Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz legal discutand singura modalitate de plata admisa este doar prin banca. In caz de control amenzile sunt destul de usturatoare.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In acest caz legal discutand singura modalitate de plata admisa este doar prin banca. In caz de control amenzile sunt destul de usturatoare.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

?
de ce nu e legal? ... din cate stiu eu au mai fost cazuri cand s-a platit o factura (cu val.de peste 5000 ron) in mai multe transe ...azi 2500 ron, maine 1000ron si poimaine restul de exemplu... daca ce spui tu e corect inseamna ca contabilitatea de la firma unde lucrez (multinationala) e varza ...

Bazar SONIA
www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Facturile peste 5.000 de RON nu pot fi achitate numerar - pot fi platite doar prin banca. Am fost destul de explicit. Nu am spus ca nu pot fi platite in transe.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Facturile peste 5.000 de RON nu pot fi achitate numerar - pot fi platite doar prin banca. Am fost destul de explicit. Nu am spus ca nu pot fi platite in transe.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Mai bagat la idei si am cautat legile respective ...se pare ca e corect cum s-a procedat ,dupa cum spune legea :

H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004

4. Platile in numerar catre persoane juridice sunt acceptate in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon de 5.000 lei.
Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei catre furnizorii de bunuri si servicii astfel: 5.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar. Facturile cu valori sub 5.000 lei nu intra sub incidenta acestor prevederi

Ma miram, ca o firma mare sa aiba asa scapari ... conform legi se poate 5000ron ,iar restul prin banca ...

Bazar SONIA
www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliceionescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui aliceionescu

Buna ziua! Sunt mama unei fetite de 8 luni si lucrez in invatamant. Momentan sunt in CIC, dar as dori sa stiu, in eventualitatea in care ma voi decide sa ma intorc la munca mai devreme, cum mi se va calcula salariul. Va multumesc mult!

Cum adica cum se va calcula? Pai conform contractului de munca. Plus sporul de reintoarcere inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului minor.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Multumesc mult. Mi-ati raspuns de parca sunt la scoala si ma trimiteti inapoi in banca spunand: "Ia loc, nu stii nimic!". Problema e ca chiar nu stiu, de exemplu, ce inseamna acel "spor de reintoarcere"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui aliceionescu

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui aliceionescu

Buna ziua! Sunt mama unei fetite de 8 luni si lucrez in invatamant. Momentan sunt in CIC, dar as dori sa stiu, in eventualitatea in care ma voi decide sa ma intorc la munca mai devreme, cum mi se va calcula salariul. Va multumesc mult!

Cum adica cum se va calcula? Pai conform contractului de munca. Plus sporul de reintoarcere inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului minor.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Multumesc mult. Mi-ati raspuns de parca sunt la scoala si ma trimiteti inapoi in banca spunand: "Ia loc, nu stii nimic!". Problema e ca chiar nu stiu, de exemplu, ce inseamna acel "spor de reintoarcere"...




Alina, daca te intorci acum la serviciu vei primi in continuare 200 ron alocatia copilului + 100 ron sporul de reintoarcere ...vei primi 300ron pana face copilul 2ani ...cu cealalta problema nu te pot ajuta ...nu te supara pe Marius,o fi si el in toane zilele astea...vad si eu ca e mai acid in raspunsuri

Bazar SONIA
www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokiy

Citat:
citat din mesajul lui marius

Facturile peste 5.000 de RON nu pot fi achitate numerar - pot fi platite doar prin banca. Am fost destul de explicit. Nu am spus ca nu pot fi platite in transe.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Mai bagat la idei si am cautat legile respective ...se pare ca e corect cum s-a procedat ,dupa cum spune legea :

H.G. nr. 2185/2004, privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, publicata in M.O. nr. 1224 din 20/12/2004

4. Platile in numerar catre persoane juridice sunt acceptate in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon de 5.000 lei.
Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei catre furnizorii de bunuri si servicii astfel: 5.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar. Facturile cu valori sub 5.000 lei nu intra sub incidenta acestor prevederi

Ma miram, ca o firma mare sa aiba asa scapari ... conform legi se poate 5000ron ,iar restul prin banca ...

Bazar SONIA
www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)


Ai dreptate. Am bagat la bibilica

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Vrem sa lucram in sistem barter cu o societate, dar noi ce-i putem factura ca domeniu principal de activitate (activitati sportive) nu-l ajuta prea mult. Pot sa facturez pe unul din domeniile de comert care sunt trecute in statut in obiecte secundare? ideea e ca noi am autorizat la biroul unic doar activitatile sportive si agentie de turism. Se poate asa ceva?


Sper sa imi raspunda aici cineva, ca la topicul cu pamantul n-am primit nici un raspuns (nu prea e buna ideea cu topicurile astea comprimate)

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca aveti in statut se poate factura.

PS
Faptul ca nu ai primit raspuns nu este neaparat o consecinta a subiectelor comprimate. Poate pur si simplu nu a fost cineva care sa poata sa-ti dea un raspuns. Pe de alta parte voi trece la curatarea subiectelor comprimate pt a lasa esentialul. Sensul lor este de a permite unui utilizator sa gaseasca mai rapid raspunsurile dorite fara a cauta prin nspe raspunsuri din nspe date si nspe pagini.


Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumesc Marius!
dar tot nu inteleg cum pot factura ceva de genul comert....etc, daca eu nu ma incarc cu respectivele "chestii"...nu?

PSS; de acord

Codruta & Petra Alexandra

asa crestem noi

Mergi la inceput