Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite am recitit cu mai mare atentie ceea ce ai scris si cred ca trebuie sa-mi reevauez raspunsul. In prima faza am avut senzatia ca ai un magazin on line cu comanda si livrare prin curierat postal. Acum inteleg ca defapt livrezi prin salariatii firmei in aceeasi localitate modalitatea de vanzare fiind cu amanuntul. Angajatul incasand banii si am vaga impresie ca nu face obiectul unei facturari. Ce anume vinzi? oricum nu are importanta. Revin - trebuie casa de marcat fiscala, se emite bonul fiscal si se trimite cu bunul, produsul respectiv la client acasa si se incaseaza banii aferenti.
Da se incadreaza la punctul mentionat de tine.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Pai ai inteles bine, este vorba de magazin online, cu livrare prin curier, insa, sunt cazuri cand clientii sunt din aceeasi localitate cu firma, in acest caz, nu mai apelez la firma de curierat, ci trimit printr-un agent coletul la client acasa...
Despre acest caz particular este vorba - si doresc sa emit factura si chitanta pentru asta, in nici un caz nu vreau sa evit facturarea, vreau sa fie totul legal si cat mai corect.
Vand obiecte decorative pentru casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te incadrezi la punctul k) oricum o sucesc, ai comanda (on line dar tot comanda este) si livrezi la domiciliu. Ca vinzi obiecte decor sau o pizza este acelasi lucru din punct de vedere fiscal. Daca faci o comanda telefonica si iti vine pizza la domiciliu trebuie sa aiba bon fiscal. Asa si in cazul tau.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Sper ca am inteles bine atunci:
- daca trimit prin curier in alt oras: emit factura iar chitanta se rezolva cu curierul sau posta ca emit ei cand plateste clientul
- daca trimit prin agent la domiciliu in aceeasi localitate, trebuie bon de casa - nu pot emite factura si chitanta (ca asta e problema mea de fapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Citat:
citat din mesajul lui chris

Sper ca am inteles bine atunci:
- daca trimit prin curier in alt oras: emit factura iar chitanta se rezolva cu curierul sau posta ca emit ei cand plateste clientul
- daca trimit prin agent la domiciliu in aceeasi localitate, trebuie bon de casa - nu pot emite factura si chitanta (ca asta e problema mea de fapt)


Completez un pic, in oug la art.2 scrie asa:
Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1): ...
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;
Adica eu asa inteleg, ca pentru comertul prin corespondenta nu e nevoie de casa de marcat, dar daca nu folosesc serviciile unei firme de curierat sau posta, se considera livrare la domiciliu si pentru asta trebuie casa de marcat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_elena spune:

buna,

am 2 contracte de munca si urmeaza sa intru in prenatal in februarie apoi , fireste, in cic.
cum m-as putea asigura ca ambele contracte de munca sunt ok si vor fi luate in considerare la calculul indemnizatiei pt cresterea copilului? Precizez ca in realitate acelasi angajator mi-a facut cele 2 contracte,2 firme diferite si nu prea inteleg motivul dar banuiesc ca are ceva de castigat, al 2lea contract l-am semnat la majorarea salarului. Pactic aveam salarul mediu si la renegocierea salarului am obtinut marirea solicitata insa pe un nou contract facut pe 2 ore /zi...
ce parere aveti?

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Draga Sara, sa nu-ti faci probleme pentru ca de la 1 ianuarie intra in vigoare LEGEA MAMELOR, unde sunt luate in calcul pentru indemnizatie toate tipurile de venit!!!Asa ca fii increzatoare ca nu o sa intampini probleme! Pt linistea ta, cauta legea pe net si citeste-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare
in vara anului 2005 am facut o firma impreuna cu sotul meu, firma car enu a avut activitate.Am deschis firma in speranta ca ne v-om intoarce in Romania in 2-3 ani, dar cum acest lucru nu se va intampla in viitorul apropiat, as vrea sa inchid definitiv firma, soacra depune formularele 100 si 300 la fisc si in fiecare luna imi reproseaza ce efort face.Imi puteti spune cum as putea rezolva aceasta problema, si daca se poate de aici.
va multumesc mult

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

chiar nu stie nimeni nimic
marius te rog daca ai timp
multumesc

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Draga olim, din cunostintele mele , stiu ca poti face o procura soacrei pt dizolvarea societatii, dar daca optezi pentru varianta asta, trebuie sa primesti obligatoriu un control de la garda financiara(si nu stiu daca iti place f mult ideea).

O alta varianta ar fi sa-ti suspenzi activitatea, suspendare care nu trebuie sa depaseasca 3 ani(pt ca atunci iti dizolva ei automat societatea)

Si o a treia alternativa ar fi sa nu depui nicio balanta si niciun bilant , si dupa 3 ani te actioneaza in instanta registrul comertului pentru dizolvarea societatii.(asa s-a intamplat anul asta cu firma fostului meu sef si a unui prieten)

Seful- nu a depus niciun act timp de 3 ani si cei de la reg com , prin proces i-au desfiintat soc (asta si-a dorit, si nu a venit control de la garda financiara)

prietenul- si-a suspendat activitatea , si a lasat sa treaca cei trei ani si nu s-a prezentat pentru a anunta reluarea activitatii .

Cu asta te-am putut ajuta eu. Incearca sa intri pe site-uri si forum-uri de contabiliate , acolo mai gasesti sfaturi.

o zi buna!

ANA-MARIA ,VALENTIN & BURTICA DE 13+

Mergi la inceput