Topic - divort, casatorie, partaj

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Domnule Marius, va multumesc!
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

Buna seara!
as vrea sa stiu si eu cum pot beneficia de pensie alimentara pentru bebelusul meu de la tatal lui..nu suntem casatoriti, copilul e trecut pe numele lui...si inca o intrebare..exista vreo sansa k sa-mi ia copilul?
Sper k nu am gresit subiectul..va multumesc!

Denisa mamy de Radu Mihai 27.08.2008

Dovlecelul meu
Poze Cu Sufletel Mic

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri:
Cum sa fie multumit fara motiv Cum sa nu stea locului niciodata
Si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste"

Paolo Coelho ,"Alchimistul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Prin decizie judecatoreasca
2. Nu are sanse sa ia copilul.


Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serenity90 spune:

ms mult de raspuns..dar imi poti da mai multe detalii...k eu habar nu am cum sa incep si ce sa fac...te rog frumos!

Denisa mamy de Radu Mihai 27.08.2008

Dovlecelul meu
Poze Cu Sufletel Mic

"Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucruri:
Cum sa fie multumit fara motiv Cum sa nu stea locului niciodata
Si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste"

Paolo Coelho ,"Alchimistul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Avem doi copii si suntem in divort iar sotul meu doreste ca acum sa trecem apartamentul pe numele baiatului (la care mai avem de achitat credit 25 de ani) masina si terenurile care valoreaza cam cat un apartament sa ii ramana lui (sotului), mie si fetitei nimic. Intrebare: viitorii lui copii (daca va avea) pot ataca in instanta donatia asta de acum a apartamentului pe care doreste sa o faca?? e bine sa fiu de acord cu chestiile astea sau mai bine fac partaj?? Sunt complet debusolata.

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Serenity90

ms mult de raspuns..dar imi poti da mai multe detalii...k eu habar nu am cum sa incep si ce sa fac...te rog frumos!



iti angajezi un avocat sa te reprezinte, e cel mai bine (eu asa as face) trebuie sa depui actiune la judecatoria de care apartii. mai multe detalii iti spune un avocat. Nu are rost sa-ti umpli timpul, nervii daca nu sti de unde sa incepi.

Elena de Petru (17.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui khrisu

Avem doi copii si suntem in divort iar sotul meu doreste ca acum sa trecem apartamentul pe numele baiatului (la care mai avem de achitat credit 25 de ani) masina si terenurile care valoreaza cam cat un apartament sa ii ramana lui (sotului), mie si fetitei nimic. Intrebare: viitorii lui copii (daca va avea) pot ataca in instanta donatia asta de acum a apartamentului pe care doreste sa o faca?? e bine sa fiu de acord cu chestiile astea sau mai bine fac partaj?? Sunt complet debusolata.

KHRISU mamik de baietel si fetita

1. Nu cred ca banca va accepta sa donati apartamentul care este grevat de sarcini, mai ales unui copil care nu are venituri. Mai mult, datoria ramane, or un minor nu poate garanta cu bunul sau datoria altuia.
2. Ca sa ii ramana sotului masina si terenul, inseamna tot partaj de fapt, un partaj voluntar in care sotia se invoieste la aceasta imparteala. Deci, partajul nu poate fi evitat.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borealiss spune:

sper ac am nimerit bine topicul...am o fetita de 5 ani, iar al doilea copil ar trebui sa vina in cateva zile! sotul ma ameninta cu divortul imediat dupa, desi el m-a obligat sa fac acest al doilea copil...nu vrea sa-l recunoasca, si nici sa ma ajute cu bani! a zis doar ca va pune totul in vanzare si imaprtim, iar copii nu-i trebuie! avem 8 ani de casnicie, si ma intereseaza cum beneficiez de pensie alimentare (desi el spune ca nu va plati)si cum se va face partajul! (in perioada urmatoare voi contacta si un avocat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contacteaza un avocat. E cea mai buna solutie. Sotul tau traieste pe alta lume (o sa aiba surprize neplacute)

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Buna,Marius!Asa cum era inevitabil am ajuns si eu in prag de divort .
De comun acord am hotarat sa divortam si vrem sa facem totul cat mai simplu si mai repede insa nu stim nimic.Nu stim ce acte ne trebuiesc , unde trebuie sa mergem , cat ne costa,daca poate intenta el divortul avand in vedere ca eu nu sunt momentan in tara si as prefera sa se termine totul pana reusesc sa ajung in Romania.Nu avem bunuri comune,nu avem copii impreuna,absolut nimic in afara de amintiri nu prea placute din ultimii doi ani.Nu avem nici macar adresa in actele de identitate comuna!
Ma poti ajuta cu raspunsurile de care am nevoie,te rog?

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput