Topic - taxe si impozite

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Buna seara! Anul trecut, in luna februarie am cumparat un autoturism second hand. Persoana de la care am cumparat mi-a dat toate actele, inclusiv certificatul fiscal, cum ca a platit toate impozitele pt acea masina, si ca a radiat-o . Eu urma sa merg sa inregistrez masina pe numele meu. Nu am putut face asta, pt ca la momentul ala stateam in chirie, si aveam domiciliul la aceea adresa, proprietarul nedandu-mi voie sa inregistrez masina pe adresa lui, pt a nu fi nevoit sa plateasca impozit pt ea. A trecut mai bine de un an si eu tot cu masina neinscrisa stau ( nu am folosit-o de atunci). Acum am alta adresa, si as vrea sa rezolv si cu aceasta masina.

Ce trebuie sa fac mai intai, sa merg la dir.taxe si impozite sa o inregistrez. Se mai poate, acum dupa un an ?. Banuiesc ca trebuie sa platesc o amenda...Daca da, cat? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Ce spuneti de la 1 iunie am inteles ca vor fi impozitate dobanzile bancare?
Vor fi afectate si contractele vechi sau cele care se intocmesc de la 1 iunie ?
Am un depozit la an care are scadenta exact in iunie si vreau sa stiu daca mi se va impozita dobanda sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

buna ziua, am si eu nevoie de o informatie va rog

cumnatul meu e cetatean liechtensteinez...are mai multe terenuri in bucuresti pe o firma pe care si-a infintat=o aici in romania si cateva apartamente pe numele lui
mi-a trimis mie bani sa ii platesc taxele...numai ca eu am o problema
nu stiu toate adresele terenurilor si ale apartamentelor...
se poate sa ma duc la taxe si impozite si sa spun numele firmei sau numele lui si sa platesc asa sau trebuie sa ma duc cu lista de proprietati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In principiu ce este pe firma se regaseste ca si nume de firma pe baza de cod fiscal - se poate plati direct iar ce este pe numele lui se regaseste pe baza numelui sau a codului personal de identificare si de asemenea se poate achita direct.

Intreaba acolo concret.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna seara
am o mostenire dupa tata si anual imi vine o parte din impozitul pe cladire+teren dar eu daca nu stau acolo o plateste mama cu fratele meu,asa am convenit noi
ieri mi-a spus o prietena ca daca nu am platit impozitele care sunt pe numele meu nu mai primesc alocatia copiilor,am sunat-o pe mama si mi-a spus ca nu a avut timp sa ajunga sa il plateasca,stie cineva cum stau lucrurile sau daca este o data limita pana cand poti plati aceste dari?

va multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

31 martie pentru 2012

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

multumesc mult Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estela spune:

Buna!
Eu si fratele meu ,in urma unei mosteniri ,detinem in indiviziune 2 imobile .In ultimi 5 ani ,fratele meu ,a platit impozitul si pentru mine .Poate cineva sa-mi spuna daca s-a schimbat ceva in sistemul de plata al impozitului pe propietati pt. 2012 ? Fratele meu mi-a comunicat ,ca nu mai poate sa plateasca pt. mine (eu i-am trimis banii ).Motivul pe care mi l-a spus ,este necesitatea unei copii de pe card de indentificare ,pasaport etc .Este adevarat?

multumesc
estela

Mergi la inceput