Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna,

am si eu o intrebare... poate este cineva sa ma lamureasca...
Fetita mai mare (4 ani) o am trecuta in pasaportul meu de acum 2 ani. Dar am inteles ca acum nu se mai introduc copiii in pasaportul parintilor ci li se face pasaport individual.
Cum procedez cu cea mica (7 luni). Noi in vara vrem sa plecam si nu stiu cum e treaba.
Mi-o trece si pe ea in pasaport? Sau o pastrez doar pe cea mare si ei ii fac separat? Sau ma obliga acum sa le fac la amandoua?

Multumesc mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

dilaural- de ce nu suni si intrebi direct la sursa?ai link mai sus dat.

Din cate stiu eu nu se mai introduc copii in pasaportul parintilor ci se face pentru fiecare copil alt pasaport.
Pentru copilul mai mare vezi cand expira pasaportul( mai exact in pagina unde apare copilul cu poza ar trebui sa apara termenul de valabilitate), de regula la copii e 3 ani .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_1979 spune:

Buna ziua,am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva,locuiesc in Chicago si am o perechiusa de gemeni de trei anisori,anul asta e prima data cand vreau sa ii duc in tara.Intrebarea mea este au voie sa stea mai mult de 3 luni in Romania?Au certificate romanesti dar nu au pasapoarte romanesti doar americane,trebuie sa le fac si pasapoarte romanesti?Vreau sa stau cu ei in tara 5 luni.Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinus_1979

Buna ziua,am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva,locuiesc in Chicago si am o perechiusa de gemeni de trei anisori,anul asta e prima data cand vreau sa ii duc in tara.Intrebarea mea este au voie sa stea mai mult de 3 luni in Romania?Au certificate romanesti dar nu au pasapoarte romanesti doar americane,trebuie sa le fac si pasapoarte romanesti?Vreau sa stau cu ei in tara 5 luni.Multumesc.


Au voie,de ce sa nu aiba voie,doar ca dupa sederea legala de 3 luni,legaleste sa anuntzi!De la sectzia d epolitzie de care apartzii(ma refer la adresa la care vei locui inn Romania) ar trebui sa tzi se dea aceasta informatzie!Iar pasaportul romanesc,mai ales in cazul calatoriei in Romania,mai mult te va incurca,decit descurca!

Nu stiu cum e in SUA dar in Germania(la consulate/ambasada) s-a introdus programare la efectuarea pasapoartelor(au intrat in vigoare pasapoartele electronice)iar durata de schimbare a ajuns iar la pina la 90 d ezile!Mergi pe cedl american zic eu!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_1979 spune:

LA MULTI ANI!mamici
Multumesc mult de raspuns Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matildasep spune:


Am citit pe site-ul lor ca pasaportul simplu elecronic/biometric se elibereaza in 14 zile lucratoare, iar in caz de urgenta se va da cel simplu temporar valabil 1 an, in max. 3 zile; asa am inteles eu.
Se poate face pasaportul electronic/biometric si in regim de urgenta-in max. o saptamana aprox. ? sau pt. urgenta se face numai pasaportul simplu temporar?
Eu vin pt.o sapt. in ro si as vrea sa-mi schimb pasaportul in aceasta sapt., (pt. ca e mai usor si mai rapid decat la consulatul de aici-max. 90 de zile) si totusi as vrea sa-l iau pe cel valabil de 5 ani, nu pe cel temporar, bineinteles cu taxa care trebuie.
Ultima data mi-am facut pas. simplu, cel vechi, in regim de urgenta l-am luat in aceeasi sapt. in care l-am depus. Ar fi mult mai usor asa decat la consulatul ro..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Vreau s ava spun ca am primit astazi instiintzare de la Consulatul din Bonn,ca pasaportul meu e gata!A durat o luna de zile prin consulat!

Al baiatului inca nu e gata,insa poate vine intr-o zi doua si instiintzarea pentru el!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tot eu!

A doua zi,dupa postarea precedentului mesaj,am primit instiintzare si pentru pasaportul copilului,iar de ieri suntem in posesia pasaportului electronic!

Consider ca de data asta consulatul din Bonn s-a miscat repejor,asa ca pot eu acum sa plec in vacantza linistita!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Alinus,daca au pasapoarte americane nu te complica cu cele rom pt gemeni.Calatoriti toti cu actele americane si gata.Daca ai pasaport romanesc ai nevoie de autorizatia sotului ca iesi intri in tara cu copii indiferent unde locuiesti,asa ca te complici .Cetateniii romani stau cat vor in Ro,nu trebuie sa mergi la nicio politie!Andacos,sunteti exemplu,aici un pasaport model nou facut prin consulat dureaza 2 3 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

MAtildasep,nu cred ca e gata in doar o saptamana,eu am telefonat la Constanta,serviciul pasapoarte pt cetetateni romani cu domiciliul in strainatate si asa mi-au spus ca e format nou,dureaza mai mult.

Mergi la inceput