Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Daca vreau sa-mi schimb avocatul mai pot recupera banii de la primul avocat? Sau sunt alti bani, alta distractie....pentru noul avocat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca acea casa este bun propriu, este clar, nu exista indoiala. Asta inseamna insa ca nu intra la partaj, deocamdata nimic altceva. Asupra sfatului privitor la schimbarea cheilor dupa primul termen - am rezerve, le-am expus mai mult. Sigur ca atunci cand ai o plangere este preferabil sa te prezinti acolo insotit de un avocat, dar numai tu poti sti daca cel pe care il ai isi merita banii pentru sfatul si sprijinul pe care ti-l da. Cu avocatul este ca si cu medicul (evident, miza difera fundamental, intre sanatate si un proces nu incape comparatie), dar trebuie sa-ti prezinte incredere, sa pleci linistit de la intalnirea cu el, sa-i poti spune lucruri uneori jenante etc. In principiu, un avocat ar fi trebuit sa prevada aceasta consecinta (plangerea) la sfatul cu cheile, asa cum ti-am spus in celalalt mesaj. Poate nu i s-a parut un lucru grav, sau n-a evaluat corect situatia, sau nu i-ai oferit suficiente informatii privind "profilul" sotului, sau nu i s-a parut un capat de lume (nici nu este, doar ca este neplacut). Deci - e greu de spus daca este un avocat dezinteresat sau doar nepriceput. Sfatul meu este, insa, urmatorul: daca prezenta sotului nu este insuportabila, daca nu te bruscheaza, daca nu pune copilul in pericol - intr-un cuvant, daca doar te enerveaza groaznic, dar nu-ti poate face alt rau - ai rabdare. Procedura evacuarii din domiciliul comun este una dificila, cu timp lung, si probabil ca intre timp se termina divortul, deci lucrurile vor intra pe un fagas normal. Sigur, daca ai probe clare (certificate medico-legale, martori, amenzi etc) poti formula cerere in evacuarea sotului turbulent. Dar inteleg ca nu s-a ajuns chiar acolo.

P.S. Rog pe toata lumea tentata sa posteze indignari de tipul "vaaai, dar este casa mea, cum adica sa nu-l dau afara cand vreau" sa se abtina, ca sa nu ne lungim in consideratii doctrinare si legale inutile care n-o vor ajuta pe autoarea intrebarii.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Marius, multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Sper sa nu te stresez, dar mai am o intrebare.
La inceputul anului am luat bilete la mare, bilete pe care nu le pot returna pentru ca penalizarea este de 100%.
Sotul m-a amenintat ca ma ia cu politia de la mare, ca iau copilul de langa el fara permisiunea lui.
Exista vre-o lege care-i permita sa faca lucrul asta, sau este alta sicana pe mi-o face? Foloseste la ceva daca ii trimit o scrisoare recomandata prin care il anunt ca in perioada... plec la mare?
Nu stiu daca conteaza, dar biletul este de 10 nopti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca vacanta este in tara, nu este nicio problema. Exista o prevedere in Codul penal referitoare la retinerea copilului de catre un parinte fara acordul celuilalt, dar nu are legatura cu o asemenea situatie (trebuie sa intruneasca conditiile unei infractiuni, se aplica post-incredintare etc).

Nu poti scoate copilul peste granita insa. Ii poti trimite si o scrisoare, asta doar ca sa-i mai tai avantul si sa nu puna pe drumuri vreun militian zelos, cu studii la f.f. De asemenea, poti informa serviciul autoritatii tutelare (cea care ti-a facut ancheta), si sa ai numarul lor de telefon si un nume de asistent pe care sa-l poti suna sa confirme. Asta, ca sa nu-ti pierzi vremea in conversatii imbecile cu politia, si sa-ti strici vacanta. Nu intri sub nicio incidenta, dar este posibil ca in plangere sa scrie ca esti la mare cu cinci barbati, faci orgii si dai bere copilului - si atunci te trezesti cu ei la usa hotelului, sa verifice. Dar, repet, nu exista incidenta legala.
Concediu placut!

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taniusca spune:

buna ziua. marius, apelez si eu la tine cu o intrebare, te rog ajuta-ma cu un sfat, nu stiu cum sa procedez. am ajutat un individ cu o suma de bani, promisiunea de returnare asa si ramanea, la stadiul de promisiune daca cu-l prindeam peste vreo 3 luni de la imprumut la notar unde am facut un contract de imprumut cu titlu executoriu prin care se obliga sa-mi restituie suma pana pe 15 iunie. Deja termenul s-a implinit si domnul n-are nici gand de asa ceva. ce pot face in cazul de fata, totusi nu e o suma de ignorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui taniusca

buna ziua. marius, apelez si eu la tine cu o intrebare, te rog ajuta-ma cu un sfat, nu stiu cum sa procedez. am ajutat un individ cu o suma de bani, promisiunea de returnare asa si ramanea, la stadiul de promisiune daca cu-l prindeam peste vreo 3 luni de la imprumut la notar unde am facut un contract de imprumut cu titlu executoriu prin care se obliga sa-mi restituie suma pana pe 15 iunie. Deja termenul s-a implinit si domnul n-are nici gand de asa ceva. ce pot face in cazul de fata, totusi nu e o suma de ignorat.

In notifici cu un termen scurt, apoi - executor judecatoresc, si-l executi

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taniusca spune:

multumesc frumos pentru raspuns, marius. problema este insa ca tipul nu are bunuri pe numele sau, deci nu stiu cum se procedeaza in cazul de fata. in afara de salariu nu are alte venituri, dar avand in vedere ca mai are si un credit la banca, banca care tot pt neplata i-a pus deja o proprire pe salariu, mi-ar reveni cate 100-200 ron pe luna maxim sa-mi mai plateasca, ori asa cu taraita are sa-mi plateasca ani buni si nu-mi convine ca nu ma aleg cu nimic din banii aia, iar el, nesuferitul, si-a facut treaba cu banii mei. executorul judecatoresc unde-l gasesc? ma adresez la judecatoria de la domiciliul lui sau al meu ori la orice executor. scuze pentru insistenta, dar nu stiu cum sa procedez, nu m-am confruntat pana acum niciodata cu asemenea probleme, de legislatie ma refer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este insolvabil - asta e. Cand dai cu imprumut o suma mare, fara garantie/gaj - iti asumi si riscurile. Ce spune contractul?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

salut marius

poate ma poti ajuta si pe mine cu un raspuns ca sa ma mai linistesc putin;
pe scurt- acum un an am luat un credit ipotecar cu ipoteca rang 1 pe casa in favoarea bancii.
in conjuctura de acum (sotul si-a pierdut veniturile) mie mi s-au diminuat, asteptam un copil (intru in sapte luni saptamana viitoare) noi am cerut bancii o amanare care se pare ca nu va avea un raspuns favorabil (maine merg sa-l ridic in scris).
eu doresc sa nu ajung la executare silita si sa predau bancii apartamentul; noua functionarul cu care tinem legatura mi-a spus initial ca acest lucru este posibil si in acest caz datoria creditului se stinge odata cu predarea casei

altfel ar sta lucrurile in cazul in care am ajunge la executare silita (s-ar recupera prin vanzare o suma - valoarea apartamentului este mult mai scazuta acum decat suma imprumutata acum un an si restul....prin alte bunuri...venituri ..nu stiu exact)

intrebarea mea este: exista o modalitatea de a preda apartamentul fara a ajunge la executare silita ? pt ca nu mai am incredere in ce mi s-a spus de catre functionarii bancii...

cum sa fac sa ma feresc de executarea silita ca sa nu ajung sa dau si apartamentul si sa raman si cu datorii dupa.

scuze pt post-ul lung

multumesc

daciana



26+ cu Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

am uitat sa mentionez ca in contract este mentionat ca datoriile, dobanzile, eventualele cheltuieli de judecata se recupereaza din ipoteca de 100 % din valoarea apartamentului ...nici o mentiune despre alte bunuri etc

daciana

26+ cu Darius

Mergi la inceput