Gravidute si mamici de Constanta (31)

Gravidute si mamici de Constanta (31) | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - Sebastian
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

Bavi
Ege
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Jadesy
Mano
Mav
Ralina:



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
23-Alexia(Ghibuadina)

Martie
1-Mamacita
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6 -Mirela79
9-Abibrinza
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
24-Creem
29-Bogdan(Dodo_pui)
Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
28-Viktor (Angelique)



LINKURI UTILE

How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA








Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Spor la scris dragelor....!!!!

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Am intrat ieri aici.... am aruncat o privire... Uau, cunoscute sunt Mav si Ralina pe care o stiu de la "Info utile C-ta". A cam trecut timpul de cand nu am mai scris pe aici. A trecut aproape un an. De citit am mai citit, dar sincer si acum am emotii si nu stiu daca e cazul sa scriu aici inca. Poate ar trebui sa astept sa merg macar la prima eco, poate ar trebui sa nu ma mai gandesc si sa merg inainte, nu stiu. Stiu doar ca sunt din nou si ca imi doresc mai presus de orice ca la sfarsitul acestei perioade sa-mi tin sanatos in brate.
Va pup pe toate!



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Cristina, bine ai revenit la noi!!

Madaluta, Gabriela82 a nascut o fetita, nu mai e . Irina Paula

Ellen, eu zic ca suc ii poti da fara sa treci neaparat la mar ras. 20 ml sau pe acolo pe zi, nu inseamna diversificare.

legume eu am facut la sfatul dr. (2) asa: prima oara morcov doar, sa vad cum reactioneaza, deschide gurita, mi-l scuipa etc. dupa max. 5 lingurite am renuntat. a doua oara am fiert un morcov si un patrunjel (mai mici), i-am pasat (trecut prin sita) jumate, si apoi a trebuit sa fac totul, nu se mai oprea. de a treia zi a papat direct morcov, patrunjel, dovlecel, cartof. si apoi mici variatii, scoteam una, bagam alta, mai puneam un pic de ulei de masline/unt, apoi galbenus -treptat, treptat, apoi carnita.

las' ca mai ai pana atunci, noteaza tot ce prinzi ca uiti (iti spune una patita )

mai devreme un pic am iesit un pic cu serban, vant tare, 13 grade. am fost sa ducem proba pentru copro-de-toate. toamna rau!!

jojo, zi ora si locul. facem shopping, cum nu

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
paralelipipedic
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

bun venit Crisis si sedere lunga, foarte lunga , aici la noi. O sa fie bine de data asta, vei vedea
In afara de gravidutele de aici, cunosti si multe mamicutefoste aspirante( eu, doc, angi, andicu ... si poate si altele).te ajutam si noi cu ce mai stim cu ce mai putem.Vom intelege daca acum la inceput vei fi mai timida si vei intra mai rar, dar pe parcurs stiu k ne vei fi alaturi.sarcina usoara si sanatate multa.
Te-ai decis la ce medic vei urmari sarcina?

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

l-am pazit toata noaptea, febra undeva la 38,6 capusorul, manutele si talpitle ardeau, sugea intr-una. Am dormit amandoi relativ bine de la 6 la 10, dimin avea temp lui obisnuita de 36,8 De papat tot nu vrea altceva decat san. Am vb cu dna Dumbrava la tel, i-am spus, ea crede ca e totusi de la al doilea icisiv de sus care mai are p pojghita de spart, se vede dar nu e iesit. baleste la greu si tot da li limbuta si degetelul pe acolo. il tin sub observatie sa vedem. Oricum, nu tuseste, nu-i curge nasul, nu e apatic.

Frig, dom-le, frig...



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)
Inimioara mea
Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi
noi 2, poze, luni de miere...

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralina spune:

Crisis felicitari felicitari felicitari!Ce ma bucur pentru tine!Te-am si strins tare de tot in brate,ai simtit nu?
sa fie totul bine si sa ai o sarcina usoara.

Madaluta tu cum te simti,ai facut investigatii sa vezi daca e sau nu ulcer?Sper ca ai renuntat la cafeaua pe stomacul gol

Mamacita te intorci pe sectie in decembrie?cam atunci am termenul de livrare(deja se aduna morcovii....) si vreau sa ma tin de promisiune

Despre noi....nu am noutati stau muuuult in pat,astept sa treaca mai repede luna asta si sa vina odata al meu sot acasa.Bblina cred ca e bine misca mai ales noaptea ,la doctor am programarea pe 6 octombrie si sper sa vin cu vesti bune.

Va o zi frumoasa celor care ies la plimbare


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Intr-adevar cunosc foarte multe fete de aici. Apropos.... am o jucarie de bebe galbena si un pachet de servetele umede albastru. Angi, Doc cine le recunoaste?
Despre sarcina mea, daca va fi bine pana la capat... pot sa va spun ca nu vreau sa nasc la spitalu' mare. Am programare sambata la D-na Lutescu si pe 30 la D-na Balasa la Medgidia. Inca nu m-am hotarat la una din ele asa ca momentan merg la amandoua. Poate se deschide maternitatea aceea in Constanta, sau daca nu, la Medgidia e perfect pentru mine. Imi place mult acolo.
Va pup pe toate fara sa va enumar !



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

cristina, nu mergi la ea!!!! mergi la el Balasa, iti recomand!!!

da?

si recunosc servetelele albastre
cu jucaria galbena nu sunt elucidata.

Mami de dom' inginer (15.01.2008)
paralelipipedic
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Moniiiiiiiiiiiiiiiiii te caut in disperare si pe mess si pe telefon... Zi-mi si mie de ce? Ce are Balasa, ea? Ce sti? Si ce sti de el?
Angelique sper sa fie bine deja Pupi!
Mai astept pareri despre sotii Balasa, daca stiti.
eu unde ma duc?





"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

asa.... mancarea fierbe, darius doarme, pe briana am pacalit-o putin cu o jucarie..deci stau si eu aici sa-mi termin cafelutza alaturi de voi ( ralina-n-am facut nici investigatii, dar nici nu mai beau cafeaua pe stomacul gol)
raportam despre ziua de ieri:
- mers tati la vaccin cu fata din motiv de examenu lu mami. Avem 66 cm 6.700kg si in mai putin de o luna primul dintisor cica.
- am dat si prima restanta...cred k una dintre cele mai oribile din viatza mea...si am mai si platit-o 2 mil..nu-mi vine sa cred k la facultate de stat poate consta atat o restanta, fie ea si de acum doi ani...dar ma rog..trebuie sa prfite si ei de situatiile astea, nu?
- am fost la gradinita sa-l inscriu pe darius( Casuta cu Povesti- de la Sc 39) si nici n-au vrut sa auda de asa ceva. aau zis k ei nu primesc pana la anu cereri si ca oricum gradinita s-a extins si toti copiii din cartier vor avea loc. Au inchiriat si spatiul de la comenius si mai incep si o noua constructie. Problema nastra insa e k noi la anul in septembrie nu vom avea inca 3 ani ( tocmai in dec implineste) deci dc nu vm avea pile..nu vedem gradi la anu...


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput