Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Ce credeti, se v-a renunta la impozitul forfetar?
Si daca s-ar tine de promisiune, in cat timp intra in vigoare, posibil cu 1 ianuarie 2010?

Multumiri.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Ce credeti, se v-a renunta la impozitul forfetar?
Si daca s-ar tine de promisiune, in cat timp intra in vigoare, posibil cu 1 ianuarie 2010?

Multumiri.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




La acest topic nu conteaza ce credem, ci doar ce exista legal reglementat.
In vigoare va intra cel mai devreme la momentul publicarii in Monitorul Oficial - sau la o data ulterioara, daca asa este prevazut in textul normativ.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Multumesc mult de tot

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Buna seara,

Am si eu cateva intrebari. Sper as ma puteti ajuta cu raspunsurile.
Avem o firma infiintata in 2008.
Se poate desfinta daca nu mai depunem bilant si extrasul de cont?
Firma nu mai are activitate din decembrie 2008.
In ce context nu trebuie sa mai platim impozitul forfetar?

Va multumesc anticipat

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




"Gratie" eminentelor cenusii din Ministerul Finantelor si de pe langa...impozit forfetar platesti pana se pronunta radierea firmei. Au lasat legea incompleta special ca sa poata prinde tot, sa nu le scape nimic. Da, poti sa nu mai depui bilant la ONRC, insa la fisc trebuie sa depui declaratii altfel pe langa forfetar platesti si amenzi colosale.

Impozit forfetar platesti si daca respiri...si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si ca sa fie tacamul complet de la 1 ianuarie 2010 nu mai poti depune declaratia de impozit pe profit doar cu semnatura si stampila administratorului societatii. Iti trebuie CONSULTANT FISCAL. Adica trebuie sa scoatem din buzunar bani si sa avem grija sa se capatuiasca unii si altii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Buna seara,

Am si eu cateva intrebari. Sper as ma puteti ajuta cu raspunsurile.
Avem o firma infiintata in 2008.
Se poate desfinta daca nu mai depunem bilant si extrasul de cont?
Firma nu mai are activitate din decembrie 2008.
In ce context nu trebuie sa mai platim impozitul forfetar?

Va multumesc anticipat

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




"Gratie" eminentelor cenusii din Ministerul Finantelor si de pe langa...impozit forfetar platesti pana se pronunta radierea firmei. Au lasat legea incompleta special ca sa poata prinde tot, sa nu le scape nimic. Da, poti sa nu mai depui bilant la ONRC, insa la fisc trebuie sa depui declaratii altfel pe langa forfetar platesti si amenzi colosale.

Impozit forfetar platesti si daca respiri...si atat.


Corect. Nebunia este ca in perioada dintre dizolvare/lichidare si pana la radiere clar nu mai ai de unde plati impozit forfetar, asa ca te inregistrezi cu el ca datorie, si ca urmare Finantele nu-si dau acordul de radiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Asa este. Mie mi se pare o marlanie (scuze, insa asta descrie situatia) fara margini. In conditiile in care termenele de judecata la ONRC s-au dus in spumele marii, din cauza grevei magistratilor.

[b]Mediajust [b\] spune-mi, te rog frumos, ce mi se poate intampla ca administrator al firmei daca nu accept sa platesc forfetar ?

Si ca sa nu fie o intrebare fara un temei, intreb asta pt. ca eu am o firma din 2005 fara nicio activitate de la infiintare. Pur si simplu nu a avut activitate comerciala, nu am active, nu am decontat nimic pe firma asta, am avut dor cheltuielile de constituire. Contul bancar nu mai exista...si am dizolvat-o / lichidat-o simultan si voluntar in 06 MAI 2009...din cauza grevei n-am initiat, inca, demersurile de radiere...
Eu, una, nu platesc nimic statului in conditiile mai sus descrise. Care este procedura dupa ce ma da fiscul in judecata iar eu fac contestatie ?

Multumiri anticipate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Asa este. Mie mi se pare o marlanie (scuze, insa asta descrie situatia) fara margini. In conditiile in care termenele de judecata la ONRC s-au dus in spumele marii, din cauza grevei magistratilor.

[b]Mediajust [b\] spune-mi, te rog frumos, ce mi se poate intampla ca administrator al firmei daca nu accept sa platesc forfetar ?

Si ca sa nu fie o intrebare fara un temei, intreb asta pt. ca eu am o firma din 2005 fara nicio activitate de la infiintare. Pur si simplu nu a avut activitate comerciala, nu am active, nu am decontat nimic pe firma asta, am avut dor cheltuielile de constituire. Contul bancar nu mai exista...si am dizolvat-o / lichidat-o simultan si voluntar in 06 MAI 2009...din cauza grevei n-am initiat, inca, demersurile de radiere...
Eu, una, nu platesc nimic statului in conditiile mai sus descrise. Care este procedura dupa ce ma da fiscul in judecata iar eu fac contestatie ?

Multumiri anticipate,



Intr-un final, se va radia. Raspunderea administratorului nu este antrenata daca se dovedeste ca nu in mod intentionat ai ajuns in imposibilitate de plata. Banuiesc ca ai un SRL - deci raspunderea firmei este in limita capitalului social (2 milioane, presupun).
E o intreaga babilonie - s-a creat un cerc vicios din cauza unui text aruncat cu lopata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Offf....da, din pacate. Au innebunit oameni normali cu mintea.
Multumesc frumos pentru raspuns.

Da, este un SRL cu toate declaratiile depuse la zi. In octombrie mi-au primit decl 100 cu zero la impozit pe profit. Insa asta nu inseamna nimic. Pe anaf.ro nu apar cu restante la buget, insa asta pt. ca nici ei nu au habar ce si cum...

Cum se poate dovedi ca nu a fost nimic intentionat ? In instanta, presupun ??!!! Adica timp si nervi....

pt. raspunsurile documentate...

Mergi la inceput