America (124)

America (124) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

Fetele din America: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123

Alabama
Mihaelabebe - Athens (web)
uta_ciun

Arizona
moniq

Arkansas
pisik 4ever - Little Rock

California
Carmenbr- Anaheim
FLORYNA - Los Angeles
Fetitza - Los Angeles (Buena Park)
inny - Los Angeles (Bellflower)
Iuliana - Gold River (web1, web2)
Bic - Bay Area
DanaEma - Dubin (Bay Area)
raly - Richmond (Bay area)
Katica - Sacramento
Adrianaloy - Sacramento
miau-miau
Sanca - San Diego
Garofitza - San Diego
Florentina_G - San Diego
zapacila - San Diego
Adriana27 (web)
goanga23 - San Francisco
siminaf - Ontario
meems - San Francisco
corinadana
Ancuta - San Diego
alinuta - Bay Area(web)
msl - South Bay Area
liris - San Jose
LucasMom - Los Angeles

Colorado
ciuf - Colorado Springs
nematics

Florida
Elenalove27 - Davie (web)(web)
mir1301 - Ft Lauderdale
CRISMIR - Hallandale(N Miami)(web)
Oana_C - Tampa Bay
xela29 - Miami
sinzi_ana - Hollywood
Cryssa29 - Tallahassee
Crystal2 - Hollywood
Oanacn - Pembroke Pines
Ann_Marie (web)
Miereamara - Gainesville

Georgia
aida_o - Atlanta (web)
Cleomax - Atlanta
syracuse - Atlanta
rodicaosoian - Atlanta
alincic - Atlanta
Marianca - Atlanta
Muchi - Atlanta
CamiM -

Illinois
Carolyne - Chicago
danadarla - Chicago
Ina_Stan - Chicago
mn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
rn - Chicago (www.nistor.net/" target="_blank">web)
petra - Chicago
polux - Chicago
PrInTeSs2 - Chicago
rachel - Chicago (www.babiesonline.com/babies/s/spetco" target="_blank">web)
Nedda - Champaign-Urbana
roxanuta - Chicago
oana0204 - Chicago
corneliaa - Chicago
DavidAndrei - Chicago
lummy - Chicago
marilu2004 - Chicago
mamamariana - Peoria
greieras - Chicago
a_alinta - Chicago
arminad - Chicago
wndyctygirl - Chicago

Indiana
amuleta - (in apropiere de Chicago)
Doinna - Indianapolis
Laura_Oprescu
Oana_MC - West Lafayette
ruxij - West Lafayette

Kansas
Cristina26

Kentucky
Crism (web)

Maryland
Llaura -
lucia_cs - Baltimore
lizi - Gaithersburg
dianaelena - Washington DC

Massachusetts
andabrro - Greater Boston

Michigan
ANDRUSHKA - Detroit(cum intri pe dreapta)
Ferigutza - Detroit (web)
Oana_B - Motown area (web)
simonaM - Troy (web)
Arcasha - Troy
Laura Garner - Sterling Heights (langa Detroit)
Jazz - Ann Arbor
alintaroma - Plymouth
Krissy - Warren

Minnesota
ancadm - Minneapolis/St. Paul

Missouri
elenita

Nevada
Calina73 - Las Vegas (www.searsphotos.com/?shareid=S200576634l55NX526WNY" target="_blank">web)
Veve - Las Vegas (web1,2,3,4,5,6)
chivutamonica - Las Vegas

New Jersey
Andrada
Roxy (incepand cu..?)
Laura_Takacs - Flemington
piciulica - Landing
bucluc
monicar
diapapadia - Manalapan
diana n - Plainsboro

New Mexico
Felicity - Santa Fe

New York
adriana - New York (web)
Iubibubi - New York (web)
Sentoria - New York
Delia21 - New York
Adivio - Astoria
AC & AB - FRANCE
Cherie - Queens, NY
josefine - New York
lumi686 - Long Island
Schumi - Roslyn
jessic - New York
Orhidee - Mount Vernon
madalina78 - Brooklyn
cris30 - New York
CrisaS - New York
adana. - New York
Sneeuwklokje- New York


North Carolina
ML

Ohio
Allya - Cleveland (web)
BellaDonna - Cleveland
olguta12 - Cleveland
oanaXandy - Cincinnati
IulianaG - Strongsville

Oregon
mymirela - Portland

Pennsylvania
Monicutza3 - Pittsburgh
anamari - Pittsburgh
monet - Pittsburgh (web)
grate - Philadelphia
nicolethea - Lancaster

South Carolina
super-lia - Simpsonville

South Dakota
pumba

Tennessee
scumpic - Nashville
samila - Memphis

Texas
casi
lucamatei - Dallas
Cris68 - Houston
camiT - Houston www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html" target="_blank">(web)
aricel - Dallas
Ramona J - Dallas
25miky
lai - Houston
honey79

Utah
philip (Andreea)

Virginia
andra10
anairda36 - Sterling
Liana Voiebuna - Ashburn

Washington
Lexi - Seattle
michelle7 - Seattle
PatriciaR - Seattle
danutza_c - Seattle
Anapharm - Olympia
Salomea - Redmond

Wisconsin
bAly - Appleton (web)
Aaka - Balsam Lake

Wyoming
silvia_popa



INFO UTILE
Ambasade si consulate
www.roembus.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei Washington
Consulate
Consulate onorifice
Acte pentru schimbare pasaport

USCIS
www.uscis.gov" target="_blank">Homepage
www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.eb1d4c2a3e5b9ac89243c6a7543f6d1a/?vgnextoid=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD&vgnextchannel=db029c7755cb9010VgnVCM10000045f3d6a1RCRD" target="_blank">Forms and Fees
Service Centers, Local offices
Case status and processing dates

Agentii de turism si motoare de cautare
1-800-646-NOVA, Nova Travel; agent: Cornel;
1-800-503-5924, www.kaventravel.com
1-800-283-1248, www.lutetiatravel.com ; agent: Ligia
1-800-874-0073, agent: Daniela
1-800-759-7373, USI Travel&Tours, agent: Daniela Dan (ext. 21)
1-818-956-8397, agent: Daniela
1-310-300-4000, Skynet Travel - 9401 Wilshire Blvd. 840, Beverly Hills, CA 90212
www.kayak.com
www.bookingbuddy.com

Biserici romanesti
www.roembus.org/english/communities/Romanian_churches_in_US_ro.htm" target="_blank">Biserici romanesti
www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=29" target="_blank">Biserici romanesti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fac cu nervii, tocmai am scris un raspuns lung, lung si intre timp Oana a inchis subiectul!


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare
Ramona , nu te enerva. Faci riduri si apoi iar trebuie sa faci masti cu tarite! hi hi.
tot am citit ce ati facut dar nu am timp sa scriu. mie imi place mai mult sa stiu ce faceti decit sa scriu despre mine.

deci la mine vine mama! ma bucur dar sunt un pic nelinistita. ca nici cind stateam la ea nu prea stateam cu ea. asadar a zis ca vrea sa stea 6 luni. ok, am luat bilet pentru o luna ca sa ii puna viza corespunzator si schimbam apoi biletul, ca tot zic astia ca vin multi romani aici in Phoenix la lucru, au si translator la aeroport in romeneste deci ne-am luat toate masurile. e primul ei drum aici.
a zis ca abia asteapa sa se bucure de nepoti. cu copii mei cel mai mult a stat cu primul, citeva ore si fata nici nu a vazut-o! stiu ca ii plac telenovelile la nebunie, pe TVR international sunt din astea? cica sa-mi pun cablu cu posturi romanesti ca vine ea! ups! stiam eu ca are instincte dictatoriale!

oricum iese din ritmul din RO unde e in veesnica alergare. eu sunt singura la parinti, poate ca -s universul ei de a trai...

deci sa o duc la shopping. altceva?

bani am primit de la BRD in Bank of America comision 50 usd pt 20 mii usd.

citesc ce scrieti de fite si imi amintesc cind venea sotul in tara si eu eram in RO, il certam ca dintr-un barbat ferchezuit, aranjat, nu-i mai pasa de haine, in treining si cu o sapca in cap si mergeam la dr. unde in viziunea mea trebuia sa ne imbracam frumos! si aveti dreptate: nu ma mai aranjez, se usuca machiajele de nefolosire, pantaloni sport si go! oare se intimpla ceva rau cu mine? sau bine?

hai ca trimit mesajul sa nu-l pierd!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Asadar de romani nu ducem lipsa aici sunt multi la biserica asa cum va mai povesteam! si prin magazine intilnesc care nu sunt de la biserica, nu prea le place sa vorbeasca. eh na!

ia sa va zic de problema mea: vreau sa slabesc dupa ce am asimilat la nasterea asta 25 kg!! am intarcat fata, nu mai vrea sa suga, acuma cica sa slabesc. am inceput cu dieta fara carbohidrati, am cumparat Slim Fast sa taie foamea 4 ore. ca seara ma apuca rontaiala. si inca nici un progres. a incercat cineva altceva? slabesc astea pe aici fantastic si parca nu vor sa zica ce fac: cica nu maninca dupa 6 seara! acum doua seri m-am uitat la biggest loser family sa vad ce le face alora. cu sportul astept un pic ca am facut o criza de lumbago. trebuie sa merg 30 min pe zi.
herbalife ati auzit de ea?

o tipa de la forever living products a zis s anu incerc creeaza dependenta. pt atitea kg parca m-as risca!

noi o ducem bine, acum vremea e super desi e cald, am mai fost la bazin cu copii. in weekend ,mergem in California cu corul bisericii, ca am si hobby. vom cinta la doua biserici romanesti neoprotestante.
era bine sa fi fost mama aici sa las copii.

ce sa mai zic de noi? copii cresc, David desi nu i se vorbeste deloc in engleza, deja amesteca cuvinte romanesti cu englezesti. sper sa nu faca varza! eu tin foarte mult sa vorbeasca copii romaneste. sarmanu e frustat ca nu-l inteleg copii ce spune! dar nici eu nu il intelg ce spune in romaneste ca are 3 ani si jum si vorbeste foarte stilcit! crestem noi!

fetelor va las, sper ca lai sa fie bine cu uraganul si sa aiba curent si apa calda cit mai curind sa revina totul la normal.

pai daca o duc astia asa bine in ROmania nu-i bai! ca ne intoarcem acolo , venim peste ei, daca au salarii mai mari! nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cenia, ma gindeam si eu sa merg la rudele din Romania, sa ma tina ei daca-i asa bine acolo!
Asta legat de ce zicea Ktrinel, ca refuz sa ma uit la stocuri sau la 401k. Cred ca nu mai valoreaza mare lucru, sotul zice sa luam banii ce-or mai fi si macar sa cumparam ceva. Mie-mi vine sa-l bat!
Ca se vorbea de Romania, pe mine ma uimeste ca atunci cind stai de vorba cu cineva iti da impresia ca $100 sau $1,000 sau un milion n-ar fi asa o suma mare. Ce-i aia?
Or avea dreptate, ca sotul a fost anul asta si s-a speriat de preturile de acolo.
Ai mei nu prea stau mai mult de doua luni cind vin aici, cred ca pe acolo e limita de toleranta.
Noi am mai cunoscut romani, dar nu prea pastram legatura. E greu, ca ba nu locuiesc prin preajma, n-au copii de virste apropiate etc. Eu m-am americanizat de tot, nu numai ca ma imbrac ca ei, dar nici nu-mi mai lipsesc distractiile alea prelungite, cu aparitii neasteptate si neanuntate etc. Numai Martorii aia lui Iehova continua sa vina asa la usa, nu mai scap de ei! Am tot zis ca pun un semn cu "no soliciting", dar mi-e ca-l pun degeaba. De unde m-or fi gasit?


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui cenia
pai daca o duc astia asa bine in ROmania nu-i bai! ca ne intoarcem acolo , venim peste ei, daca au salarii mai mari! nu?


Neah... Pai tu n-ai auzit ca aia care se intorc in Romania se numesc inapoiati?

Parintii mei lucreaza, nu au de gand sa stea 6 luni pe an aici sub nici o forma. O luna, maxim doua. Faza tare e ca eu ma inteleg mai prost cu ei la inceput, in primele saptamani, dupa care incepem sa ne intelegem mai bine. Soacra-mea ar sta 6 luni pe an, noroc ca nu ii dau astia viza, ca am auzit ca divorturile te lasa cu fundu' gol

In legatura cu criza asta de pe piata financiara, ce-am avut si ce-am pierdut, aia care au bani pierdura, coate goale ca mine n-au pierdut nika

Aaa, cu biserica, blackpanterro, iti zic io cum sa faci. Te duci la biserica fix la 11.30 (sau 11.45 ), ca la 12 se termina slujba . Noi asa faceam in California. Aici am taiat-o de tot de pe lista si cu romanii ne vedem mai rar, pe la petrecerile organizate de comunitate doar. Dupa 9 ani si avand in vedere faptul ca avem un program extrem de incarcat, nu mai caut romani. Doar prieteni pt. copil si ma intalnesc si eu cu parintii lor, de orice nationalitate ar fi ei. Cand zisei chestia asta la o petrecere romaneasca, cred ca facui o gafa, ca se uita lumea la mine cam stramb ashea Cre'ca n-am faima prea buna. lol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Citat:
citat din mesajul lui cenia
pai daca o duc astia asa bine in ROmania nu-i bai! ca ne intoarcem acolo , venim peste ei, daca au salarii mai mari! nu?


Ce ne facem daca ne-or cere aia sa aplicam pentru viza?

Oana si Eva (29 iunie 2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Ati vazut? Mama lui de Hadron Collider, s-a defectat deja. Pai ce se intimpla daca se defecta la maxima functionare? ... cu toate testele lor marete si reusite de laborator
Si cica au tinut ascunsa defectiunea o saptamina, cind Associated Press i-a sunat sa-i intrebe daca-s adevarate zvonurile!


Oana si Eva (29 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana C
Ce ne facem daca ne-or cere aia sa aplicam pentru viza?


Cre' ca nu e chiar imposibil si socra-miu zice acelasi lucru ca si tine. Tre' sa fim la zi cu pasapoartele romanesti.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Multumesc de raspunsuri! Nici mama nu cred ca va sta 6 luni, numai daca nu are incotro, daca nu o duc la aeroport

Noi cat am stat in State nu am auzit deloc romaneste, eu care eram obisnuita sa aud la tot pasul.Aici in Germa, cand merem in Stuttgart fiecare al 10-lea om e roman.Dar stiu ca exista o comunitate destul de mare de romani in Houston, de aia ma intrebam cum or fi ca daca sunt ca astia de pe aici mai bine ma lipsesc.
Numai pe DC am gasit fete faine in Germania si mai toate stau departe :(

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

De ce m-oi fi uitat eu la 401k? pfuuuui
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput