scoala de muzica

scoala de muzica | Autor: hi_lara

Link direct la acest mesaj

exista mamici care imi pot da relatii despre scolile de muzica (inclusiv liceul G. Enescu) din Bucuresti referitor la: admitere cls 1-4, profesori (invatatori),program, daca e necesar sa se cunosca un instrument la admitere in cls 1, atmosfera din scoala, siguranta copiilor etc etc

Pe noi ne intereseaza pentru inscrierea in anul 2009...poate sunt pe forum mamici de boboci in cls 1.
Mersi, Lara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu stiu exact cum e admiterea la enescu, stiu doar ca actualmente in scoala e un mare haos, nu s-au terminat reparatiile, eu nu mi-as da copilul acolo.
Nu trebuie neaparat sa stie instrument.


eu am dat admitere acu 22 de ani :))), la mine a fost asa: m-au pus sa reproduc din gura o melodie cantata la pian, sa reproduc niste ritmuri, sa numar pana la 10 ( ) si la sf le-am spus ca stiu sa candt si la pian, drept pt care m-au pus sa le cant ceva.
Am fost f uimita sa aflu ca am luat nota 9 , in conditiile in care au fost multi care nu stiau sa cante si nici sa numere pana la 10



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Prietena mea si-a dat fetita la Dinu Lipatti, acum trece intr-a doua. A pus-o mi se pare sa cante un catecel si sa spuna o poezie sau o poveste. Fetita vroia la pian, dar pentru ca nu a luat din prima (a dat din nou in toamna) a intrat la vioara. S-a dovedit ca e mai bine asa oricum, pentru ca ii place mult vioara. Scoala este bunuta, si daca te ocupi putin de copil si acasa, cand termina 8 clase poate sa intre usor la unul din liceele de elita ale capitalei daca nu mai vrea sa continue cu muzica (fetita mea mai mare a terminat clasa a8a tot la Lipatti si acum e la liceu). Trebuie totusi dupa cativa ani sa stii daca vrei pentru copilul tau sa urmeze muzica (ca sa acorzi mai mult timp acestei laturi) sau daca muzica este doar pentru cultura lui generala (si atunci esti atent sa tina pasul cu restul materiilor). Exista pericolul la aceste tipuri de scoli ca cei mici sa fie suprasolicitati. Eu am terminat facut scoala tot la Lipatti, la pian, si pentru ca imi placea invatatura petreceam mult timp cu invatatul iar apoi aveam zile in care studim la pian in clasa a3a si cate 6 ore pe zi. Este foarte greu sa le faci pe amandoua bine (si muzica si scoala) asa ca e important pentru parinte sa fie un bun observator. Fetita mai mare nu a studiat niciodata la pian mai mult de o ora jumate si cu toate acestea s-a descurcat bine cu pianul, a luat premii intai la tot felul de concursuri si a mers foarte bine si cu scoala. A ales ulterior sa continue cu liceul in alta parte desi era foarte buna la pian (din spusele profesoarei de pian).
Daca doresti sa urmeze muzica doar pentru cultura generala, cred ca o scoala de muzica din celelalte este de recomandat pentru ca la cele gen Enescu si Lipatti se asteapta sa dai randament.
Cam asta am avut eu de zis. Eu am amintiri foarte frumoase de la scoala de muzica dar am muncit prea mult.

PS Sunt destul de multi manelisti dar nu e neaparat ceva rau, doar ca nu dau prea mare randament la invatatura si asta uneori coboara nivelul clasei.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

Am aflat azi, cu mirare,de ce sa nu recunosc ca scolile de muzica si arte plastice pe care le gasisem pe net sunt extra-scolare in sensul ca trebuie sa fim inscrisi la o scoala generala si in timpul liber sa urmam si cursurile acestei scoli. Asta inseamna ca in afara de Enescu si Lipati nu mai sunt alte optiuni??? Nu de alta dar, in acest oras supraaglomerat vom sta mai multe pe drumuri...

Am aflat ca exista posibilitatea sa-l inscriu la un curs de pian la pre-scolari in cadrul acestor scoli,si m-am gandit ca fiind inca la gradinita nu ar avea asa un program incarcat. Am putea astfel sa ne dam seama daca ii place si daca va merita efortul continuarii studiului muzicii...
Sunt un pic debusolata. Ce parere aveti?

