Topic - juridic - firme,comercial si similare.

Topic - juridic - firme,comercial si similare. | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Buna,

Mi-am infiintat o societate comerciala. Pentru moment nu am activitate. Stiu ca trebuie sa depun trimestrial declaratiile 100 si 300. Mai trebuie depus bilant daca nu am activitate sau vreo alta declaratie? Si cand? Nu am gasit pe net nimic care sa ma lamureasca. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Declaratia 300 trebuie depusa doar daca v-ati inregistrat societatea in scopuri de TVA trimestrial prin declaratia 010. Presupun ca acesta este motivul.
In ceea ce priveste bilantul - in cazul in care de la infiintare si pana la data comunicata de Ministerul Finantelor nu ati desfasurat nici un fel de activitate se depune doar o declaratie tip pe proprie raspundere si nu se depune bilant. Modelul de Declaratie il gasiti pe site-ul Finantelor www.mfinante.ro insa nu uitati ca in general perioada admisa de Adm Financiara pt depunerea acestor Declaratii este inaintea perioadei de depunere a bilanturilor pt fimele cu activitate.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neata, am si eu o intrebare:
vreau sa devin PFA, cum procedez? am gasit niste informatii pe net, dar as dori mai clare sa fie, vreau sa stiu cat impozit platesc la stat si nu in ultimul rand, cand emit factura catre o firma, ce suma trec? cu TVA? si cine plateste TVA-ul ala? firma? deci eu iau suma fara TVA, din care mai platesc si eu impozit?
nu mi-e clar.
daca ar putea sa-mi explice cineva babeste, ca nu le am deloc cu financiarul.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

neata, am si eu o intrebare:
vreau sa devin PFA, cum procedez? am gasit niste informatii pe net, dar as dori mai clare sa fie, vreau sa stiu cat impozit platesc la stat si nu in ultimul rand, cand emit factura catre o firma, ce suma trec? cu TVA? si cine plateste TVA-ul ala? firma? deci eu iau suma fara TVA, din care mai platesc si eu impozit?
nu mi-e clar.
daca ar putea sa-mi explice cineva babeste, ca nu le am deloc cu financiarul.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Platesti imp.pe venitul obtinut din activitatea desfasurata, resp.16%.Cat despre tva, depinde daca doresti sa fii platitoare de tva sau nu. De regula, in relatiile comerciale se prefera cei platitori de tva, ca sa poata sa il deduca..Daca te infiintezi intr-un anumit fel(platitor sau nu) nu mai poti reveni asupra deciziei, ci treb sa infiintezi un alt pfa.
Deci,in factura treci tva-ul doar daca esti platitor de tva.daca nu,nu.



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea

Cristina si Alessia Stefana

Aniversare 1 anisor
Dupa varsta de 1 an



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

multumesc mult de raspuns. ai putea sa imi zici cum sa aleg, daca sa platesc TVA sau nu? nu imi dau seama de avantaje/dezavantaje.
multumesc mult


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

platitor de TVA
avantaje-Iti deduci astfel cei 19% din cheltuieli imediat, ai la dispozitie un plus de cash, firmele cu care lucrezi sunt mai relaxate cand au de a face cu un platitor de TVA.
Nu se atrag nici un fel de controale suplimentare... chiar daca se solicita restituirea de TVA.
dezavantaj-Ai de facut declaratia 300 trimestrial din ce stiu eu..se vor tine 2 jurnale, de vanzari si de cumparari..Dar probabil iti vei angaja un contabil sa se ocupe de acte.

neplatitor de Tva-
avantaje-simplitate, impozit mic si fix, venituri mari ce nu trebuie declarate. contabilitate simpla, pe care o poti tii si tu chiar..nu trebuie sa depui nici un fel de declaratii la
dezavantaje-nu toate firmele sunt incantate sa colaboreze cu un neplatitor de tva.

Nu lucrez pe acest domeniu, asa ca mai multe explicatii poti cere unui expert contabi/contabil autorizat..




www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea

Cristina si Alessia Stefana

Aniversare 1 anisor
Dupa varsta de 1 an



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

platitor de TVA
avantaje-Iti deduci astfel cei 19% din cheltuieli imediat, ai la dispozitie un plus de cash, firmele cu care lucrezi sunt mai relaxate cand au de a face cu un platitor de TVA.
Nu se atrag nici un fel de controale suplimentare... chiar daca se solicita restituirea de TVA.
dezavantaj-Ai de facut declaratia 300 trimestrial din ce stiu eu..se vor tine 2 jurnale, de vanzari si de cumparari..Dar probabil iti vei angaja un contabil sa se ocupe de acte.

neplatitor de Tva-
avantaje-simplitate, impozit mic si fix, venituri mari ce nu trebuie declarate. contabilitate simpla, pe care o poti tii si tu chiar..nu trebuie sa depui nici un fel de declaratii la
dezavantaje-nu toate firmele sunt incantate sa colaboreze cu un neplatitor de tva.

Nu lucrez pe acest domeniu, asa ca mai multe explicatii poti cere unui expert contabi/contabil autorizat..




www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea

Cristina si Alessia Stefana

Aniversare 1 anisor
Dupa varsta de 1 an



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

buna,am si eu o problema.
am un srl si nu am nevoie de casa de marcat.
la targuri cy vanzare de produse imi trebuie casa?
va trebui sa fiscalizez o casa chiar daca o folosesc cateva zile pe an?
cam cat dureaza fiscalizarea? unde fiscalizez casa?hai ca s-au facut mai multe intrebari.multumesc frumos, marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da
2. Da
3. Procedura tehnica dureaza probabil putin insa exista o procedura fiscala. Pt aceasta trebuie sa mergi la Adm. Fin. la serviciul specializat. In mare exista un formular tip cerere care trebuie completat inclusiv cu datele tehnice, cu locatia casei s.a.m.d. Dar du-te la Adm Fin.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

poate cineva sa imi spuna de unde sa invat cum se tine contabilitatea pentru PFA? as prefera sa invat si sa o tin singura, nu sa angajez pe cineva si as prefera sa invat de la cineva, sau de pe net, nu sa ma duc la cursuri special pentru asta...
multam.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput