scoala de muzica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Fran - la scoala 3 va fi pitica la toamna?Vom fi " colege"?
- Raluca mea ( 6 ani) face pian de anul trecut la Scoala de muzica nr. 1 .La prescolari programul este de cca jumatate de ora/sedinta .Pentru 4 sedinte am platit 60/ron/luna.
La scolari e gratuit,sedinta dureaza 1 ora si se introduce si 1 ora de teorie/saptamana.
Admiterea pt. cls. I este pe 21 iunie si consta intr-o testare a aptitudinilor copilului ( ureche muzicala, reproducere vocala a sunetelor).
Profesori sunt muulti si ai de unde alege.Eu pe profa Ralucai nu o recomand nimanui ca e teribil de severa.Marea majoritate a copiilor se sperie de ea (pe fimea o lasa rece ).

Auditii cu parintii au loc lunar.
Sambata a avut loc concursul " Cei mai mici pianisti".

Daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Crinuta-copilul face pian de (aproape) 2 ani, a inceput la 5 ani si cateva luni. Adica atunci a inceput la gradi cu profesoara, ca acasa ne mai jucam la pian mai demult. Multi dintre colegii ei au inceput de la 4 ani, eu nu am lasat-o pentru ca e mica si slabuta, are degetelele foarte subtiri. Eu am facut pian de la 6 ani- la sc de muzica nr. 1- si imi amintesc ca la inceput ma dureau destul de rau degetele, de aia nu am lasat-o mai devreme.
Acuma sincer, eu la 6-7 ani la scoala de muzica nu repetam acasa mai mult de jumate de ora, de asta intreb cum mai e acum.
Nu ma astep sa devina pianista profesionista- eu sunt fizician (cu 6 ani de sc de muzica la activ :) Vreau sa invete pentru placerea ei.

irinuca- nu vom fi colege :) noi suntem la mult cantata scoala 11 :)
Daca poti sa-mi spui si mie pe PM numele profesoarei voastre, a mea se sperie de persoanele severe, sa stiu pe cine sa evit...
Sa inteleg ca in clasa 1 se mai face doar o ora de teorie si una de pian? Eu faceam de 2 ori pe sapt- 1 ora pian intr-o zi si o ora teorie plus o ora pian in alta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Acum am citit iar si am vazut ca de 2 ani si nu de la 2 ani.
La 5 ani e super ok ca varsta.

Eu zic sa o duci la testare si eventual sa ceri o evaluare a nivelului ei actual la pian.
Ea ce spune? Isi doreste sa continue pianul la o scoala de muzica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Scuze ca raspund cu intarziere, am fost intr-o delegatie, acum m-am intors in tara, numai bine ca sa aflu ca la scoala 4 examenul de admitere a avut loc deja.
Deci vom incerca la scoala 1, unde examenul e in iunie.
Crinuta- copilul nu stie daca vrea sa continue sau nu pianul la scoala de muzica pentru simplu motiv ca nu stie inca nici cum e la scoala in general. Dar vrea sa faca pian in continuare, asta e clar. Daca la scoala de muzica va fi ok, va continua acolo, daca nu vom gasi o solutie in particular. Eu as prefera scoala tocmai pentru auditii si concursuri/examene. Ei pregatesc si acum la gradi auditii cu parintii, au mers si pe la concursuri...si i-a placut.
La orele "in particular" tocmai asta ar lipsi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fran, depinde de profesor...si cei din sistemul particular organizeaza Auditii la diverse muzee, duc copilasii la concursuri, nu numai in Bucuresti ci si in tara...

va tin pumnii sa intrati la scoala de muzica la care va doriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

Va recomand cursurile Brevis Music Art, cursuri de pian, vioara, chitara si altele.
Mai multe gasiti pe www.brevis.ro

Mult succes

Mergi la inceput