Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiz

Va rog sa-mi spuneti si mie cu cat timp inainte pot depune dosarul pentru CIC? Sunt in concediu de maternitate pana pe 25 ianuarie, dar am aflat ca solutionarea dosarului dureaza 2-3 luni timp in care nu stiu cu ce o sa ne descurcam. Daca ma poate cineva ajuta cu o informatie multumesc anticipat!


Ai mai intrebat si la sectiunea corecta. Aici este alt topic.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimiz

Va rog sa-mi spuneti si mie cu cat timp inainte pot depune dosarul pentru CIC? Sunt in concediu de maternitate pana pe 25 ianuarie, dar am aflat ca solutionarea dosarului dureaza 2-3 luni timp in care nu stiu cu ce o sa ne descurcam. Daca ma poate cineva ajuta cu o informatie multumesc anticipat!


Inainte de ce?
Dosarul de CIC il poti depune oricand dupa ce nasti, in termen de 60 de zile pentru a lua indemnizatie de la data finalizarii concediului de maternitate (adica in continuare, fara pauza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

buna ziua!
am si eu o intrebare... cum se procedeaza cu salariul mediu pe unitate care se primeste la nasterea copilului? in cazul meu sotul este cel care ar trebui sa-l ia pentru ca eu sunt studenta. insa azi cand s-a dus sa faca cererea pentru acest salariu cei de aklo habar nu aveau de asa ceva...el lucreaza la o unitate militara din cadrul jandarmeriei...stiti daca este posibil ca in unitatile militare sa nu se dea acest salariu pentru nastrea copilului?

Cosmina, mami de Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dusenca spune:

sotului meu ii trebuie o adeverinta din care sa rezulte ca nu beneficiez de deduceride impozit pentru copil. eu sunt in CIC. DE UNDE IAU ACEASTA ADEVERINTA?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

dusenca, aceasta adeverinta ti se elibereaza la cerere de la locul tau de munca (acolo unde ai contractul de munca suspendat) sau daca nu lucrezi, dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai venituri si in consecinta nu beneficiezi de deduceri personale pentru minor in intretinere.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de Emil-Gabriel si Dragos-Mihai (6 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudurutza spune:

S-a rezolvat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina1976 spune:

Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie.
1. Pentru un salariu minim de 1200 RON corespunzator persoanelor cu studii superioare ce si cat plateste angajatorul catre stat si care sunt sumele care ii sunt retinute angajatului?
2. care e suma minima care tb sa figureze in cartea de munca pentru o activitate profesionala (colaborare)in vederea platii contributilor pentru a obtine indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani?
Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Va rog mult-mult sa ma ajutati si pe mine pentru ca sunt intr-o situatie....de-a dreptul penibila, as spune.
M-am intors din concediul pentru ingrijirea copilului anul trecut (la sfarsitul lunii iulie). De atunci am fost incadrata cu salariu pe care l-am avut atunci cand plecasem in concediu de maternitate. Intre timp salariile s-au marit considerabil insa mie nu mi se poate aplica noua grila. Am lasat lucrurile asa jumatate de an cu speranta ca la inceputul anului se vor rezolva. Acum mi se spune ca nu e posibil, ca legea spune ca salariile sa ramana ca in decembrie!
Astfel, sunt pusa in situatia de a avea salariul mai mic decat ultimul angajat (cronologic vorbind)....
Oare trebuie sa 'platesc' pentru ca am stat acasa sa am grija de copil?! Sunt vinovata pentru asta? Nu pot intelege ce lege e asta!!
Daca ma poate lumina cineva i-as fi recunoscatoare
A, lucrez la stat, fireste....
Multumesc mult

orchis si Danut (23.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Orchis, imi pare rau dar nu ai ce sa faci. La stat au inghetat salariile si nu ai cum sa obtii o marire de salariu. Singura solutie e sa cauti alt loc de munca.
Ina, la un salariu brut de 1200 lei rezulta un net de 878 lei. Contributii salariat 322 lei. Contributii angajator 337 lei.

La un contract de colaborare suma minima e in functie de orele zilnice si de studii. In cazul tau, studii superioare se imparte 1200 la 8 ore si se inmulteste cu nr de ore zilnic. Adica la un contract de colaborare de 2 ore/zi trebuie obligatoriu sa ai minim 300 lei brut.
Cu indemnizatia nu stiu cum e, daca trebuie sa ai un minim. Stiu ca ti se dau 85% din netul din ultimul an anterior nasterii copilului, sau 600 lei, dar nu stiu daca e obligatoriu sa ai un minim de salariu sau daca se da daca ai doar contrct de colaborare. Marius stie mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

TweetyGeo, adica daca suntem bugetari si am stat in CIC noi NU beneficiem de drepturi salariale echivalente cu ale colegilor? Si eu tocmai m-am reintors din CIC de cca 3 sapt si chiar am zis sa am rabdare vreo 2 luni, dar intentionez sa am salariul egal cu al celorlalte colege, mai ales ca eu am stat 4 ani in CIC si aveam 916 ron, acum ele au 2100, adica dublu si inca un pic.
Deci, sa inteleg ca nu am nici o sansa si sa imi caut alt loc de munca, la privat?
Am inteles citind grila unica a salarizarii ca beneficiaza de coeficienti doar personalul aflat in functie la 31 dec 2009, dar noi nu eram in functie? Contractul era suspendat pt CIc, dar figuram ca angajati deja, nu se poate oare interpreta asta in favoarea noastra?

Te-as ruga daca poti sa ma ajuti si pe mine cu un raspuns.Multumesc anticipat.

Mergi la inceput