Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yuppi spune:

Buna ziua!

Am o intrebare legata de concediul pre si post natal. As fi postat-o la topicul corespunzator, dar este inchis si nu am gasit un capitol nou, asa ca intreb aici.
Sunt in CIC1 pana in mai 2011. Acum sunt din nou insarcinata si voi naste in martie 2011, deci voi trece direct din CIC 1 in CIC 2. Intrebarea mea: mai beneficiez de concediu prenatal si postnatal? Si daca da, cine le plateste? Firma la care lucrez?
multumesc aniticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intri din CIC1 direct in CIC2 deci nu mai discutam de pre sau postnatal. Procedura pt CIC2 este identica cu cea pt CIC1.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppi spune:

Multumesc mult, Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliemi spune:

buna! as avea si eu o nelamurire in leatura cu concediul pre si post natal.

pe luna oct si nov 2010 mi-am luat concediu prenatal de la medicul de familie, am vrb ieri cu contabila si mi-a zis ca inca nu a dus concediul meu pe luna oct si ca il va duce luna asta (nov) odata cu declaratiile/salariile... nu e cam tarziu? iar pe cel din nov luna viitoare....

cine ma va plati pe perioada asta de concediu? angajatorul trebuie sa plateasca in continuare darile pt concediul meu sau incepand din oct nu mai plateste nimic? ea zice ca dupa ce se vor termina zilele de concediu va face o cerere la primarie si voi primi toti banutii odata... nu mi se pare corect... si eu ce fac 4 luni pana atunci????
adica cine imi da bani pt concediu firma sau primaria????

iti multumesc pt raspuns anticipat!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Concediul pre/postnatal sau generic concediul de maternitate este platit de catre Casa de asigurari de sanatate. Firmele datoreaza bani in fiecare luna catre casa de sanatate si aceste sume se inscriu intr-o declaratie inclusv banii care ar trebui firma sa-i primeasca de la casa pt tine. Daca are bani mai multi de primit decat de platit va primi diferenta, daca are mai putini va plati diferenta dar in fiecare luna firma deconteaza banii de primit cu cei de platit, practic in general firma nu mai plateste catre casa cu exact banii tai pt ca spune ca acesti bani trebuie sa ti se dea tie. Uneori daca sunt putini angajati se poate intampla ca firma sa aiba de primit mai mult pt tine decat de platit pt restul angajatilor. Dar si atunci firma primeste diferenta de la Casa de sanatate deci are obligatia oricum sa-ti plateasca banii tai pentru ca doar firma poate primi acesti bani in numele tau.
Cat despre cand anume se deconteaza asa este trebuie sa le dai concediul medical pt oct. ca ei sa faca statul de plata si calculatia care se depune in nov. Dar tu apari pe statul de plata ca si cum ai lucra trebuie sa-ti iei banii exact ca restul salariatilor si sa semnezi pt bani diferenta este ca nu firma suporta acesti bani ci casa de sanatate - firma ii primeste de acolo sau asa cum spuneam plateste cu exact aceasta suma mai putin catre casa. Banii tai sunt la firma.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Buna,

Eu sunt in concediu postnatal pana la sfarsitul anului, incepand ca de la 1 ianuarie sa intru in CIC. Intrebarea mea este, pot sa am alte surse de venit pe perioada pre- si post-natala?

39+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

M-ai dezumflat, credeam ca "restrictia" se aplica strict pe perioada CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui pianna

Buna,

Eu sunt in concediu postnatal pana la sfarsitul anului, incepand ca de la 1 ianuarie sa intru in CIC. Intrebarea mea este, pot sa am alte surse de venit pe perioada pre- si post-natala?

***********
39+ cu


Da, dar nu obtinute din munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa - complet - cum spune Mediajust - presupun ca este vorba de venituri profesionale sau similare - insa corect si complet ai dreptul la venituri daca nu sunt de ordin profesional.
*Ahhh vesnic indragostit de Mediajust - a se intelege profesional.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput