Dry test - valori normale - urgent !!!

Dry test - valori normale - urgent !!! | Autor: Crinutz

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

am nevoie de un raspuns si niste sfaturi de la voi care ati trecut sau treceti printr-o sarcina. Sora mea e insarcinata in vreo 20 se sapt, a facut dry test pt ca asa au zis asistentele de la Medsana (in loc de triplu test, spunand ca e mai bun dry) si a luat rezulatatele care au iesit peste limita spusa de ei adica: 1/100 sau 1/200 exista risc mare de anomalii. Ei i-a iesit asa:
- sindrom Down a iesit 1/429 la varsta mamei si 1/1269 la markeri biochimici
- la sindrom edwards 1/17143 si la spida bifida 1/13008 Iar la comentariile lor au zis ca sarcina e cu risc scazut de.... la toate aceste sindroame.
Deci nelamurirea e ca daca au iesit valori asa mari totusi e cu risc scazut ???? Noi intelegem ca e cu risc crescut daca iti ies exact valorile alea de 1/100 sau 1/200. Deci cum e ???

Va rog daca stiti ceva despre asta sa imi ziceti ca sa ii transmit sa se linisteasca, caci va dati seama ca acum se tot gandeste la prostii.
Multumesc !


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Pai este f. clar este risc scazut. Asta inseamna ca una din 1269 de femei pot avea copilul cu sindrom Down si nu e totuna cu una din 100 nu? Spune-i sa stea linistita, este perfect la ea. Nu ne impacientam prea tare noi astea cu risc crescut pentru simplu motiv ca testele astea nu sunt diagnostice sunt statistici. Sa zic ceva aluia care le-a inventat ...

Cami 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Cred ca interpreteaza gresit sora ta. Se gandeste ca 429 e mai mare ca 100 si deci are risc mai mare, dar e invers. Inseamna 1 femeie din 429 are risc de Down adica un risc mai mic comparativ cu 1 femeie din 100.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri. Da, ne-am mai linistit.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Mergi la inceput