Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Marius,la un topic se vorbea de vecinii care nu respecta programul de liniste.Cum as putea sa rezolv aceasta problema,legal vorbind,fara sa ajung la conflicte si resentimente...?Exista o lege in acest sens?

Te rog sa nu-mi raspunzi de genul"conform legii x art y,nerespectarea programului de liniste se amenndeaza cu sume de la...pana la...".A fost afisul pe usa blocului...Fara succes.Asociatia nu se implica in nici un chip.Nu are nevoie de altercatii.Cum eu nu am nevoie de conflicte...

Ma ajuti te rog?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui iahim

Marius,la un topic se vorbea de vecinii care nu respecta programul de liniste.Cum as putea sa rezolv aceasta problema,legal vorbind,fara sa ajung la conflicte si resentimente...?Exista o lege in acest sens?

Te rog sa nu-mi raspunzi de genul"conform legii x art y,nerespectarea programului de liniste se amenndeaza cu sume de la...pana la...".A fost afisul pe usa blocului...Fara succes.Asociatia nu se implica in nici un chip.Nu are nevoie de altercatii.Cum eu nu am nevoie de conflicte...

Ma ajuti te rog?

Multumesc.

Si ma rog cum doreste domnia dvs sa va raspund?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

te rog sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare : daca am contract cas si cass deci nu sunt angajata nicaieri , nu am nici o forma de venit , pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? sunt curioasa ...

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am mai raspuns la aceasta intrebare de nspe ori de ce nu va uitati in fiecare zi puneti aceleasi intrebari din nou si din nou.
Nu beneficiezi in conditiile mentionate de tine.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui iahim

Marius,la un topic se vorbea de vecinii care nu respecta programul de liniste.Cum as putea sa rezolv aceasta problema,legal vorbind,fara sa ajung la conflicte si resentimente...?Exista o lege in acest sens?

Te rog sa nu-mi raspunzi de genul"conform legii x art y,nerespectarea programului de liniste se amenndeaza cu sume de la...pana la...".A fost afisul pe usa blocului...Fara succes.Asociatia nu se implica in nici un chip.Nu are nevoie de altercatii.Cum eu nu am nevoie de conflicte...

Ma ajuti te rog?

Multumesc.

Si ma rog cum doreste domnia dvs sa va raspund?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Multumesc pentru raspuns!Am gresit undeva?Cu scuze de rigoare...dar ma asteptam la alt raspuns.Multumesc inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

De asertivitate ai auzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Marius,

Mai am o rugaminte. Referitor la solutionarea petitiilor, am citit Ordonanta nr. 27/2002, dar acolo nu am gasit nimic concret legat de solutia care se da petitiilor. Eu am primit un raspuns de la ITM Buc. legat de un conflict de munca, dar nu a fost concludent.
Eu le-am mai trimis inca o data o petitie si le-am solicitat un raspuns clar la problema mea.

Daca primesc din nou unul tot cu citate din Codul Muncii si nimic concret,ce pot sa mai fac?

Multumesc foarte mult!

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Spune-mi te rog de la cap la coada ce problema ai, ce anume ai facut ca si demersuri, ce anume ai primit si ce intentionezi sa faci sau ce clarificare ai dori. Deci toata linia - sincer sunteti multi care intrebati si pierd sirul.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

OK. Le luam pe rand:

1. Cererea inregistrata la angajator suna asa:

Subsemnata Pop carla Claudia, in calitate de angajat al SC ..........
SA, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National, nr. 2895/29 noiembrie 2006, emis de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si Familiei, publicat in Monitorul Oficial partea a V-a nr. 5 din 29 ianuarie 2007, solicit conform articolului 51 din contractul sus amintit, plata unui salariu pentru nasterea unui copil.



www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:


Continure...

La aceasta atasez copia certificatului de nastere, in baza caruia solicit acest lucru.
Va rog sa imi dati un raspuns in termen de 3 zile lucratoare, de la data inregistrarii cererii.

PS. Cerearea are nr. de inreg din 06 aprilie 2009.

2. Vazand ca nu am primit raspuns, m-am adresat cu o petitie la ITM BH, care mi-au trimis un raspuns, prin care ma instiintau ca au transmis-o spre solutionare la ITM BUc. ( deoarece acolo are sediul angajatorul si acolo am cartea de munca).

3. De la ITM BUC. am primit raspunsul urmator:

Referitor la petitia dvs, inreg la ITM BUc........, va comunicam urmatoarele:
In conf. cu o prev. art. 163, alin. 1 din Legea nr. 53/ 2003, modif. si complectata de CM, plata drepturilor salariale se dovedeste prin semnarea statelor de plata........etc.
Dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale, precum si cu privire la daunele rezultate din executarea in tot. sau in parte a oblig. privind plata sal. se prescrie in termen de 3 ani, de la data.....
Termenul de prescriptie mai sus mentionat este intrerupt, in cazul in care intervine o recunoastere din partea debitorului.
De asemenea, va comunicam ca solutionarea conflictelor de munca, ce au ca ob. executarea contractelor ind. de munca, este de competenta instantei judecatoresti..... ...( art. 281, art. 283 si art. 284, din Legea 53/ 2003....

Dupa cum vezi, am primit un raspuns cu citate din CM si alte legi, nimic concret.

4. Drept urmare, le-am scris din nou, asa:

Catre:
Serviciul control relatii de munca din cadrul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale
Inspectia Muncii
Sef serviciu control R.M.,
Ec. Marian Georgescu

Director Coordonator Adj. R.M.,
Jr. Cecilia Voicu

Director Coordonator
Ing. Constantin Bujor



Referitor la raspunsul primit din partea ITM Bucuresti, prin scrisoarea nr. P7837/45113/30.07.2008, la petitia inregistrata de mine sub numarul 45113/15.07.2009, va sesisez urmatoarele:

Solutiile pe care le-am primit sunt generale , neconcludente si ambigue.M-am adresat institutiei , nu pentru ca nu imi cunosc drepturile ci pentru ca aceste drepturi mi-au fost incalcate de catre angajator. Solutionarea conflictelor de munca nu sunt doar de competenta instantei judecatoresti, deoarece in acest caz nu vad rostul departamentului Serviciului control relatii de munca din cadrul ITM Bucuresti.
In consecinta, ma vad nevoita sa anexez din nou cererea si raspunsul primit din partea dvs si va solicit inca o data un raspuns clar si concret la cererea mea, care sa includa urmatoarele:

- ati verificat angajatorul daca a respectat cerea mea cu Nr. 129/06.04.2009 ?
- daca nu a respectat-o ce masuri ati luat: au primit termen de solutionare, motivul si baza legala pentru care s-a refuzat cererea si persoana care isi asuma acest lucru?

In temeiul Ordonantei nr. 27/2002 modificate prin Legea nr. 233/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, art2 si art 8, alin. 1, am increderea ca urmatorul raspuns din partea ITM Bucuresti, va fi unul edificator pentru mine,

Va multumesc anticipat Oradea,
Pop Carla Claudia 12 august 2009

5. Azi ma intalnesc si cu un avocat sa vedem ce se poate face mai departe, pentru ca nu am de gand sa ma las.

Iti multumesc pentru rabdare si raspunsuri.

Pentru celelalte drepturi mentionate de catre tine, nu am depus inca cerere, este tarziu daca o depun acum?
ma refer la cele 5 zile de concediu si la plata a 6 saptamani cu salariul brut de 100%.


www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput