Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

am si eu nevoie de un raspuns..va rog...
acum 2 sapt am gasit pe net un post "inspector clasa I, gradul asistent". Dupa mult stres,invatat..si noroc(nu a fost aranjat) am luat postul.
Azi am aflat...si mi-au spus ca slariul e "5 mil si-un pic". Se poate?Sau e undeva o greseala?AM gasit pe net ceva tabele cu salarille functionarilor publici..dar dau doar niste "puncte"..nu stiu cum se calculeaza.
E posibil sa iau doar 5 mil,din moment ce sunt incadrata cu studii superioare de lunga durata?Se ia in calucul vechimea in munca sau vechimea ca functionar public?Help..ca imi vine sa plang pentru ce am obtinut ....

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...


numarul de puncte inmultit cu salariu minim ... dar sa t ise acorde puncte ar trebui sa fi evaluat, daca nu ai lucrat in sistem n uai evaluare...prin urmare vei fi angajata pe salariu minim pe economie ..daca iti face contract de munca pe perioada determinata de luni 6 luni , dupa 6 luni vei fi evaluata, dar nu cred ca vei sari trepte de salarizate iti vor acorda poate ca maximul aferente primei trepte din grila (apropos tu cu ce vechime /experienta te-ai inscris la concurs?!)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

nu stiu ce apare in fisa..ca nu am vazut-o..dar banuiesc studii superiaore pentru ca pentru concurs s-au cerut.
Astea au fost conditiile:
Conditiile pe care trebuie sa le îndeplineasca participantii la concurs sunt urmatoarele:
- studii universitare de licenta absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta;
- vechime în specialitatea studiilor minim 1 an;
- cunostinte de operare pe calculator;
- conditiile generale prevazute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata.*, cu modificarile si completarile ulterioare.

am gasit pe net ca asta ar fi sal minim 705 RON (pentru sectorul bugetar)- asta e brut nu?si imi iau asa mult de raman in mana cu 500?

Codrin si Diana....cei mai iubiti dintre pamanteni...


eu cred ca acei 500 ron sunt salariu de incadrare dupa retinerea celor 25% cu cat s-au diminuat salariile (pentru ca acea diminuare aparea pe fluturas acum un an de zile..nu stiu anul asta, dar anult trecut pe vremea asta era evidentiata pe fluturas) ...din cei 500lei se retin contributiile la buget + impozitul de 16% sau cat o mai fi...tu ce vechime ai?!... ca doar asta s-ar mai adauga la cei 500lei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monika231

Din cate stiu eu la bugetari inspector inseamna studii superioare, iar referent studii medii.
Cat despre salarii pentru sectorul bugetar ele intr-adevar se regasesc pe niste grile de salarizare unde din pacate nu se aplica aceleasi reguli ca la sectorul si ma refer aici ca pentru studii superioare nu e obligatoriu sa fie cel putin de 2 ori sal minim.
Iar daca sal brut este 705 atunci netul este 534 adica 5 si un pic cum spuneai la inceput


exista si referent cu studii superioare...

am observat tarziu ca postarile sunt vechi...scuze

Mergi la inceput