Inregistrat inventie

Inregistrat inventie | Autor: BeLucci

Link direct la acest mesaj

Sotul meu vrea sa-si inregistreze o inventie! Stie cineva cat costa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

depinde de ce este vorba. trebuie sa depuna o cerere de oferta la OSIM sau sa apeleze la vreuna dintre agentiile intermediare care se ocupa cu asta.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Sotul meu este inginer-programator. In domeniu acesta este inventia, nu pot sa spun exact ce pt ca sigur ar breveta-o altul! Se gandea sa o breveteze in Germania. Ma gandeam ca a mai facut cineva asta si stie mai multe amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

m-au picat in mana niste referate pentru plata inregistrarii unor brevete, si valoarea de pe ele era de 5000. Bucata.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Cgeea multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

pai daca vrea brevet in germania, trebuie sa contacteze biroul de patente din tara respectiva. uite aici siteul lor:
http://www.dpma.de/
nu stiu cum e in europa, dar aici in State sunt avocati specializati care se ocupa de inregistrarea inventiilor (desi o poti face si singur, dar e o procedura complicata si anevoioasa).

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Sotul meu este inginer-programator. In domeniu acesta este inventia, nu pot sa spun exact ce pt ca sigur ar breveta-o altul! Se gandea sa o breveteze in Germania. Ma gandeam ca a mai facut cineva asta si stie mai multe amanunte.

BeLucci,sotul meu se ocupa de brevetarea patentelor in Germania.
Uite,l-am intrebat putin si zice ca primii pasi ar fi sa citeasca aici www.dpma.de/patent/formulare/index.html" target="_blank">aici,sunt formulare si informatii.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Alina multumesc foarte mult, daca nu este prea mult poti te rog sa-mi dai adresa de e-mail a sotului tau, pt sotul meu? Ca sa poata vorbi mai multe despre acest subiect. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput