Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Buna!Am si eu o intrebare si raman profund indatorata celui ce ma va ajuta.Eu sunt in CIC1 pana la 15 dec 2010 si imi este tare greu sa ma despart de baieteleul meu(pe care inca il mai alaptez si la varsta asta)si in plus, nu prea as avea cu cine sa-l las dupa inceperea serviciului.Intrebarea mea este ce varianta legala as avea sa prelungesc inceperea serv?Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

legala nu poate fi decat daca are copilul vreo afectiune, in acest caz se da prelungirea concediului de ingrijire a copilului pana la 3 ani... mai mult nu-mi permit sa scriu, dar am inteles ca se poate da si pentru afectiuni usoare (gen spasmul plansului sau asa ceva), deci nu neaparat pentru un handicap... asta presupune sa ai sau sa "construiesti" o buna relatie cu medicul

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar fara salariu - daca iti convine si nu este garantat ca ti se aproba.
Partea cu prelungirea pt cazuri medicale este reglementata de lege.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri.Marius, fara salariu inseamna si fara vechime?In varianta asta la cat as avea dreptul la concediu fara plata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - fara vechime, fara nimic - doar ca nu este desfacut contractul. maxim 1 an dar doar daca angajatorul este de acord.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Speram la o veste buna.Multumesc inca o data Marius si Ariadna33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Buna seara!

Desi am deschis si un subiect nou cu intrebarile mele, il voi inchide daca aici pot afla raspunsurile (asta sper).

Cand trebuie sa se intoarca la munca si ce demersuri are de facut o mamica al carei bebelus a decedat? Este vorba despre prietena mea.
Azi a avut loc decesul.

Multumesc anticipat!

pentru sufletelul ingerasului Andrei (29.09.2010 - 11.11.2010)



Kiti de Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In primul rand sincere condoleante asemenea vesti ma intristeaza foarte mult ori de cate ori le aud. Imi pare tare, tare rau.
Cat despre intrebare raspunsul este urmatorul:
Si pentru cazurile de deces mamicile au dreptul la tot concediul de maternitate (maxim 126 de zile) din care 42 obligatoriu postnatal exact ca si oricare alta mamica caruia nu i s-a intamplat o astfel de tragedie.
Primeste de la medicul de familie sau de la medicul ginecolog aceeasi foaie de concediu medical cu aceeasi codificare care trebuie dusa la serviciu si de acolo va ridica banii pe stat de plata/fluturas.

Baza legala este HG 158/2005 art. 24 alin. 4

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Multumesc frumos, Marius. Suntem toti blocati. Actionam ca niste robotei.

In afara de cele 126 zile mai sunt si cele 3 zile conf Contr Colectiv de Munca, nu?

Multumesc inca o data!


pentru sufletelul ingerasului Andrei (29.09.2010 - 11.11.2010)



Kiti de Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da si cele 3 zile.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput