Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Buna ziua

Apelez si eu la cunoscatori, cu o rugaminte.
Caut un model de ACORD DE CONSTITUIRE pentru infintare de intreprindere familiala.

De la REg Com am primit indicatii ca urmatoarele sa fie trecute in acord:
- numele membrilor
- reprezentantul
-data intocmirii
-participarea fiecarui membru la intreprindere
-conditiile participarii
-cotele procentuale in care vor imparti veniturile nete ale intreprinderii
-raporturile dintre membrii
- conditiile de retragere.

Ce e cu rosu, nu am nici cea mai mica idee cum ar trebui redactat. Mentionez la ca intreprinderea individuala, vor exista 2 membri(eu si sotul), amandoi practicand 2 activitati diferite, cu coduri CAEN diferite, si care nu necesita relationare.

Va rog mult, daca stie cineva ce si cum, sa ma ajute si pe mine.


blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

raspund pentru nelamurirea cu TVA-ul.de la neplatitor la platitor, poti trece, invers nu se poate.
din neplatitor de TVA te transformi automat in platitor de TVA dupa atingerea cifrei de afaceri de 35000 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

poate cineva sa imi spuna de unde sa invat cum se tine contabilitatea pentru PFA? as prefera sa invat si sa o tin singura, nu sa angajez pe cineva si as prefera sa invat de la cineva, sau de pe net, nu sa ma duc la cursuri special pentru asta...
multam.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki


Romonika, este vorba de contabilitate in partida simpla si nu degeaba ii zice simpla. In primul rand, ai obligatia sa ai un registru jurnal de incasari si plati in care vei trece, bineinteles, incasarile si platile. La finalul anului aduni incasarile, scazi platile si la suma rezultata se aplica impozitul de 16%.
Totodata, mai ai obligatia sa ai un registru inventar si optional registrul unic de control. Toate acestea trebuiesc inregistrate la Administratia Financiara in 30 de zile de la infiintare (sau de la inceperea activitatii).
Sper sa fi fost clara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am si eu o intrebare legata de importul de marfa din Republica Moldova (e vorba de un tip de tesatura).

Care sunt fomalitatile pentru a cumpara un produs de la o firma de-acolo ? Trebuie sa-mi faca o factura speciala sau cum ? Exista TVA ? Trebuie sa platesc taxe vamale, trebuie sa existe un document special de insotire a marfii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am o firma fara activitate, infiintata in noiembrie 2006, cu sediul social in apartamentul propietate personala. Acum o saptamana primsc o instiintare de la Soc Romana de Radiodifuziune (ma rog, din partea ei) cum ca sunt datoare taxa radio de la infiintare. M-am uitat in lege si acolo scrie ca absolut toate firmele trebuie sa plateasca aceasta taxa. Sunt cateva exceptii in care nu ma incadrez.
Totusi nu mi se pare corect sa platesc aceasta taxa de doua ori la aceeasi adresa, o data ca persona fizica si inca o data ca persoana juridica. Nu exista niste norme europene care sa reglementeze dubla taxare? sau alea se refera numai la pers. care platesc taxe in 2 tari?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 9 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Am o firma fara activitate, infiintata in noiembrie 2006, cu sediul social in apartamentul propietate personala. Acum o saptamana primsc o instiintare de la Soc Romana de Radiodifuziune (ma rog, din partea ei) cum ca sunt datoare taxa radio de la infiintare. M-am uitat in lege si acolo scrie ca absolut toate firmele trebuie sa plateasca aceasta taxa. Sunt cateva exceptii in care nu ma incadrez.
Totusi nu mi se pare corect sa platesc aceasta taxa de doua ori la aceeasi adresa, o data ca persona fizica si inca o data ca persoana juridica. Nu exista niste norme europene care sa reglementeze dubla taxare? sau alea se refera numai la pers. care platesc taxe in 2 tari?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 9 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!



Societatea este microintreprindere? (Banuiesc ca e) Este declarata cu activitate?

Incearca oricum sa faci o adresa prin care sa le spui ca nu ai activitate la sediu si ca societatea nu detine niciun aparat radiotv. Mentioneaza si ca abonamentul a fost achitat la adresa in cauza pe persoana fizica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

E declarata fara activitate.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 9 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Am si eu o intrebare:
imi deschid un magazin online, si din cate am inteles, pentru acest gen de magazin nu este oblogatoriu sa ai casa de marcat, se emite factura iar chitanta de la curier (cu modalitatea de plata ramburs) tine loc de dovada platii, dar...
daca de exemplu vand la cineva care este in aceeasi localitate cu mine, si nu folosesc serviciile unui curier sau posta, ci trimit marfa la la usa clientului, in acest caz trebuie sau nu casa de marcat? ca e clar ca nu am voie sa dau factura si chitanta la persoana fizica daca am magazin fizic, cu punct de lucru, etc etc.
am cautat pe net am citit si pe forumuri, unii zic ca da, altii ca ba, mentionez ca ma intereseaza in special acest caz particular... cand clientul este local si nu folosesc serviciile postei sau unui curier rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca nu ai punct de defacere fizic (efectiv spatiu comercial) cu vanzare cu amanuntul nu este necesar sa ai casa de marcat fiscala. Insa este obligatorie emiterea facturii fiscale indiferent daca beneficiarul este persoana fizica sau juridica.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Multumesc Marius, nu am punct de desfacere efectiv, insa eram nelinistita de cazul in care livrez la domiciliu si in ordonanta 28/1999 (cred ca asta e) scrie la:
art.2 litera k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;*

si ma gandeam sa nu fie considerat livrare la domiciliu daca nu folosesc posta sau curier, ci agentii firmei.

Mergi la inceput