Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vreau sa:
1. organizez ateliere(desen, pictura, handmade) de pentru copii,
2. am activitati legate de publicitate(grafic design),
3. as vrea sa fac un magazin online cu obiecte handmade si cu haine (unicat si la comanda), cam astea ar fi.

Pentru toate cele de mai sus poti sa iti desfasori sub orice forma de organizare activitatea.
Daca nu doresti sa angajezi niciodata pe nimeni poti sa fi PFA - persoana fizica autorizata - eu nu ti-as recomanda pentru ca este restrictiva la un domeniu de activitate - fara angajati samd
Daca iti faci II (Intreprindere Individuala) deja poti sa angajezi alte persoane dar nefiind inregistrat la Registrul Comertului decat ca existi ca si comerciant - insa nu ai statut de persoana juridica - si de aici exista de asemenea foarte multe dezavantaje - ma gandesc in special la punctul 2 si 3.
Pentru IF - intreprinderea familiala - este similar fostei forme de org Asoc. familiala doar ca le cuprinde pe toate cele de mai sus.
Cel mai delicat este punctul 2 si 3 pentru ca presupun contracte comerciale cu terte firme deci din start trebuie sa ai cel putin personalitate juridica.
Avand activitatea diversificata (productie handmade / comert/ servicii advertising) nu poti sa o rezumi la PFA nici la II eventual IF insa eu deja inclin spre societate comerciala SRL.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Marius, multumesc frumos pentru raspuns.
Stiu sigura ca din iunie 2011 PFA pot angaja, e o completare adusa legislatiei, am gasit pe net. N-ar fi asa o chestie importanta pentru mine in prima faza.
Nu-mi este foarte clar cum e cu pct 2 si 3 la intreprinderea individuala, deci n-am cum face contract cu o gradinita(privata sau nu) de pilda pentru atelierele respective? Nici ca PFA?
Eu as prefera PFA sau II macar pentru inceput, pana vad efectiv ce si cum merge, pentru ca se infiinteaza mai usor, contabilitatea ar fi mai simpla. Care mai sunt insa diferentele intre cele doua forme, chiar nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contabilitatea este din cate stiu in partida simpla.
Ca si II poti sa o privesti ca si cum tu persoana fizica X desfasori o activitatea autorizata de comert (de exemplu vinzi fructe).
Ca si PFA poti sa inchei contracte ai deja personalitate juridica insa din cate stiu gama de activitati se rezuma doar la cea pentru care soliciti autorizarea. Imediat ce vrei sa faci altceva - deja ai o problema - nu ai autorizare pt acea activitate. Ori cum tu ai enumarat mai mult de una devine problematic. Pentru care dintre ele scoti autorizarea?
Cred ca ar trebui sa concluzionezi:
- Ce vreau sa fac acum? o activitate? mai multe? voi incheia contracte nu voi incheia? Voi produce? Voi comercializa? Voi angaja, nu voi angaja personal? Voi emite facturi, nu voi emite facturi?
- Apoi ce vreau sa fac maine?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite ti-am gasit un material destul de frumos sintetizat - e un pic mai mult decat ai intrebat tu dar... eu zic ca este relevant
http://www.301.ro/blog/pfa-intreprindere-individuala-sau-intreprindere-familiala


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Uf! Am vazut ca se pot face inregistrari pe mai multe coduri, unul principal si altele secundare, avand insa diloma de calificare in domeniu. In cazul asta oare pica treaba cu magazinul on-line , sau ar trebui sa fac un curs de lucrator comercial pt asta? Celelalte cred ca s-ar putea ingloba la creatie artistica, de pilda, e un cod caen pt asta si aici am diploma , care acopera si partea de croitorie-accesorii. Ramane descoperit comertul online.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu te omora cu firea pt on line. Merge fara nimic. Soft sa ai si ce sa vinzi in rest - spor la vanazari. E cea mai mica problema.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Merci Marius, macar am reusit sa iau decizia: PFA si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Succes!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Succes si tie Marius, un 2012 asa cum iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Multumesc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput