Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Poti pentru perioada 17 martie - 24 iunie (cel putin)presupun ca au fost lucrate atat cat revine - estimativ 5 zile lucratoare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


multumesc mult?!

as mai avea o intrebare ,daca se poate,la o vechime de aproape 12 ani ,cate zile de concediu de odihna am dreptul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Durata concediului de odihna nu este conditionata de vechime. Prin lege pentru o norma intreaga nu poate fi mai putin de 21 de zile lucratoare pe an daca se lucreaza acel an.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Iti recomand in cazul in care nu ai activitate sau nu vei mai avea activitate sa faci demersurile pentru suspendarea activitatii la ORC - exista o taxa desigur si nu trebue sa ai impozite si/sau taxe neachitate la data solicitarii suspendarii. Obtii aceasta certificare de la Adm financiara ca nu ai datorii la bugetul de stat sau la bugetul asig sociale si depui cerere la ORC plus actele necesare + taxa de suspendare - si dupa ce primesti suspendarea o comunici la la Adm. financiara. Valabilitatea suspendarii este maxim 3 ani. Pe perioada suspendarii nu mai poti sa desfasori activitate pe aceasta firma, nu se mai depun declaratiile dar se depune raportarea anuala (bilantul) din cate stiu. In rest nimic. Este o forma comoda actuala si daca in 3 ani te razgandesti iti reiei procedura pt activitate si mergi mai departe normal.
Cred ca este cea mai buna solutie acum pentru cazul tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc mult pt sfaturi. Firma are insa activitate si nu o pot suspenda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz ori ramai cu ea ori cedezi partile sociale - daca gasesti pe cineva doritor. Indiferent de situatie nu are nici o legatura cu CIC.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Marius, am o nelamurire cu administratorul, cum demonstreaza ca nu este remunerat ( am vazut undeva ca da o declaratie pe proprie raspundere la notar- este mai noua chestia asta? - nu stiu de ce cred, ca daca da peste vreun functionar mai evalvios s-ar putea sa se lege de treaba asta), plus ca nu vad logica, de exemplu la o firma unde sunt mai multi administratori inteleg, dar la cand esti unic administrator inseamna ca faci munca voluntara ?, cand e firma ta, mai inteleg desi banii merg tot la tine, dar cand e firma altuia sa zicem, si tu esti singurul administrator, in loc sa stai cu copilul muncesti benevol pentru firma respectiva?
Eu nu mai sunt la curent cu toate modificarile ca de mai bine de un an vad numai copii si desene animate :), insa acum un an si ceva, la noi in oras nu se primeau dosarele daca erai administrator intr-o firma...sa-ti mai zic ca au avut probleme chiar si cu firma suspendata, tot a trebuit sa numeasca alt administrator?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti se cere adeverinta de la fisc de unde rezulta daca ai sau nu venituri fiscale si de care anume.
Nu este necesar ca munca depusa in calitate de administrator sa fie efectul unui contract de munca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ti se cere adeverinta de la fisc de unde rezulta daca ai sau nu venituri fiscale si de care anume.
Nu este necesar ca munca depusa in calitate de administrator sa fie efectul unui contract de munca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Am inteles, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Daca m-ati putea ajuta, m-ar interesa o comparatie intre infiintarea unei SRL, a inregistrarii ca PFA , a infiintarii unei intreprinderi familiale sau individuale, cu avantajele si dezavantajele fiecareia. Nu stiu care din aceste forme juridice m-ar avantaja. Am inteles ca la PFa infiintarea si contabilitatea ar fi mai simple, dar nu stiu daca nu-s si dezavantaje fata de un SRL si nu stiu nici ce diferente sunt fata de celelalte forme mentionate. Am si o complicatie in sensul ca orasul in care vreau sa funtionez si in care am o proprietate e altul decat cel de domiciliu. Nu stiu inca cat poate influenta asta lucrurile din punct de vedere al actelor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu pui problema corect. Se incepe cu:
1. ce vrei sa faci?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nici nu ma mai uitam la subiect ca nu m-asteptam sa fi in zona, Marius !
Hai sa-ti spun ce vreau sa fac. Vreau sa organizez ateliere(desen, pictura, handmade) de pentru copii, vreau sa am activitati legate de publicitate(grafic design), as vrea sa fac un magazin online cu obiecte handmade si cu haine (unicat si la comanda), cam astea ar fi. Nu stiu care ar avea cautare mai mare, dar sper ca se completeze intre ele asa incat sa am cat mai putine goluri in activitate.

Mergi la inceput