Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai tot declaram firma fara activitate de cand o avem cat despre garda finaciara daca firma nu are activtate ce sa caute nu inteleg.sediul e la soacra acasa, daca vor sa o duca ii paltesc eu da nici aia nu cred ca o vor.
si daca ma da in judecata fiscu trebe sa ma duc la proces in romania?
multumesc din suflet pentru informatii ana maria si o sarcina usoara iti doresc

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:


Multe lucruri se intampla in Romania pe care nu ni le putem explica...garda financiara trebuie sa vina in control sa verifice actele societatii inainte de dizolvare.Dupa cum stii, romanii sunt inventivi rau si fac multe "miscari"in toate sensurile...Este o procedura standard ce trebuie aplicata tuturor!

Nu trebuie sa te prezinti la proces si nu trebuie sa mergi in instanta sa depui ceva...pur si simplu o sa vina citatii la soacra ta acasa (unde aveti si sediul social),iar in citatie o sa fiti anuntati cu privire la ziua, ora si sala de judecata unde ar urma sa de desfasoare procesul. Chiar daca nu se prezinta nimeni din partea soc tale,instanta (verificand procedura de citare a partilor)o sa judece cauza si in lipsa. Dupa max 2-3 termene o sa primeasca acasa socrela hotararea judecatoreasca. Si gata! Depinde de felul ei de a fi...daca este o soacra ca a mea o sa se agite toata cand o sa vada ca la adresa ei o sa apara o citatie. O scolesti tu inainte!!!

Te pup si ms de urari!

ANA-MARIA ,VALENTIN & BURTICA DE 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ana maria multumesc din nou
deja il si vad pe Arafat la mures ca face soacra un atac de cord ca primeste o citatie in tot rau si un bine pana la urma.
am sa ii spun sa nu mai depuna nici o hartie sa vedem ce se intampla.
multumesc inca odata

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Cu placere.Metoda asta am incercat-o eu...si a mers de fiecare data,mai ales daca firma are toate datoriile platite la zi.In instanta esti chemat de Registrul comertului,dar catodata vine si un reprezentant al Administratiei Financiare.

De ex, la firma fostului meu sef unde nu au mai fost depuse bilanturile intentionat au fost chemati si cei de la Admin Fin(fisc), dar nu s-au prezentat la proces, iar la firma prietenului nostru cu activitatea suspendata cum este si cazul tau...nu au mai fost chemati cei de la Admin Fin.Procesul s-a terminat dupa doar 2 termene.

ANA-MARIA ,VALENTIN & BURTICA DE 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_elena spune:

buna,

sunt eu din nou cu acceasi problema... cele 2 contracte.
stiu ca de la 1 intra in vigoare noua lege insa eu ceea ce nu stiu este cum pot sa ma asigur ca ambele contracte sunt in regula?
ma gandesc si eu ca ceva trebuie sa fie la mijloc de a fost nevoie sa mi se faca al 2 lea contract pe o alta firma pentru a mi se majora salarul si nu au facut pur si simplu marirea pe primul contract.. sau a rog cum se procedeaza in cazul maririlor salariale la o firma normala si in mod legal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Salutare Sara, te sfatuiesc sa mergi pentru linistea ta la serviciul de Asistenta Sociala din cadrul
Primariei .Tot acolo va trebui sa depui (cand o sa vina timpul)si dosarul pentru indemnizatie.Persoanele de acolo o sa te lamureasca cu siguranta.Este un pic ciudat modul in care a ales seful vostru sa va mareasca salariile.Daca as fi fost contabil, poate imi pica fisa de ce a ales varianta asta...acum pot doar banui, dar sunt banuieli vagi!



ANA-MARIA ,VALENTIN & BURTICA DE 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Stie cineva care ar fi costurile daca vreau sa donez firma?

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

ma poate ajuta cineva si pe mine?
dupa succesiunea facuta dupa moartea tatalui meu mi-a revenit si mie o cota parte din firma,po avea probleme la intrarea in CIC?
mentionez ca nu beneficiez de absolut nimic din aceasta firma pe care o administreaza mama mea si tot ea incaseaza si castigurile
va multumesc muuuult de toooot

MIRELA mami de andreas nazdravan si graviduta 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are nici o legatura cu CIC. E OK.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

multumesc mult marius

MIRELA mami de andreas nazdravan si graviduta 8+

Mergi la inceput