cum se ingrijesc pestii

cum se ingrijesc pestii | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Fetita mea a primit cadou un acvariu cu 6 pestisori. E un acvariu simplu, fara filtru. Am cumparat plante si pietris. Insa apa se murdareste f repede si miroase urat desi o schimb zilnic. Ma gandesc ca si de la mancarea care le-o dau care miroase urat, sau poate sunt prea multi intr-un spatiu asa mic (acvariul are vreo 8 l). Voi ce ziceti, cat de des se schimba apa? Sau trebuie un acvariu mai mare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

buna iulia,
in primul rand iti trebuie un filtru. daca acvariul e micutz exista unele care se scufunda in apa si sunt relativ ieftine. daca ai pus plante iti mai trebuie un tub de neon pe acre sa il lasi aprins toata ziua. nu e bine sa schimbi apa des, eu de explu la acvariul meu nu am mai schimbat apa de ... oho...cred ca un an. am un filtru extern f bun. a si sa nu uit iti trebuie neaparat nishte peshti sanitari, eu am patru doi dinaia care curatza tot ce e pe jos prin nisip si inca doi care imi spala geamurile
sa va traiasca peshtishori

13+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

nu stiu din ce orash esti dar in bucuresti la horbach(sper ca am scris bine)gasesti absolut tot ce iti trebuie, inclusiv un acvariu mai mare. cel de opt litri este mai mult un transportor decat un acvariu. acum depinde si de peshti pe care ii ai, de explu carashi fac foarte mare mizerie si sctrica si plantele din acvariu, dar sunt nishte dragutzi(pestele gras auriu din reclame si desene animate). mancare lor asa miroase, urat, dar nu asta e buba la tine. in concluzie: acvariu mai mare, filtru performant si peshti sanitari.
ai grija pt ca exista posibilitatea ca pesti sa faca pui si daca le tot schimbi apa s-ar putea sa ii arunci pe cei mici fara sa iti dai seama. cu cat e acvariul mai mare si filtru mai performant(preferabil exter) scapi si tu de grija lor, nu trebuie sa mai faci aproae nimic.
aaa si neaparata un aincalzitor de apa! au nevoie de o temperatura costanta a apei altfel mor

13+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Sper sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
Am primit acum 2 zile un acvariu cadou. Are 50 litri dotat cu tot ce-i trebuie, filtru, incalzitor, termometru, etc.
Am auzit pareri pro si contra despre momentul cand sa introduc pestii in acvariu, altii au spus ca imediat, alti ca trebuie sa stea apa, vreo 1-2 saptamani. Am pus solutiile corespunzatoare in apa si nu am mai avut rabdare, dupa o zi am cumparat 5 pestisori micuti. Vad ca le merge bine, sunt vioi. Dar am cateva intrebari la voi cei care va pricepeti:
1. Am oservat ca apa s-a tulburat putin, dupa 2 zile desi am pus solutiile corespunzatoare, asa cum am citit pe prospect. Oare e normal?
2. Daca intretin apa cu solutie de tratare la ce interval trebuie schimbata apa din acvariu?
3. Trebuie tinut non-stop neonul deschis, chiar si noaptea?
4. E suficient sa le dau mancare doar de 2 ori pe zi?
5. Ce stiti despre comporatamntul pestilor? Sunt fiinte sociabile, adica se "bucura" cand suntem in preajma, sau se streseaza cand ne uitam la ei sau ii urmarim cu degetul prin sticla? Poate nu vi se pare ridicola aceasta ultima intrebare, dar habar n-am ce simt ei, daca simt ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Fetita mea a primit cadou un acvariu cu 6 pestisori. E un acvariu simplu, fara filtru. Am cumparat plante si pietris. Insa apa se murdareste f repede si miroase urat desi o schimb zilnic. Ma gandesc ca si de la mancarea care le-o dau care miroase urat, sau poate sunt prea multi intr-un spatiu asa mic (acvariul are vreo 8 l). Voi ce ziceti, cat de des se schimba apa? Sau trebuie un acvariu mai mare?



noi avem un bol cu 6 pestisori, cat unghia sunt. ii avem deja de o luna si au supravietuit, deci am nimerit deocamdata modul de ingrijire. la inceput mi s-a murdarit repede apa, si, citind pe net, mi-am dat seama ca e din cauza excesului de mancare. da-le doar o cantitate care sa dispara in cateva secunde, de 2 ori pe zi. daca nu o mananca repede, se depune pe fundul vasului si de aici mirosul+culoarea.apa trebuie schimbata rar. eu o fac 1 data pe saptamana.
atentie cand le schimbi apa, sa nu fie diferenta mare de temperatura intre apa veche si cea noua, sa nu intre in shoc termic. am inteles ca e mai indicat sa schimbi apa partial, nu complet.
ai solutie de eliminat clorul din apa? se gaseste la petshop.
nu avem filtru, ci doar o planta. sunt sigura ca le e mai bine cu diverse instalatii, dar in bolul meu nu e loc. daca tu ai spatiu, cumpara-le si filtru, si lumina, si ce le mai trebuie.

chris + alexandra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Fetita mea a primit cadou un acvariu cu 6 pestisori. E un acvariu simplu, fara filtru. Am cumparat plante si pietris. Insa apa se murdareste f repede si miroase urat desi o schimb zilnic. Ma gandesc ca si de la mancarea care le-o dau care miroase urat, sau poate sunt prea multi intr-un spatiu asa mic (acvariul are vreo 8 l). Voi ce ziceti, cat de des se schimba apa? Sau trebuie un acvariu mai mare?


Ca apa sa se mentina curata mult timp iti trebuie si un aspirator, asa iti va fi mai usor sa cureti mizeria dintre pietricele fara sa schimbi apa.
Iar ca sa mentii apa curata iti trebuie neeaparat un filtru si un incalzitor , un termometru sa stii ce temperatura are apa (in functie de pestisorii pe care ii ai) .

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput