Dieta pt. intoleranta la lapte si faina de grau

Dieta pt. intoleranta la lapte si faina de grau | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

P.S. Schimb titlul. Cu ajutorul unei prietene si a unui articol de pe Net am descoperit ca probabil am intoleranta la faina alba de grau si nu la drojdia din comert.

Aveti crampe la stomac cand beti lapte, consumati produse lactate?
Faceti des afte (stomatite) si alte eczeme pe piele?

Ce dieta urmati? De fapt ma intereseaza si retete!

Eu incerc sa inlocuiesc laptele de vaca cu "lapte" de orez si sa-mi fac in casa paine de secara cu drojdie de casa. Dar de faina alba in dulciuri, zahar si ciocolata nu ma pot lasa usor. Si nici de branza.

Se mai confrunta cineva cu astfel de probleme?

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

am sa-ti raspund tot eu.

Sotul meu, are intoleranta la lactoza si prin urmare bea lapte "delactomy" care-l gasesti sigur in state.

El , nu stia ca are aceasta problema pana cand un prieten bun stomatolog i-a reparat un dinte fiind in romania in vizita cu mine.
atunci ,i-a depistat o afta oribila pe limba ,sotul meu crezand ca este de la dinti.
De fapt el,nu poate bea lapte normal.
de cand a schimbat laptele si derivatele din lapte ,i-a trecut acea ciuperca de pe limba ,care sincera sa fiu imi facuse un blocaj psihologic-nu puteam sa-l mai sarut.

Acum, la cinci ani de la acel incident, si-a schimbat toata dantura care era plombata cu amalgam vechi cu dinti din portelan,o avere cei drept dar a meritat.

Bea lapte numai fara lactoza si nu mai mananca nimic derivat din lapte, greu cei drept, este francez Normand, acolo se gasesc cele mai bune branzeturi .

Apropos, crampele si diareea sunt primele simptome cand mananca ceva cu lactoza.

Ca si diete, poti gasi in toate hipermarketurile produse lactate fara lactoza, lapte,unt,margarina,iaurt.

Si sunt sigura ca vei gasi in state deoarece am locuit in costa rica si ne aprovizionam da la WallMarket,




Sophia 2ani
+14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cu intraziere "multumesc", Ionica.

Am baut demuuuult lapte "special" de vaca (cu lactaid), dar nu era organic (bio/eco...) iar cel organic are lactoza... Mai mult branza imi lipseste... Dar de capra bea? Am auzit ca ar fi usor de tolerat, treaba este ca nu prea gasesc...

Bine a procedat sotul cu dintii, eu nu am cum, este mult prea scump. Stiu ca merita.

Cu aftele astea... citeam pe undeva ca atunci cand le faci, ce ai in gura, ai si in stomac, doar ca acolo nu se vad si nu dor. Nu stiu cat de adevarat este, dar parca imi vine sa cred. Si mai era ceva... adesea intoleranta la lactate/faina alba de grau este diagnosticata gresit si greu de stabilit (de ex. unii copii, nu sugari, fac des otita. O lasa mai moale cu laptele, le dispare). Ei, sunt multe de scris, vad ca nu prea multi s-au confruntat cu asa ceva...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citeam deunazi ca exista pastilute de LACTAZA care se pot ingera in timpul meselor si care fac ca lactoza sa fie suportata si digerata mult mai usor si bine. Sau se mai pot pune in lapte si astfel laptele se delactozeaza, putand apoi sa fie facuta branza sau iaurt.

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

... Sau se mai pot pune in lapte si astfel laptele se delactozeaza, putand apoi sa fie facuta branza sau iaurt.

www.andreialmeu.piczo.com


Multumesc, este o idee buna. Am sa am interesez, poate gasesc si aici.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

ML, noi bem numai lapte de orez, este f bun si usor de digerat.
Pe cand bebelusha mea mai avea colici, pediatra mi-a recomandat sa elimin lactatele pe baza de lapte de vaca. Acum mananc iaurt din lapte de oaie, capra si sunt delicioase si, la fel, usor de digerat. La branzeturi la fel.

Cat despre faina, eu vreau sa inlocuiesc faina de grau cu cea de quinoa. Inca nu am incercat dar o sa iti spun in curand cum e.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Alina si noi folosim laptele de orez, mai ales la cereale (baietelul este singurul care bea de vaca). Ai incercat sa faci si alteceva cu el (sarat sau desert)?

Ma impresioneaza pediatra ta . Trebuie sa ma uit si dupa lapte de capra..

Cat despre quinoa, nu stiu mai nimic, dar am sa citesc pe Google. Da, te rog, chiar ca ma intereseaza. Nu stiu, poate ca sunt obsesii, dar mi se pare ca imediat dupa ce manac paste, paine, gogosi, prajituri din faina alba imi si ies afte in gura. Si copiii par a ma urma.

Spunea cineva pe un blog ca daca ai o alergie la ceva e O.K. sa mananci acel "ceva" intr-o zi, dar nu si dupa si dupa si dupa... Sa lasi 4 zile sa treaca si apoi poti sa iei "otrava" din nou, tot pt. o singura zi. Pana la urma am sa incerc asa cu faina alba.


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

ML, eu am gasit lapte de capra organic la Whole Foods. Ai putea incerca acolo daca aveti unul prin apropiere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

ML, n-ai dat asa multe detalii despre problema asta si deci mi-e cam neclar. Ce descrii tu cu faina ar putea fi boala celiaca. E mai bine sa faceti un test, pentru ca daca e pozitiv nu mai trebuie sa consumati faina de griu.
Intoleranta la lactoza nu are manifestari cutanate, mai degraba ar putea sa fie o alergie.
Sanatate multa, eu zic ca-i mai bine sa-i dea medicul de capat. De exemplu daca-i alergie, atunci nici laptele de capra nu e bun. Doar cel de orez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Daaa, eu folosesc laptele de orez si la prajituri, budinci, clatite, nu folosesc altfel de lapte.

Cat despre quinoa, e minunata, e f sanatoasa, noi o iubim.. E o proteina completa si are toti cei 9 aminoacizi. Uite www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=15749697" target="_blank">aici poti citi mai mult.

Faina inca nu am gasit inca la Whole Food, mai caut.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Musetto, orasul este mic (7800 loc.), nu are Whole Foods. De asta vreau eu capra (am inteles ca cel de capra e bun pt. cei cu intoleranta la lactoza).

Ramona ce sa ma mai duc mai la doctori, ca daca ma prind nu-mi mai dau drumu' ! Nici nu cred ca se poate face testul asta in oras. Si eu m-am gandit la boala celiac (am o prietena care mananca numai cu "spelt"). Am sa mai citesc despre ea.

Alina, chiar faci clatite cu lapte de orez? Ai cumva un link pt. retetele tale? Fara graba, stiu ca nu ai timp.
Multumesc pt. link, am sa-l citesc si ma o voi cauta la magazin, desi slabe sperante...

P.S. Saptamana trecuta a facut iar niste paste cu legume, altele cu nuci si zahar si iar mi-a aparut o afta pe interiorul obrazului. Curios este ca a disparut numai in 2 zile (in mod obisnuit imi trec de la sine in 7-14 zile) , dupa ce am mancat de doua ori pe zi... ardei iute. Na, daca-i vine de hac, ma declar satisfacuta cu "leacul" pt. faina alba. Incerc sa o mananc si mai rar.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput