Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Raspunsul ITM este unul corect. Nu este problema Inspectiei Muncii sa vegheze la respectarea unui contract la care nu este parte, pe care nu l-a semnat si nu si l-a asumat (este ca si cum ar interveni in reglementarea unui contract comercial al firmei, al unuia de inchiriere sau mai stiu eu de care).
CCMN este un document semnat intre patronate si sindicate, o conventie intre acestea. Ai la dispozitie instanta de judecata. Ca si observatie au fost utilizatoare care au castigat in instanta insa cum nu pot nominaliza dar o retin ca si informatie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Marius, iti multumesc!

Maine ma duc la avocat si vom vedea in instanta ce va fi, dar daca e lege nu vad de ce nu as avea castig de cauza.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Revin cu intrebarea...
se poate face incredintarea copilului sotului, sotiei acestuia in vederea adoptiei ? In lege spune ca nu este necesara, dar nu se intelege ca nu s-ar putea...imi pun aceasta problema pentru ca pana la finalizarea adoptiei prin hotararea judecatoreasca, care dureaza aprox. 3 luni , doar daca exista aceasta incredintare beneficiezi de CIC.

Multumesc, L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui LuciLu

Revin cu intrebarea...
se poate face incredintarea copilului sotului, sotiei acestuia in vederea adoptiei ? In lege spune ca nu este necesara, dar nu se intelege ca nu s-ar putea...imi pun aceasta problema pentru ca pana la finalizarea adoptiei prin hotararea judecatoreasca, care dureaza aprox. 3 luni , doar daca exista aceasta incredintare beneficiezi de CIC.

Multumesc, L


Sincer nu am inteles nimic. Detaliaza situatia - concret cine cui cand cum....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Nu stiu daca postez bine aici intrebarea mea .
Colega mea de birou care a ramas in locul meu este si ea insarcinata in 6 luni . Directoarea a sunat la buc ca sa angajeze pe cineva in locul ei pe perioada maternitatii si i s-a comunicat ca postul ei se va desfiinta ( nu se stie inca cu ce data ). Ea mai are 18 zile de concediu de odihna dar ar vrea sa si ia medical de frica sa nu o dea afara tocmai acuma . I-am spus sa nu si faca griji avand in vedere ca a anuntat mai demult la Resurse Umane ca e insarcinata .Credeti ca e posibil daca se desfiinteaza postul sa zicem de la 1 sept sa nu mai intre in maternitate ?

Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza(18.06.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da poate fi fi desfiintat postul este legal. De asemenea ea poate sa ajunga ori pe alta pozitie ori in somaj. Indiferent de situatie este Ok cu maternitatea si cu CIC din cate am citit. Deci sa nu-si faca probleme deosebite. Doar sa nu plece de bunavoie ci sa fie redus (desfiintat) postul ei ca sa aiba dreptul la somaj. Si somajul este perioada acoperita exact ca si cum ar lucra.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Poate am incercat sa fiu cat mai concisa si am fost doar neclara..
ideea este: sotul are un copil cu altcineva in afara casatoriei, sotia doreste sa adopte acest copil si depune actele necesare actiunii. Pana se finalizeaza actiunea de adoptie, sotia nu are acoperire legala vis a vis de cresterea copilului. Ar fi avut toate drepturile ca si mama naturala daca s-ar fi facut incredintarea in vederea adoptiei, incredintare care nu este obligatorie conform prevederilor legale.
Totusi de ce drepturi poate beneficia sotia si de cand?
Ce ar trebui sa intreprinda sotia, ca sa aiba drepturi legale (ex. CIC ) mai devreme de acel moment in care, prin tribunal capata statutul de mama adoptiva?
Multumesc
Luci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inteles. Niciunul. Nefiind legal copilul ei fie natural fie adoptat fie tutore firesc nu are nici un drept legal in acest sens.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Marius, am si eu o intrebare: ce acte sunt necesare pentru a imputernici pe cineva din Romania sa-mi scoata diploma de licenta?
La departamentul "diplome" al facultatii este inchis pana in 7 Sept. As vrea ca atunci cand deschid, prietena mea sa aiba deja plicul cu toate actele necesare si sa-mi scoata diploma (pt ca am nevoie de ea urgent).

Din ce am cautat pe net pana acum, am inteles ca e nevoie asa:

1. foaia matricola in original
2. imputernicire notariala cu apostila de la Haga - supralegalizata la Curtea de Apel (la aceasta imputernicire mi-e un pic teama sa nu fie cumva facuta gresit sau sa fie ceva scapat din vedere si sa nu fie valabila in Romania...)
3. 2 poze 3/4
4. copie legalizata dupa cartea mea de identitate

Orice informatie sau corectura mi-ar fi de mare ajutor!
Multumesc!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuciLu spune:

Multumesc, Luci

Mergi la inceput