Mersi, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Ar fi o idee buna sa o duci la cursuri de prescolari. Cum ai zis si tu vei putea vedea daca ii place. Si eu le-am facut dar pe vremea mea se facea doar teorie muzicala (invatam notele, cantam), instrumentul numai din a 1a. Mie mi-a placut mult pentru ca profesoara era extraordinara si asta m-a ajuta sa vreau sa continui. DDupa cum ai zis, se pierde mult timp pe drumuri oricum, asa ca daca te decizi pentru muzica trebuie sa stii ca cere ceva sacrificii.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Hai sa ti raspund eu cum e la noi. Deoarece noi ca parinti n am fi vrut sa faca liceul de arta de la noi din judet l am dat anul trecut in particular la pian iar anul acesta in baza unui examen a fost admis la sc. popupara de arta cu program o data pe saptamana. Foarte bine ai face sa-l duci la cineva sa-l testeze pe copil sa vezi daca are talent si daca doreste copilul.
Am ales aceasta optiune deoarece liceul de la noi este cotat slab ma refer la invatamant nu si la instrumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira2find spune:

Citat:
citat din mesajul lui hi_lara

Am aflat azi, cu mirare,de ce sa nu recunosc ca scolile de muzica si arte plastice pe care le gasisem pe net sunt extra-scolare in sensul ca trebuie sa fim inscrisi la o scoala generala si in timpul liber sa urmam si cursurile acestei scoli. Asta inseamna ca in afara de Enescu si Lipati nu mai sunt alte optiuni??? Nu de alta dar, in acest oras supraaglomerat vom sta mai multe pe drumuri...

Am aflat ca exista posibilitatea sa-l inscriu la un curs de pian la pre-scolari in cadrul acestor scoli,si m-am gandit ca fiind inca la gradinita nu ar avea asa un program incarcat. Am putea astfel sa ne dam seama daca ii place si daca va merita efortul continuarii studiului muzicii...
Sunt un pic debusolata. Ce parere aveti?

Mersi, Lara


Mai puteti incerca si la cluburile scolare de sector. La clubul de la Dimitrov, spre exemplu, prieteni de-ai nostri au avut baietelul la pian si au fost foarte multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

Va recomand BREVIS MUSIC ART, in zona Piata Unirii, au cursuri de pian, chitara, vioara, canto, si altele.
Un curs inovativ este cel de Muzica prin joc pentru prescolari. Acolo copiii exploreaza diferite instrumente de toate tipurile, fac jocuri muzicale, canta si se misca pe muzica, ideal pentru copiii de 3-6 ani.
Mai multe puteti afla pe www.brevis.ro
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Are cineva copilul la scoala de muzica numarul 1 sau 4?
Ma intereseaza care mai sunt cerintele pentru pian- in medie cam cat timp exerseaza pe zi. Si in ce mai consta admiterea la clasa 1.
Ceva recomandari de profesori...
Eu am fost acum multi ani la scoala 1, asta ne-ar fi mai aproape de viitoarea scoala ( clasa 1 din toamna), numarul 4 e la o statie de tramvai de casa.
Copilul face pian de 2 ani, ar putea continua acasa cu profesoara de la gradi, dar mie mi se pare ca face cam putin cu doamna respectiva.
Eu la scoala de muzica, la varsta ei, faceam mult mai mult. Totusi, nu as vrea nici sa cadem in extrema cealalta- mai mult de jumatate de ora pe zi de exersat in zilele fara ore la scoala de muzica nu cred ca i-ar placea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:


Copilul face pian de 2 ani, ar putea continua acasa cu profesoara de la gradi, dar mie mi se pare ca face cam putin cu doamna respectiva.
Eu la scoala de muzica, la varsta ei, faceam mult mai mult. Totusi, nu as vrea nici sa cadem in extrema cealalta- mai mult de jumatate de ora pe zi de exersat in zilele fara ore la scoala de muzica nu cred ca i-ar placea...

Fran
Iepurete mititel
Iepurete a crescut
[/quote]





1 la mana, de la 2 ani mi se pare muuuuuuuuuuuuuuuuuult prea devreme. Nu recomand sub nici o forma si nu as accepta copii asa de mici ca elevi. M-a mirat afirmatia ta, dar oricum e de domeniul trecutului, deci nu mai conteaza.

2. Daca nu doreste/nu i-ar placea sa studieze mai mult de cat ai spus nu intra in discutie scoala de muzica..., unde exista examene, concursuri,etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Crinuta, fran a zis ca face copilul pian "de doi ani" si nu "de la doi ani".

Ba eu incurajez pe oricine poate sa-si dea copilul sa invete un instrument. Muzica nu este doar de performanta, se poate face instrument si pentru placere proprie si deci fara sa fie nevoie sa participi la toate concursurile. Este adevarat ca la scoala de muzica va avea examen la sfarsit de an (sau cel putin asa are pe vremuri) si deci va trebui sa munceasca mai mult, dar oricum nu se incepe cu studiu de ore intregi de la clasa a 1a.
Deci Fran, da copilul la muzica si dupa primul an vei vedea cum progreseaza, daca-i place...



Mergi la inceput