Azoospermie - cap23 -

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Buna ziua, fetelor. Citesc acest forum de foarte multa vreme, pt.ca din pacate sint si eu -sau am fost- o azoogirls. Nu am scris niciodata dar acum vreau sa va ''vorbesc'' despre un subiect nou : operatia la Fundeni. Doctorul se numeste Sebastian Voinea. Sa nu va speriati de cit este de tinar pt. ca e un profesionist. Daca sinteti sigure ca sotii vostri au azoospermie obstructiva, adresati-va lui cu cea mai mare incredere.
Pasii pe care i-am urmat noi
1- analize: spermograma- Matei;fructoza-Matei;spermocultura; profil hormonal;ecografie testiculara;hiv,hepatite,vdrl.
2-cu acest dosar am mers la dr.Sebastian Voinea si el a hotarit ca sotul meu poate fi operat.
3-pt. internare aveti nevoie de o adeverinta de la serviciu si una de la medicul de familie. Ce mai e de facut...aflati de la dr.Voinea.Internarea dureaza cam 5 zile.
4-operatia : poate dura intre 4 si 6 ore. Sotul meu a stat la reanimare o zi, iar a doua zi dupa operatie a fost adus la salon. A mincat supa,a baut ceai si chiar a facut o mica plimbarica.
5-veti avea nevoie de un chilot tip suspensor, care nu se prea gaseste pe la noi . Eu am cautat la toate magazinele cu articole sportive, pe care le cunosc (inclusiv la Intersport), si la farmacii-nu am gasit. Poate voi veti avea mai mult noroc.Daca nu gasiti, puteti sa cumparati chilot din elastan cu 2 nr. mai mici decit cumparati de obicei. Mie mi-a recomandat dl.dr. sa fie un nr. mai mic, dar se intinde destul de tare elastanul si zona tb. sa fie bine protejata.
Veti mai avea nevoie de xilina-gel pt. ca dupa operatie li se va pune sonda si xilina ii va ajuta sa suporte mai usor.
In mare cam astea ar fi de spus.Eu zic ca nu are rost sa mai incercati cu biopsii si FIV-uri. Aceasta este o operatie care ii poate ''repara'' pe sotii nostri in proportie de 90%. Ar fi pacat sa nu incercati.

CURAJ !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

elenada - sa stii ca am discutat in extenso cu medicul si chiar e o sansa pt barbatii care au azoo aparent inexplicabila

Trebuie neaparat sa te duci sa vorbesti cu el, sa stii ca imediat ce ii face o investigatie ii poate spune daca merge sau nu merge...deci nu trebuie sa te duci de prea multe ori la spital
Uite sotul meu a fost azi si a facut o noua spermograma la dr Matei si desi a facut tratament intensiv de la dr Soare rezultatul e acelasi : 0.
Deci e clar ca e o problema excretorie.

Asa ca sotul meu se va duce joi din nou la dr Matei si ii va face un nou test in care se iau in calcul mai multi markeri (nu doar fructoza) care ar putea spune mai in detaliu unde poate fi blocajul.

Eu acum ma chinui sa plec cu ultima eprubeta de sperma pe care o mai avem - sa o luam cu noi in Austria (de fapt, sa o trimitem)

Insa cica avem nevoie de aprobare de la Agentia Nationala de Transplant ... Deci cred ca ma asteapta vremuri grele !

In rest, sunt emotionata si un pic bulversata ca mi-a venit CM mai devreme si nu stiu de unde sa incep :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Pisix - dar de ce nu faci biospie testiculara? Sperma inghetata nu e buna de nimic - sau ma rog nu inghetata aici la noi. Eu nu as risca. Eu si acum am acolo ambele eprubete, vad ca nu m-a sunat nimeni sa ma intrebe de ele, ca-s inghetate de mai bine de 1 an (a fost in Mai 1 an).
Iti tin pumnii sa fie bine.

Cami 18+
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Astazi i s-au recoltat lui Nusy 7 ovocite si acum trebuie sa ne rugam sa se fecundeze cat mai multe pana vineri!

Bubulina

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

amzulica - normal ca facem biopsie dar Dr a zis ca trebuie sa avem si o solutie de back-up in caz ca doamne fereste, nu se gaseste nimic
Astia sunt tare responsabili mai, au zis ca e prea mare implicarea emotionala si financiara si ca e impoortant sa se ia masuri in asa fel incat totul sa fie in regula

nusylica - doamne ajuta sa ai cat mai multi embrionasi buni si doi din ei sa fie de exceptie in asa fel incat sa ti-i transfere in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Ioana,Pisu,Bubu: va dulce, in final din 7 ovocite recoltate, 5 sunt bune,ca si datile trecute.Asa ca sper sa obtin macar 3 embrioni,la fel ca si pana acum.Vineri am ET.

Pisule: ieeeee,te urci si tu pe val!!!!Ce bineee,bafta multa,multa sa reusiti de aceasta data!

Ioana: voi cum mai stati cu monitorizatul? Sper ca te tii de el...Bafta multa si voua!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

nusy deci esti in super-grafic !
sunt cu sufletul alaturi de tine, imi doresc din tot sufletul data asta sa fie bine si eventual ... sa nastem la o luna diferenta
a, si dupa inca o luna (maxim doua) mai astept pe cineva sa nasca in sezonul nostru (stie ea cine )
Sa mai zic ca ar iesi racusor/ leusor ?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

jesika - multumim pt informatii dar cred ca abia acum incepe tirul intrebarilor :
1. Cand a facut sotul tau operatia si cum se simte?
2. A facut o spermograma noua dupa si a iesit ok ?
3. Cat dureaza refacerea ?
4. Unde era obstructia ?

Fetelor buna dimineata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

'Neata. Am revenit pt.a raspunde intrebarilor pe care mi le-a pus Pisix.
1-Sotul meu a fost operat joia trecuta.Azi o saptamana s-a internat, i s-au facut toate analizele necesare unei interventii chirurgicale si a doua zi dimineata...la cutit.
2-O spermograma noua nu a facut pt.ca, in primul rind, este interzisa orice fel de erectie timp de 2 saptamani si , in al-2-lea rind, pt. ca analiza tb. repetata abia dupa trei luni.
3-Cit dureaza refacerea? Hm, greu raspuns pt. ca mai depinde si de pacient. Sint citeva restrictii doar pt. 2 saptamani. Adica : niciun fel de efort,erectia interzisa,dus-dupa 3-4 zile de la operatie. Cam astea ar fi cele mai importante.
4-La el obstructia a fost in epididim iar valoarea fructozei- 117.
Noi am mers pe mina dnei.dr.Matei, in sensul ca ne-a propus prin mai-iunie sa facem vitro, dar eu nu sint in general, de acord cu aceasta metoda. Si atunci ne-a propus sa mai asteptam pina in octombrie, cind stia ca va veni dr. Voinea din Olanda si era posibila aceasta operatie care ne da sansa sa avem un copil ( copii-cine stie ?! ) pe cale naturala. In tot acest timp, sotul meu a facut toate analizele, mai putin eco transrectala, pe care a facut-o la dr.Voinea.
Cam atit pt. acum. Daca mai aveti si alte intrebari, va raspund cu drag.

jesika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Nusy 7 ovocite super... ma pt tine sa fie totul bine.


"Visand la o minune"
http://tt.lilypie.com/E1x0p3.png


Azi e Z1

Mergi la inceput