam sa ne gadim asa si in aer sunt o gramada de virusi si atunci ce mai facem? Nu am fost niciodata de parere ca trebuie sa-i verifici copiluluide bacterii si aerul pe care il respira.
Un acvariu in camera nu poate sa-i faca rau in situatia in care multi copii dorm cu pisici sau catei si s-a dovedit ca acesti copii au muuult mai putine alergii decat fac copii ai caror parinti "sterg tot" in calea puiutilor lor.

Parerea mea este sa-i lasi in camera acvariul si sa nu mai asculti ce spue toata lumea!

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu stiu doar ca mancarea uscata a pestilor poate fi un alergen puternic ... in rest ... absolut nu mi-a zis nimic nimeni, iar asta stiu de la med alergolog.
Si noi avem acvariu, insa nu in camera Giuliei. Intr-adevar zgomotul continuu al pompei de aer poate fi enervant.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina75 spune:

Zgomotul pompei o poate enerva pe mamaie care doarme cu el .Eu vreau sa-mi cresc baiatul cat mai normal,avem 3 pisici,2 catei in curte ,insa e bine sa mai afli si alte pareri. Asistenta de la medicul de familie mi-a siz doar de pasarele,papagali .Adevarul e ca daca apleci urechea la tot ce auzi ajungi sa il pui intr-un bol de sticla si sa umbli cu penseta la el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adablackcat spune:

Mamagiuliei, subscriu! Nici la noi nu doarme nimeni in camera cu acvariul (380 litri capacitate), dar tot e deranjant sunetul filtrului si al pompei de aer, mai ales pentru musafiri (ca ei dorm acolo). Cutiile cu mancarea pestilor sunt inchise intotdeauna. Oricum copiii mei n-au facut o alergie vreodata. Si avem si pisici si caini si porumbei muuuulti!!!



Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)

Mergi la inceput