Se joaca copiii la gradi?

Se joaca copiii la gradi? | Autor: Ela2001

Link direct la acest mesaj

Buna.
Sunt tare curioasa cum se desfasoara activitatile in gradinite, mai au copiii (in special cei de 4-5 ani) timp (sunt lasati) sa se si joace sau tot timpul stau pe scaunele si fac diverse activitati/ "lectii"?
Parerea mea e ca la varsta asta ar trebui sa aiba si perioade in care doar sa se joace.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am inceput grupa mijlocie.
De la 8 la 9 e program liber ales :-) Dupa care se deseneaza, pt ei e tot joc, dar de fapt se fac in caietele cu lectii. Apo au gustarica, dupa care alta "lectie" sub forma de joaca si la 12 e plecarea :-)



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Ela2001...sa stii ca nu prea se joaca.
Programul liber ales, de regula, inseamna stat in fata televizorului si uitat la desene, indiferent ca sunt Minimax, Cartoon Network sau Jetix sau CD-uri, DVD-uri...
Educatoarele prefera sa-i supravegheze in timp ce se uita in ecranul TV-ului decat la joaca...pt ca le-ar fi mult mai dificil....
Depinde si de educatoare...insa cam asa se intampla in gradinitele romanesti de stat, ca la particulare n-am ajuns pana acum.
Baietelul meu in grupa mijlocie fiind mi-a zis la un mom dat ca nu mai vrea sa se duca la gradi ca nu-i lasa doamna sa se joace si fac lectii tot timpul...
Eu i-am spus doamnei la un mom dat ca nu vreau sa-l invete sa scrie si sa citeasca, ci sa-l lase sa se joace mai mult...se pare ca "programele scolare" nu le permit prea multa joaca...

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi tot la gradi de stat, dar nu au tv, au un singur pc la care are acces grupa pregatitoare. Insa au un cd player la care se asculta muzica si se danseaza, mai ales la aniversari.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

In general, programul zilnic la gradi depinde de nivelul grupei (mica, mijlocie, mare, pregatitoare). Structura zilei este: dimineata - "lectiile", dupa amiaza-joaca si/sau optionalele.
Fiecare educatoare isi face planul de lectii, si la fel, metoda folosita difera in functie de muuulti factori. Unele educatoare sunt mai stricte, altele mai permisive, unele sunt adeptele invatatului prin joaca, altele nu.

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Noi tot la gradi de stat, dar nu au tv, au un singur pc la care are acces grupa pregatitoare. Insa au un cd player la care se asculta muzica si se danseaza, mai ales la aniversari.



Daria & GIULIA(2004 08 16)



Fericito !!!! Imi vine sa mor cand ii vad cum stau cu ochisorii in ecranul ala, indiferent de perioada zilei...
Si ce daca nu sunt eu de acord cu asta??? Majoritatea parintilor din grupa sunt...

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Multumesc mult pt raspunsuri.
Daca toata dimineata se fac activitatile obligatorii din programa, inseamna ca un copil care sta doar la program scurt nu are si timp de joaca. Si in cazul asta ma gandesc ca nici nu-i place prea tare la gradi.
La grupa mijlocie copiii invata sa scrie?? Nu e cam mult pt ei?
Nu spun ca n-ar fi in stare sa scrie, dar la ce le foloseste sa invete sa scrie de la varsta asta?

V-am intrebat cum e la voi la gradi caci mie mi se pare prea strict programul copilului meu si vroiam sa vad daca asa e peste tot.
Imi tot spune ca doamna nu-i lasa sa vorbeasca, nu-i lasa sa se ridice de pe scaunele etc.
La gradinitele particulare cum e?

Pupici si mai astept raspunsuri de la mamici.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

O fi gradi a noastra mai saracacioasa poate :-) Glumesc. Am nimerit cea mai mica gradi din oras, program scurt, sunt in total 4 educatoare de exceptie si doua ingrijitoare. Cel putin educatoarea fie`mi este de o rabdare imensa, in fiecare zi ii lasa sa se desfasoare care cum vrea, unele printese, altii razboinici, este foarte toleranta cu toata trupa, insa de fiecare data ne prezinta temele copiilor si lucrarile lor. Maine aflam de orele de sport, engleza. N-am auzit sa se pomeneasca de scris ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

In mod normal, la gradinita nu sunt invatati sa scrie nici la grupa pregatitoare. Ce se face insa (sau asa ar trebui) esta sa se pregateasca motricitatea fina a copilului pentru scoala, sa se familiarizeze cu tinerea corecta a creionului etc. Se fac liniute, bastonase etc. Cum am mai spus, depinde foarte mult de educatoare.
Iar "lectiile" care ocupa toata dimineata, de fapt tot joc este, atata doar ca are o tema. Dau un exemplu: se studiaza sa zicem, fructele de toamna :marul, sau gutuia, sau pruna. Se observa culoare, forma, miros,n marime...se deseneaza, coloreaz,a opera este expusa sa vada si mami ce talent are copilul,si la sfarsit se mananca materialul didactic

Repet: asa ar fi normal. dar stiti si voi...practica ne omoara

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Avem deja 3 ani de gradinita si din experienta mea va spun ca toate activitatile sunt statice. Se sta pe scaunele pentru a scrie(bastonase, liniute sau litere, cifre), se spun povesti, se invata cantece sau poezii, se face engleza..., totul se desfasoara pe scaunele. Daca au o jumatate de ora in care sunt liberi, dar nu intotdeauna. Cand e vreme frumoasa mai ies in curte, dar din octombrie si pana in mai prea putine zile frumoase, asa ca ... tot pe scaunele...
Rares intrebat cum e la gradinita, invariabil si indiferent de gradinita spune... "Tot timpul scriem in caiete... eu as vrea sa ne si jucam..." Asa ca... cam asta e realitatea. Activitati, activitati... si iar activitati. Totul impus. DE altfel sunt si foarte multi parinti care isi doresc cat mai multe activitati. Vor ca la 5,6 ani sa stie sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, engleza, franceza si germana, sa cante la pian sau macar la vioara, sa faca inot, arte martiale si tenis de camp si daca se poate sa fie cuminte, ascultator si sa cviteasca macar o carte pe saptamana....Glumesc, dar lasand la o parte gluma se face foarte putina miscare in gradinite, se uita ca au 4,5,6 ani, ca sunt plini de energie si vor cel mai mult sa se joace, sa aiba activitati interactive, sa colaboreze intre ei, ...

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

O fi gradi a noastra mai saracacioasa poate :-) Glumesc. Am nimerit cea mai mica gradi din oras, program scurt, sunt in total 4 educatoare de exceptie si doua ingrijitoare. Cel putin educatoarea fie`mi este de o rabdare imensa, in fiecare zi ii lasa sa se desfasoare care cum vrea, unele printese, altii razboinici, este foarte toleranta cu toata trupa, insa de fiecare data ne prezinta temele copiilor si lucrarile lor. Maine aflam de orele de sport, engleza. N-am auzit sa se pomeneasca de scris ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)



In provincie e cu totul altceva...Oamenii sunt altfel...nu ma mira ca la voi este asa...Si eu daca l-as lasa pe fim'iu la gradinita de la tara ar fi tratat regeste, s-ar juca in voie, educatoarea ar sta de vorba cu parintii, ar asculta ce dorinte au....

www.andreialmeu.piczo.com

Mergi la inceput