Campanie de responsabilizare a autoritatilor (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Stagnam deocamdata, dar asta e, e un proces de durata dar pana la urma trebuie sa obtinem ceva, din pacate pentru multe dintre noi va fi prea tarziu.
Astazi se pare ca se va vota legea pentru acordarea a 85% din salariu pentru mamele aflate in cresterea copilului de pana la 2 ani. Aveam pana de curand la semnatura petitia pentru acest scop, am scos-o acum pentru ca se pare ca se va realiza. Deci trebuie multa rabdare si multe initiative ca sa se ajunga sa se voteze intr-o buna zi legea pe care o solicitam noi ([plus decontarea procedurilor)
Acum suntem in faza de asteptare a reactiilor la mesaje, a campaniei promisa de presa, ce mai putem noi face este sa incercam sa mai facem reclama petitiei.
Pentru asta ar mai fi doua variante:
- sa finalizam si sa trimitem si celelalte doua prezentari ref la petitie
- sa lasam pe la clinici instiintari ref la petitii - insa am spus asta de atatea ori si nu s-a oferit nimeni, incat e ultima oara cand mai spun, daca fetele de la fiv nu vor sa contribuie cu atat de putin (textul e compus, ar fi nevoie doar de listat cateva exemplare si de lasat pe mesele din salile de asteptare unde oricum sunt diverse reviste si chiar si daca n-ar fi nimic acolo, nu cred ca va fi vreo asistenta sau medic contra) asta e, ramanem in continuare doar o mana de fete care ne chinuim cu campania, probabil restul nici nu prea cred in ea si nu le condamna nimeni, pentru ca in tara asta e greu sa mai crezi in ceva.(nu uit insa ca au semnat petitia, pentru aste le sunt recunoscatoare)

Ati vazut insa cate semnaturi erau la petitia ref la legea mamelor si de cand erau facute, a trecut ceva timp sa se aprobe..plus ca aceasta lege fusese mai demult in vigoare, deci se revenea la ceva discutat si aprobat anterior, dar la noi va fi muuuult mai greu :(

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Ce bine ca macar atat se face si pt tinerele mamici.
Asa ma bucur ca se mai intampla si ceva bun in tara asta.
Poate in timp vom reusi si noi totul e sa nu renuntam.


elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Am primit o scrisorica de la Secretariatul General al Guvernului directia relatii cu publicul prin care ma anunta ca memoriul meu a fost transmis spre informare si analiza Mninisterului Sanatatii si Ministerului Muncii, Sanatatii si egalitatii de sanse. Memoriul a fost inregistrat pe 25.09. 2008. Durerea este ca eu nu mai stiu exact cui am trimis mail ca sa primesc acest raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Fetelor care este instiintarea cu privire la petitia noastra?
Eu merg joi la Bios si vineri la Giulesti si n-ar fi nicio problema sa las niste foi cu informatii.
Multumesc!
tuturor luptatoarelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Dariela, bafta multa!
Sunt doua texte, cred ca mai potrivit ar fi ultimul. aici si text care contine o instiintare despre petitie aici



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Dariela, multumim mult!!

Uite aici textul, ia ce e in bold cu copy-paste si fa-i un minimal aranjament pe pagina. Ideal ar fi sa faci (cat de) multe A5-uri (textul de doua ori pe un A4 si apoi rupta foaia pe jumatate) de lasat pe masutze si cateva A-4, cu scris mai mare, de lipit pe la aviziere (trebuie prevazuta o rola de adeziv).

Dariela, bafta multa la medic & thanks again, te rog sa ne confirmi dupa, sa bifam si asta (desi ar trebui pus anuntul si in alte clinici. Astept provincia:)


Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

Perfect.

Stiti la ce avem noi restanta? La anuntul de lipit in clinici. Textul e facut de mult, are link pe prima pagina.

Chiar nu are nimeni drum la Giulesti &co?

Later edit. Reiau textul propus de Ioana:


Vreti sa aveti un copil si singura voastra sansa este fertilizarea in vitro?

Ati facut eforturi deosebite ca sa strangeti banii pentru aceasta procedura si pentru tratament. Sau poate unii dintre voi nu va permiteti nici macar o incercare si astfel sansele de a avea copilasul vostru mult dorit devin nule...

Platiti lunar din salariu contributii la asigurarile de sanatate, dar cand e vorba sa beneficiati de servicii medicale, nici macar analizele medicale premergatoare inceperii tratamentului nu se deconteaza de catre Casa de asigurari.

Poate nu stiti, dar in alte tari europene, statul finanteaza integral mai multe incercari de fertilizare in vitro. Sunt state interesate de cresterea natalitatii poporului lor, asa cum ar trebui sa fie si al nostru.

Pe forumul www.desprecopii.com s-a initiat o campanie in care cautam metode de a responsabiliza autoritatile in problema finantarii procedurilor de reproducere asistata din Romania.

Am creat o PETITIE ON LINE prin care solicitam reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si pentru introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate

Puteti ajuta si voi in a incerca sa schimbam ceva, semnand petitia online!

Puteti semna petitia astfel(trebuie sa aveti o adresa de mail valida pentru ca veti primi un mail de confirmare, ca sa apara semnatura pe site):

-accesati direct link-ul http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html;

sau:

-intrati pe site-ul www.petitieonline.ro si apoi cautati petitia
"Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si pentru introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate" - o gasiti la Petitii online active, cautati in functie de numarul de semnaturi, primele pagini.


Noi, cei afectati, trebuie sa facem ceva, trebuie sa se afle ca suntem foarte multi si ca statul roman are datoria de a ne ajuta!


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Incet incet ajungem si la 2000 de semnaturi.
Vad ca domnii senatori si deputati nu mai zic nimic. Dureaza cam mult informarea asta a lor.
Cu emisiunea nu se mai aude nimic cu campania din cotidianul la fel.
Liniste si pace.
Numai promisiuni si nimic concret.
Sunt dezamagita


:) Draga Elena, eu nu sunt dezamagita (ceea ce nu inseamna ca nu ma infurii:). Dar iti inteleg perfect reatia. Eu pur si simplu mi-am stabilit foarte-foarte jos baremul asteptarilor, pentu ca NU AM CUM sa uit din ce tara am plecat, deci am stiut la ce sa ma astept. Dar ceva speranta am, ca altfel nu mi-as pierde timpul si nu v-as incuraja pe voi sa il pierdeti aici. Uneori buturuga mica... Rar, e drept. Dar nevoia exista, e prea mare pentru a fi ignorata. Candva se va reglementa problema asta in Romania, in mod "natural". Nu stiu cand. Daca urgentam fie si cu un mic interval adoptarea acestor masuri prin, cum am zis la titlul, responsabilizarea autoritatilor si constientizarea problemei la nivelul societatii prin mass-media etc. - deja am facut enorm, chiar putem sa ne felicitam. Deci: rabdare si perseverenta. :)

Ma duc sa incerc sa pricep ceva din mesajul celor cei trei crai de curtea de Bruxelles, ca la prima lectura nu am inteles mai nimic. :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mai intai, il rescriu fara diacritice, sa fie lizibil (rog sa se faca link pe prima pagina catre varianta asta de text)


Stimata Dna. X,

Ca urmare a emailurilor dumneavoastra, domnii europarlamentari Marian Zlotea, Rares Niculesc si Flaviu Calin Rus au depus astazi o propunere de rezolutie in cadrul Parlamentului European. Va rog gasiti atasata rezolutia depusa. Speram ca aceasta problema sa ajunga in curand pe agenda de discutii a Parlamentului European si ca demersurile dumneavoastra vor avea rezultate dorite.
Cu respect,
Orsolya BALOGH

Assistant to Mr. Zlotea Marian



Propunere de rezolutie a Parlamentului European referitoare la tratamente pentru reproducere umana asistata

Parlamentul European,

– având în vedere articolul 152 din Tratatul CE,

– având în vedere articolul 113 din Regulamentul sau de procedura,

A. întrucât infertilitatea a fost recunoscuta ca boala de catre Organizatia Mondiala a Sanatatii,

B. reamintind ca infertilitatea afecteaza aproximativ 15% din cuplurile de vârsta reproductiva,

1. considera ca este nevoie de politici clare de sustinere în domeniul sanatatii reproducerii;

2. recomanda Statelor Membre introducerea procedurilor de reproducere umana asistata în programele nationale de sanatate, în conditii care sa raspunda necesitatilor reale;

3. invita Comisia Europeana si Comisiile parlamentare competente ale Parlamentului European sa analizeze în detaliu problema tratamentelor pentru reproducere umana asistata.


I-am cautat pe autori, sunt toti trei de la PLD si foarte tineri (nascuti in '70, '71 si '76). Asta e bine.

Prima impresie: propunerea de rezolutie e foarte, foarte generala. Si foarte probabil gresit formulata. :)) Va explic maine de ce si cum facem mai departe (va trebui sa-i dirijam sa isi exercite influenta politica sa aduca subiectul pe agenda publica din tara - pe ei si pe ceilalti europarlamentari care ne-au raspuns).

Seara frumoasa si cum ziceam: rabdare si perseverenta! :)








---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Nu stiu daca va ajuta cu ceva :
http://209.85.135.104/search?q=cache:PKSPw0Ldd5MJ:www.repromed.de/europa+mese+ivf&hl=ro&ct=clnk&cd=8&gl=ro
E o analiza comparativa pe tarile din Europa

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

S-a aprobat legea mamelor!
Vedeti aici
De fapt mai trebuie sa fie semnata si de presedinte, dar sigur o va semna, nu risca el acum sa intoarca legea dupa ce s-a facut atata tam-tam.
In sfarsit un lucru bun facut pentru tineretul din Romania.
Sa speram ca ne va veni si noua randul cu solicitarile noastre.
Un comentariu strict personal - titlul articolului -marca protv..lasa de dorit..bineinteles un titlu strict comercial, de parca asta ar fi fost cauza pentru care nu fac copii romanii (cu venituri medii si mari)
(Glumeam ieri- ca de-asta n-am facut copii pana acum- ca asteptam legea )
Nu are legatura cu campania noastra, dar poate fi un inceput, daca le pasa de cresterea natalitatii, ar trebui sa le pese si de noi ca suntem foarte multi si sa ne sustina, cum este normal si cum fac atatea tari.
Pe d-na deputat Lavinia Sandru am contactat-o chiar de doua ori si nu am primit raspuns, poate nu o fi buna adresa de mail, daca aveti timp sa cautati alte modalitati de contact pt ea, poate in final ne va raspunde la solicitare si ne va ajuta si pe noi

Pisix te rog sa mai dai o data link-ul de la mesajul precedent, nu se deschide cum trebuie!
LUCA asteptam cu interes ideile tale!

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput