Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:

Multumesc mult!

Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

ti-au raspuns corect Ankita.
Ce ai nevoie ca sa iesi din Sudan stiu sudanezii.
Ca sa intri in .ro nu ai nevoie de nimic fiind amandoua cetatene, dar presupun ca nu vrei sa ramai in .ro . Cand vei vrea sa iesi, copilul fiind cetatean roman va iesi doar cu aceea declaratie legalizata a tatului.


Cand am calatorit ultima oara in RO in fata mea la control pasapoarte era o doamna cu copil mic.I s-a cerut procura (la intrare ma refer).Nu mai stia femeie unde sa puna copilul si in ce geanta sa mai caute.
Si mie mi s-a parut ciudat..

Erinn's mummyHawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Buna,Marius!

In martie ma voi casatori si (asa cum e normal) parintii mei vor veni insotiti de nepoata mea care a implinit 14 ani anul trecut in august (deci se incadreaza in categoria minorilor peste 14 ani ) .
Sora mea este divortata de tatal fetei si recasatorita ,avand alt nume de familie(Bugheanu) ,tatal care a avut numele de familie al sora-mii si al parintilor mei si-a reluat numele lui dupa divort(Romanici) iar fata a fost incredintata legal sora-mii si poarta numele din timpul casatoriei lor ,acelasi nume cu al parintilor mei .Tatal nu a fost decazut din drepturi si are drept de vizita .
Stiu ca trebuie declaratia lui pentru a scoate copilul din tara dar intrebarea mea este ,daca imi poti raspunde,in afara de aceasta declaratie ce mai este nevoie sa aiba parintii mei de la sora-mea si de la el si,pentru ca fata ma va vizita destul de des si singura (va veni in vara pentru a sta aici cel putin o luna ,apoi destul de des pe scurte perioade,cat ii vor permite vacantele ) ,ce pot parintii declara pentru a nu avea probleme cand iese fata din tara?
Imi repet intrebarea ,de fapt intrebarile : ce anume documente au nevoie parintii mei pentru a iesi din tara cu nepoata-mea in martie ,pentru 4 zile (ea poarta numele lor de familie ) si ce anume are ea nevoie pentru a iesi singura din tara ?
Multumesc mult de tot pentru raspuns!
Laura

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Imi putetzi spune daca a intrat in vigoare legea obligativitatzii pasapoartelor biometrice?

Multzumesc anticipat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

LauraNicole, nepotica ta are nevoie de hotararea judecatoreasca de divort prin care copilul a fost incredintat spre crestere si educare mamei, hotarare definitiva si irevocabila, plus procura din partea mamei prin care este de acord ca minorul sa calatoreasca insotit de bunica sa plus cazierul judiciar al bunicii.
in procura se specifica perioada in care se face calatoria, locul de destinatie, traseul, persoana care insoteste minorul, etc. stiu notarii in general.
andacos, inca se mai pot scoate pasapoarte simple dar cu valabilitate de numai un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui acinorev

andacos, inca se mai pot scoate pasapoarte simple dar cu valabilitate de numai un an.


Scuze dar nu intzeleg!Cum adica cu valabilitate un an cind legea spune ca-s valabile 10 ani(la cei peste 18 ani)?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui acinorev

andacos, inca se mai pot scoate pasapoarte simple dar cu valabilitate de numai un an.


Scuze dar nu intzeleg!Cum adica cu valabilitate un an cind legea spune ca-s valabile 10 ani(la cei peste 18 ani)?

Dana


Nici eu nu inteleg cum e cu pasaportul ala valabil numai un an.

Dar legea nu spune nici ca sunt valabile 10 ani dupa 18 ani.Eu fac 28 de ani in curand si folosesc pasapoarte de aproape 20 de ani (la inceput -pt putin timp insa- am fost trecuta in pasaportul parintilor) si sunt la PRIMUL pasaport romanesc de 10 ani.Restul( ale mele, individuale si dupa varsta de 18) ani au fost valabile numai 5 ani.Ultimul pasaport individual de 5 ani mi-a fost eliberat la 24 de ani.

Cat despre pasapoartele de un an romanesti nu stiu sa existe.Exista britanice de ex si se folosesc numai in cazuri de urgenta.

Lara w8+ si Huckleberry Errie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Lara,eu stiu ca s-a modificat legea si pasapoartele romanesti sunt valabile 10 ani(daca ai peste 18 ani).Pina in 14 ani sunt valabile 3 ani si intre 14 si 18 ani sunt valabile 5 ani!

Sper sa ma lamureasca cineva cum e cu obligatiovitatea introducerii pasapoartelor biometrice,pentru ca eu stiu ca a fost introdusa legea obligativitatzii lor!de asta nu intzeleg cum de este posibil sa functzioneze paralel celalt tip de pasaport!(mai ales daca tzinem cont de diferentza de pretz nimeni nu-si face de bunavoie biometric)!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

andacos-uite un link care cred ca iti va raspunde la intrebarile puse http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mercedes

andacos-uite un link care cred ca iti va raspunde la intrebarile puse http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/


Am citit,multzumesc mult,am intzeles cum e si cu pasaportul d eun an!

Cam putzin totusi doar 5 ani d evalabilitate,chiar am sa ma intersez cit este valabil pasaportul biometric nemtzesc!

Dana

Mergi la inceput