Topic - contabilitate, salarii

Topic - contabilitate, salarii | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru, va rog.
Am inteles ca pe perioada celor 126 de zile de cocediu de maternitate anumite taxe nu se platesc. Adica este adevarat ca nu se calculeaza impozit pe salariu? Mai sunt si alte taxe care nu se platesc de exp. CAS sau CASS sau somaj etc.? Poate sa-mi spuna cineva exact ce se retine si ce nu se retine la concediul de maternitate? Este posibil ca 85% din salariul brut sa insemne mai mult sau egal in mana daca unele taxe nu se mai platesc?
Va multumesc mult.
Nu stiu daca am nimerit topicul, daca nu spuneti la care din ele sa scriu.21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Marius imi poti explica un pic cum e cu "deducerea personala" care se acorda parintilor pentru fiecare copil avut in intretinere? (sau si alte persoane aflate in intretinere... cum ar fi sotul care intretine sotia sau invers?); cum se calculeaza, cat valoreaza, carui parinte se acorda, cum e mai bine? este o chestiune pe care angajatorul o face oricum? sau la cererea angajatului (este angajatorul obligat sa includa deducerile acestea in salarii sau daca se face ca uita nu il ia nimeni la intrebari?)

multumesc!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru, va rog.
Am inteles ca pe perioada celor 126 de zile de cocediu de maternitate anumite taxe nu se platesc. Adica este adevarat ca nu se calculeaza impozit pe salariu? Mai sunt si alte taxe care nu se platesc de exp. CAS sau CASS sau somaj etc.? Poate sa-mi spuna cineva exact ce se retine si ce nu se retine la concediul de maternitate? Este posibil ca 85% din salariul brut sa insemne mai mult sau egal in mana daca unele taxe nu se mai platesc?
Va multumesc mult.
Nu stiu daca am nimerit topicul, daca nu spuneti la care din ele sa scriu.

21+


Ai un model facut de mine mai jos:
http://www.romleas.ro/modele/concediu%20maternitate.pdf


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza

Marius imi poti explica un pic cum e cu "deducerea personala" care se acorda parintilor pentru fiecare copil avut in intretinere? (sau si alte persoane aflate in intretinere... cum ar fi sotul care intretine sotia sau invers?); cum se calculeaza, cat valoreaza, carui parinte se acorda, cum e mai bine? este o chestiune pe care angajatorul o face oricum? sau la cererea angajatului (este angajatorul obligat sa includa deducerile acestea in salarii sau daca se face ca uita nu il ia nimeni la intrebari?)

multumesc!

karligutza
sunt mamica Adelutei


1. Daca nu o calculeaza se poate lua in calcul la declararea impozitului pe venitul global
2. Baza legala:

declaratie copil in intretinere

DECLARATIE pe propria raspundere


Subsemnatul/subsemnata ..................................................................................................................., domiciliat/a in judetul .........................................................................................................................,

localitatea/municipiul ........................................................................................................................., strada ................................................................................... nr........ bloc........ sc ........ et ...... ap ......, posesor/posesoare al/a buletinului de identitate / cartii de identitate seria ......., nr. ..........., CNP ........................................... eliberat/a de institutia......................................................................, la data de ..................,



cunoscand ca falsul in declaratii se pedepseste conform legii penale,

declar pe propria raspundere ca:



am / nu am (taiati ce nu corespunde) in intretinere copilul cu urmatoarele date de identificare:
Numele ..........................................
Prenumele ....................................

Gen .................................................

Data nasterii ..................................

CNP .................................................

Certificat de nastere anexat in copie seria ..... nr................... emis de ............. la data de.............

Subsemnatul dau prezenta declaratie pe proprie raspundere. Prezenta declaratie are drept scop constituirea bazei legale pentru acordarea de deduceri personale suplimentare incepand cu luna ......................... anul ............................... si este opozabila legal subsemnatului. Subsemnatul garantez personal pentru autenticitatea documentelor in copie atasate.



Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele

Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... _

Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)

Anexe:

1. certificat de nastere – copie (numai daca copilul se afla in intretinerea declarantului/declarantei)



Referitor la datele cu caracter personal si operatii cu acestea:

Subsemnatul sunt de acord cu culegerea de date personale subsecventa prezentei declaratii, cu introducerea, stocarea, prelucrarea, editarea si transmiterea datelor mele personale pe hartie si in sisteme electronice si de teleprelucrare a datelor si renunt la dreptul meu de a face opozitie in orice mod, fiind constient/constienta ca exercitarea acestui drept in acest caz contravine scopului prezentei declaratii.



Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele

Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... _

Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)



Referitor la informarea privind legislatia aplicabila:

Subsemnatul declar, sustin si semnez ca am luat la cunostinta integral de prevederile legislatiei in vigoare privind acordarea deducerii personale suplimentare continute in esenta in OUG 7/19.07.2001 impozitul pe venit, atasat, precum si in Codul Fiscal Titlul III cu modificarile si completarile ulterioare.



Locul declaratiei .................................................. Numele si prenumele

Data declaratiei .... .... .................... .... .... .... .... _

Z Z luna A A A A (semnatura declarant/a)



Nota: declaratia nu este valabila fara 3 (trei) semnaturi ale declarantului/declarantei.



.....................................................................................................


OUG 7/19.07.2001 impozitul pe venit
Art. 12

(1) Contribuabilii prevazuti la art. 2 alin. (1) lit. a) (articolul 2, alin.(1): Este subiect al impozitului pe venit, in conditiile prezentei ordonante, persoana fizica rezidenta, denumita in continuare contribuabil: a) persoana fizica romana cu domiciliul in Romania, pentru veniturile obtinute atat din Romania, cat si din strainatate;) au dreptul la deducerea din venitul anual global a unor sume sub forma de deducere personala de baza si deduceri personale suplimentare, acordate pentru fiecare luna a perioadei impozabile.

(2) Deducerea personala de baza incepand cu luna ianuarie 2000 este fixata la suma de 800.000 lei pe luna. [la 04 sept 2008 DPB = 250 RON]

(3) Deducerea personala suplimentara pentru sotia/sotul, copiii sau alti membri de familie, aflati in intretinere, este de 0,5 inmultit cu deducerea personala de baza.

(4) Contribuabilii mai beneficiaza de deduceri personale suplimentare in functie de situatia proprie sau a persoanelor aflate in intretinere, in afara sumelor rezultate din calcul potrivit alin. (2) si (3), astfel:

a) 1,0 inmultit cu deducerea personala de baza pentru invalizii de gradul I si persoanele cu handicap grav;

b) 0,5 inmultit cu deducerea personala de baza pentru invalizii de gradul II si persoanele cu handicap accentuat.

(5) Nu sunt considerate persoane aflate in intretinere acele persoane ale caror venituri (impozabile, neimpozabile si scutite) depasesc sumele reprezentand deduceri personale conform alin. (3) si (4).

In cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili, suma reprezentand deducerea personala a acesteia se imparte in parti egale intre contribuabili, exceptand cazul in care ei se inteleg asupra unui alt mod de impartire a sumei. Copiii minori (in varsta de pana la 18 ani impliniti) ai contribuabilului sunt considerati intretinuti, iar suma reprezentand deducerea personala suplimentara se acorda pentru persoanele aflate in intretinerea contribuabilului pentru acea perioada impozabila din anul fiscal in care acestea au fost intretinute.

Perioada se rotunjeste la luni intregi in favoarea contribuabilului.

(6) Nu sunt considerate persoane aflate in intretinere:

- persoanele fizice care detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 10.000 m2 in zonele colinare si de ses si de peste 20.000 m2 in zonele montane;

- persoanele fizice care obtin venituri din cultivarea si din valorificarea florilor, a legumelor si a zarzavaturilor in sere, in solarii amenajate in acest scop si in sistem irigat, a arbustilor si plantelor decorative, a ciupercilor si din exploatarea pepinierelor viticole si pomicole, indiferent de suprafata.

(7) Veniturile agricole, obtinute din cresterea animalelor de persoanele fizice aflate in intretinere, vor fi evaluate de autoritatile locale pe baza limitelor minime ale veniturilor care se pot obtine din cresterea si valorificarea animalelor si pasarilor, precum si din valorificarea altor bunuri realizate in gospodarie, aprobate potrivit legii, pentru acordarea ajutorului social, precum si a criteriilor proprii elaborate de consiliile locale in acest scop.

(8) Sunt considerati alti membri de familie, potrivit alin. (3), rudele contribuabilului sau ale sotului/sotiei acestuia pana la gradul al doilea inclusiv.

(9) Deducerile personale prevazute la alin. (2), (3) si (4) se insumeaza. Suma deducerilor personale admisa pentru calculul impozitului nu poate depasi de 3 ori deducerea personala de baza si se acorda in limita venitului realizat.

(10) Deducerile personale determinate potrivit prezentului articol nu se acorda personalului trimis in misiune permanenta in strainatate, potrivit legii

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ingrid70

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu un lucru, va rog.
Am inteles ca pe perioada celor 126 de zile de cocediu de maternitate anumite taxe nu se platesc. Adica este adevarat ca nu se calculeaza impozit pe salariu? Mai sunt si alte taxe care nu se platesc de exp. CAS sau CASS sau somaj etc.? Poate sa-mi spuna cineva exact ce se retine si ce nu se retine la concediul de maternitate? Este posibil ca 85% din salariul brut sa insemne mai mult sau egal in mana daca unele taxe nu se mai platesc?
Va multumesc mult.
Nu stiu daca am nimerit topicul, daca nu spuneti la care din ele sa scriu.21+
Ai un model facut de mine mai jos:
http://www.romleas.ro/modele/concediu%20maternitate.pdf
Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa
Multumesc frumos. De aici am inteles ca se retine doar CAS 9,5%. Puteti sa-mi spuneti daca la "Valoare CM 1862", 1862 reprezinta 85% din salariul brut al persoanei? Sau daca reprezinta altceva? Precizez ca nu sunt contabila, doar o gravi care vrea sa stie cat va lua concediu prenatal, pentru ca la firma noastra s-ar putea sa nu se calculeze chiar asa. Adica sa se mai faca si alte retineri si as vrea sa stiu daca e legal sau nu, ca sa le atrag atentia. Multumesc frumos.21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1862 - reprezinta valoarea obtinuta prin inmultirea indemnizatiei zilnice cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva. Valoarea indemnizatiei zilnice se obtine prin adunarea veniturilor brute realizate in ultimele 6 luni si care se imparte la total nr zile lucratoare din perioada mai sus amintita iar rezultatul se inmulteste cu 85%. In general se poate spune 85% din salariul brut dar nu este tocmai corect pentru ca de multe ori salariile brute sunt variabile.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1862 - reprezinta valoarea obtinuta prin inmultirea indemnizatiei zilnice cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva. Valoarea indemnizatiei zilnice se obtine prin adunarea veniturilor brute realizate in ultimele 6 luni si care se imparte la total nr zile lucratoare din perioada mai sus amintita iar rezultatul se inmulteste cu 85%. In general se poate spune 85% din salariul brut dar nu este tocmai corect pentru ca de multe ori salariile brute sunt variabile.Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Am inteles. Multumesc. 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeadana spune:

concediul medical cu codul 01 este platit 75% din sal brut sau net?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
Multumesc frumos. De aici am inteles ca se retine doar CAS 9,5%.

Atentie! 9.5% se aplica NU la valoarea indemnizatiei, ci la valoarea unui salariu minim - 540 incepand cu octombrie 2008, 600 de la anu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui deeadana

concediul medical cu codul 01 este platit 75% din sal brut sau net?

DEsi nu este locul aici pt intrebarea ta, iti voi raspunde - mai precis, voi profita de raspunsul de mai sus al lui MArius:

"1862 - reprezinta valoarea obtinuta prin inmultirea indemnizatiei zilnice cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva. Valoarea indemnizatiei zilnice se obtine prin adunarea veniturilor brute realizate in ultimele 6 luni si care se imparte la total nr zile lucratoare din perioada mai sus amintita iar rezultatul se inmulteste cu 85%. In general se poate spune 85% din salariul brut dar nu este tocmai corect pentru ca de multe ori salariile brute sunt variabile."

Mergi la inceput