Sirop de patlagina (pentru tuse), a facut cineva?

Sirop de patlagina (pentru tuse), a facut cineva? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Din intamplare ati facut in casa? Am gasit unele retete pe Net, dar vroiam sa aud si parerea cuiva care a incercat, stie ca tine, etc...

Take joy! (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Siropul de patlagina se face ca si cel din muguri de brad . Eu am facut anul trecut pt fetita si mai am si acuma,doar ca l-am fiert un pic mai mult si la fundul sticlei s -a zaharisit un pic. Se spala frunzele de patlagina si se pun intr-o cratita , se acopera cu apa cat sa treaca un pic peste ele . Se dau in cateva clocote si apoi se strecoara sucul ramas. La 1 kg de suc se pune 1 kg de zahar si se lasa sa fiarba pana vezi ca incepe sa se ingroase , dar nu prea gros.Sper sa reusesti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Sa stii ca pana la urma l-am facut, dar dupa ce am dat prin robot frunzele (ce mai chin, nu cred sa mai procedez astfel!). Am pus si zahar si miere la fiert. Data viitoare voi lasa frunzele intregi, asa cum spui.

Gustul mi s-a parut tare rau, insa. Cum e la tine? Nu seamana aproape deloc cu cel pe care il beam in copliarie cumparat de la farmacie (poate pt. ca este natural "de casa"?!).

Cu siguranta am sa mai fac, chiar si asa rau la gust, mi-a luat tusea. Sa vad pe cine mai conving in casa sa inghita...

Multumesc pt. reteta!

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Nu inteleg de ce ti-a iesit rau la gust ? Poate pentru ca ai fiert prea mult frunzele si datorita faptului ca le-ai dat prin robot la fiert a iesit toata amaraciunea din ele , cine stie ? Noi il bem in casa si ca suc cu apa minerala ... este foarte bun la gust . Te-as sfatui ca data viitoare cand mai faci sa speli frunzele asa cum sunt si sa le pui la fiert asa intregi si sa le dai doar in cateva clocote si apoi sa strecori sucul . Daca vrei sa mai stii ceva poti sa imi scrii pe mail sau mess la adresa ; ivanoiuadela9@yahoo.com .
Te pup si numai bine .
PS - Ma bucur ca ai scapat de tuse .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Voi de unde ati luat frunze de patlagina? Se poate face si cu frunze uscate sau doar cu frunze verzi? Nu ma pricep.
Multumesc,
D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

...datorita faptului ca le-ai dat prin robot, la fiert a iesit toata amaraciunea din ele , cine stie ?

De asta cred si eu...

Noi il bem in casa si ca suc cu apa minerala ... este foarte bun la gust .

Grozav, asa mi-ar placea si mie!

Te-as sfatui ca data viitoare cand mai faci sa speli frunzele asa cum sunt si sa le pui la fiert asa intregi si sa le dai doar in cateva clocote...

Doar in cateva clocote? Pare a fi destul de usor de facut, asa cum descrii.

Daca vrei sa mai stii ceva poti sa imi scrii pe mail sau mess la adresa ; ivanoiuadela9@yahoo.com .

Ah, as zice sa iti stergi adresa de pe Net, sa nu te trezesti cu spamuri pe cap.

Multumesc mult de sfaturi!



Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Dani, nu stiu daca se poate face si din frunze uscate (ce zici, Adela?. Eu le-am cules din gradina, si cu frunza lata si cu ingusta...

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Asa este . Se face numai din frunze verzi pentru ca din cele uscate nu mai iese nici un suc . Tot din gradina le-am luat si eu si nu conteaza daca au frunza mai mica sau mai mare .S-ar putea sa mai fie si acuma prin unele locuri . Va pupam .
Adela si Maria luiza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Anul asta fac si eu sigur; adica in curand ca e patlagina verde si frumoasa; de muguri de brad am facut deja suficient sa am pana la anu.
Intrebare: il las la infuzat pana a doua zi si il fierb apoi cu zaharul? sau dupa ce fierb frunze4le, in aceeasi zi, pot face si siropul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Fetelor as vrea si eu sa stiu daca e o perioada anume cind e mai bine sa faci acest sirop si daca da rezultate pt.ca eu nu am idee ce gust are .
Intimplator am citit ce ati scris voi aici si la mine in gradina e f.multa patlagine ....vreau sa profit si sa incerc sa-l fac.
hristina-daca iesti draguta si ai timp spune-mi si mie cum l-ai facut pe cel din muguri de brad ,e cam tirziu sa-l mai fac pt.ca mugurii au crescut ....o sa incerc anul viitor ,stiam ca face bine cel din muguri.
Multumesc anticipat


mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

eu am cumparat din comert de la Fares sirop plantusin care contine patlagina, dar care mai contine si benzoat de sodiu
serios ca plang vremurile bunicii
o sa ma interez unde se gaseste patlagina, sa o identific si sa o fieb, dar cam cat sa fac sa ma tina tot anotimpul rece si se tine in frigider?
ps sirop de muguri de pin, brad, molid am cumparat de la o persoana care merge la munte si prepara acasa, apoi vinde in piata la tarani.. cred ca putem proceda si asa daca nu ne descurcam pe cont propriu?

Mergi la inceput