Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Buna ziua!
Ma aliniez si eu randului de intrebatori. Problema mea este relativ simpla, dar programul meu de munca nu imi permite sa ma interesez unde si cum ar trebui.
Am o fetita care are 7 ani si este nerecunoscuta de tatal biologic. M-am casatorit si sotul meu (pe care ea il cunoaste ca si tati) doreste sa faca adoptia. Am inteles ca imi trebuie o cerere ce va fi inaintata instantei, facuta de un avocat de dreptul familiei. Eu nu am agasit cabinet specializat (sau poate nu am stiut unde sa caut). As dori sa stiu unde pot face o astfel de cerere, ce acte sunt necesare si care sunt costurile.
Multumesc anticipat!

Fiecare sut....e un pas inainte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeana35 spune:

MARIUS,
Sunt medic stomatolog, asociat intr-o societate civila medicala, impreuna cu sotul meu in proportie de 50-50%. Primesc indemnizatie de crestere a copilului. Din distribuirea venitului din societate apar cu venituri la circa financiara (activitati independente), desi la cabinet munceste doar sotul meu. Ce sa fac, sa pun venituri zero la mine in perioada in care cresc copilul, desi in statutul societatii scrie ca veniturile se impart egal intre cei 2 asociati?
Multumesc foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, trebuie sa va refaceti aceasta "imparteala" si sa comunicati la finante faptul ca tu nu inregistrezi venituri din activitati independente. Este chiar extrem de recomandabil nu de alta dar risti sa dai inapoi banii pt indemnizatie deoarece legal nu ai dreptul la cele doua forme de venit simultan. Si daca ma gandesc ca in realitate nici nu ai aceste venituri totul reducandu-se la nivel de acte ar fi chiar stupid sa nu le rezolvati.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Topic dedicat.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mai fac o incercare,
Marius, te rog sa-mi raspunzi ...
Buna,
Am si eu o intrebare.
Fetita mea implineste in curand 14 ani deci trebuie sa faca buletin.
eu sunt in strainatate pt cateva luni si ea e in Rom.Eu sunt divortata cu hotarare irev si def, fata incredintata mie.
Am citit pe tot felul de site-uri despre actele necesare obtinerii CI.
Intrebare, ce trebuie sa fac eu daca sunt in srainatate si nu are nimeni nici o imputernicire ceva, acolo...
Pot sa fac o procura prin ambasada romana mamei mele ?
Merci anticipat


Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai putea incerca, chiar daca textul legal (OU 97/2005) nu prevede o asemenea posibilitate.

Art. 13: (2) Minorul depune cererea pentru eliberarea actului de identitate, insotit de unul dintre parinti sau, dupa caz, de reprezentantul sau legal, de persoana desemnata din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenta sociala sau de persoana careia i-a fost incredintat in plasament. Presupun ca nu ai facut o declaratie la Directia de Protectia Copilului de pe langa Primarie la plecarea din tara (conform Ordinului 219/2006), prin care sa nominalizezi persoana in grija si intretinerea careia lasi copilul. Acest demers (obligatoriu, de altfel) ar fi simplificat lucrurile. Cred ca ar fi bine sa mearga sa intrebe cineva inainte, explicand situatia, macar sa nu faci demersuri inutile acolo pentru imputerniciri. Probabil sunt zeci/sute astfel de situatii, poate lucratorii au o solutie.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Multumesc Marius,
Am verificat si eu la ev po****tie.
Mi s-a spus ca avand in vadere ca voi veni in tara o luna dupa data ei de nastere, actele pot fi depuse si atunci.
Oricum voi merge sa fac declaratiile necasare la directia copilului... nu am stiut de aceasta noua lege...
Inca odata multumesc si o zi buna tuturor.

Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Am o problema- chiriasul meu vrea sa isi faca buletin pe adresa apartamentului und elocuieste cu chirie (proprietatea mea). Teoretic nu mi se pare nimik in neregula insa as vrea sa stiu ce presupune - pot avea probleme dupa aceea cu el? NU as vrea sa fca o tampenie...
Cei care locuiesc acolo sunt o familie de refugiati din fasia Ghaza, tipul (arab) are prectic buletin dar cu adresa in alt judet...
Il inteleg ca i-ar fi mai simplu sa aiba buletin de Bucuresti dar vreau sa stiu in ce ma bag...

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Recomand viza de resedinta, pe o perioada determinata care se poate prelungi, si nu schimbarea domiciliului pe buletin. De asemenea, un contract de inchiriere legal inregistrat. Aceste persoane sunt controlate, deci daca locuieste in casa ta ar trebui sa ai/si sa aiba toate formele legale.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Multumesc de raspuns.
imi poti spune te rog ce acte imi sunt necesare si care sunt pasii pt a obtine aceasta viza de resedinta.


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Am si eu o dilema:din nefericire,Edi,copilul meu a decedat.Era un baietel cu handicap de gradul 1,unii din voi il cunosc din alte sectiuni ale forumului.Dupa ce ne-am linistit...relativ...am fost invatati sa facem cerere de ajutor de deces si de inmormantare.Acum vine dilema.UNDE?Eu sunt pensionata pe caz de boala,sotul este salariat.Firma la care lucreaza nu are prevazut in contractul de munca aceste ajutoare,Casa De Pensii nu acorda intrucat nu se afla in intretinerea mea(sotul beneficia de deducerile suplimentare),Inspectoratul pentru persoane cu dizabilitati nu acorda,Primaria noastra....nici atat.Putem face ceva?
Nu suntem niste oameni care sa umblam cu cersitul,dar dupa ani de zile de spitalizari,drama ne-a prins intr-un moment tare prost financiar si ,pentru a face toate cele cuvenite,a trebuit sa ne imprumutam....

idoina

Mergi la inceput