Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

la primul copil nascut se acorda un salariu mediu pe companie. se mai acorda si la al doilea ? chiar in cazul in care din CIC1 se intra direct in prenatal/CIC2 ?


Mami de (28.10.2008) si bb2 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

nu am pus intrebarea la topicul potrivit ?


Mami de (28.10.2008) si bb2 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da se acorda.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:





Mami de (28.10.2008) si bb2 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_78 spune:

Buna ziua,
Sper ca scriu la topicul potrivit...Ma confrunt cu o problema si nu am gasit nicaieri raspunsul...
Sunt insarcinata in 18 sapt si am anuntat la firma in scris si acum mi-au spus ca vor sa angajeze o persoana in locul meu dar pe o perioada nedeterminata... Am ramas socata. , mai ales ca i-am anuntat ca nu o sa raman in concediul de crestere a copilului. Vreau sa stau doar cele 126 zile. Stiu ca nu au voie sa angajeze pe perioada nedeterminata dar nu gasesc nici o lege care sa specifice exact acest lucru.Sper ca stie cineva ceva despre asta.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu scrie nicaieri asa ceva. Daca esti in concediu pt ingrijirea copilului - da. Nu este cazul de fata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_78 spune:

Multumesc! Inca o intrebare daca se poate... Daca ma intorc dupa efectuarea concediului de maternitate si firma hotaraste sa reduca postul mai pot sa solicit cindemnizatia pt cresterea copiluilui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa ai dreptul la CIC trebuie sa ai venituri impozabile (contract de munca de ex.) sau asimilate (concediu medical sau maternitate - prenatal in acest caz) pe o perioada de 12 luni anterior datei nasterii copilului. CIC nu depinde de postul respectiv. Mai mult decat atat daca nu se reduce postul tau pana la intrarea i prenatal greu le va fi sa il mai reduca. Pe perioada prenatal nu te pot concedia, din prenatal intri in postnatal - nu te pot concedia si probabil de acolo in CIC unde iar nu te pot concedia. Dar fiind in 18 sapt e cale lunga si exista riscul real sa te disponibilizeze pana atunci.
Intrucat ai informat societatea asupra starii de graviditate - iar le va fi foarte foarte greu sa te disponibilizeze deoarece vor trebui sa demonstreze ca la baza nu sta starea ta de graviditate - ori este suficienta o plangere din partea ta in acest sens la Inspectoratul Teritorial de munca, cum ca in realitate vor sa scape de tine fiind insarcinata ca sa scape de plata asigurarilor si se lasa cu control si vor viza in special daca nu este vorba de un abuz. Ti-as recomanda sa iei legatura cu serviciul juridic si control din cadrul ITM chiar daca in prima faza doar verbal sa spui exact ce te doare sa le arati adresa de informare facuta de tine catre ei si sa le zici ca au spus ca te vor scoate pe tusa in locul tau preferand o alta persoana.
Sunt 100% convins ca te vor sprijini si nu le va fi deloc usor celor de la firma sa te dea asa "just for fun" deoparte. Nu pentru acest motiv cel putin.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_78 spune:

Multumesc Marius!
Am venituri impozabile, lucrez de 9 ani la firma asta, cu o "intrerupere" de 7 luni (cand am nascut primul copil)in 2005. Ideea este ca vreau sa renunt la CIC. Si vroiam sa stiu daca mai pot solicita ulterior acest drept. Din cate stiu am dreptul sa solicit acest drept pana la implinirea a 2 ani a copilului, dar nu sunt foarte sigura.
Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, ai acest drept dar nu depinde de locul de munca. Ei nu au nicio treaba decat sa suspende contractul de munca sau sa-l reia cand revii.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput