Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

la cate luni sta bebe in fundulet

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4

p.a.ade
membru incepator

France, Le Bourget
143 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 02/10/2008 :  07:52:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Fiecare copil are propiul ritm deci nu se poate generaliza,nu o forta cu pusulintre perne sau mai stiu eu ce,cind va veni timpul va sta si in fundulet.Sunt copii care o iau la mers de-a buselea si apoi stau in fundulet sau altii merg direct in picioare fara a trece prin etapa 4*4.Fetita mea cea mare a mers direct pe picioare dar asta mica a trecut prin toate fazele.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ema_modo
ema_modo
nou venit

Spain, madrid
18 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2008 :  22:49:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
multumesc pentru sfaturi...acum am facut 5 luni si stam singure in fundulet cateva minute...nu am ce sa-i fac ca se ridica singura...mi-au zis cativa doctorii sa o las daca se ridica singura.sanatate bebicilor
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
magdalena76
magdalena76
membru incepator

Romania, bucuresti
350 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/10/2008 :  10:28:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite magdalena76 un Mesaj Privat
Vladut a stat in fundulet de la 4 luni. vroia el de la 3 luni dar mi s-a parut muult prea devrema asa ca il tineam eu in brate cu fata la directia de mers.

Magda si Vladut (31.03.2007)
kay
kay
Happy - Happy , Joy - Joy

Romania, bucurestiBUCURESTI
4794 Mesaje
21 Prieten(i)
Trimis la: - 24/10/2008 :  10:40:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui kay  Trimite mesaj yahoo luikay Adauga semn de carte la raspuns Trimite kay un Mesaj Privat
DE LA FIZIOTERAPEUT :

copilul NU trebuie pus in fund, sa stea. ci ajutat sa exerseze miscarea prin care se ridica in fund. un copil care este pus in pozitie sezand inainte ca musculatura si coloana sa ii fie dezvoltate suficient, risca sa aiba probleme la coloana etc.

si nu va mai speriati, S a stat la 1 an singurica sa pot pleca de langa ea. la o luna distanta mergea tinandu-se de mobila. dar ea are problemele ei + dismaturia de 1 luna...

eu intai m-am ridicar in picioare, apoi de oboseala problabil m-am asezat si in fund... dar fff devreme, spre deosebire de fi-mea am fost super precoce.

nu-i mai fortati, ca or sa stea toata viata in fund !

ema, ia-i un bouncer. si de acolo poate vedea tot, fara sa isi faca rau !

oana deSOSONICA (6.06.2007)

asa creste Sonia : intr-un an

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.

www.helpsonia.com
povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
mary_07
mary_07
Capra cu 3 iezi

Romania, home sweet home
1945 Mesaje
18 Prieten(i)
Trimis la: - 24/10/2008 :  11:10:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mary_07 un Mesaj Privat
Alex a stat in fundulet singur,fara ajutor sau perne de pe la 6 luni.Mai devreme,ii puneam perne in jurul lui si era ok
Sunt si eu de acord ca fiecare copil are ritmul lui si nu trebuiesc facute comparatii

Poze cu noi
ang3lt0uch
ang3lt0uch
membru incepator

Romania, Craiova
408 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/10/2008 :  12:56:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiang3lt0uch Adauga semn de carte la raspuns
Citat:
citat din mesajul lui flavia maria

alex pe la 8 luni si antonio pe la 7 ....ce baieti "lenesi" am

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

si Adriana a stat singura fara ajutor si fara sa cada imediat pe la 7 luni si... Dar inca nu se putea pune ea in fund singura atunci, a mai durat pana sa se ridice, si s-a ridicat in fudn din mersul de-a buselea, in jur de 8 luni. In rest, a mers in picioare de la 9 lun isi 3 sapt, deci fiecare cu ritmul lui si daca a stat tarziu in fund nu inseamna ca va face restul lucrurilor tot tarziu.

Mai devereme de 5 luni nu am pus-o in fund mai deloc fara sprijin la spate, chiar daca tot timpul vroia sa o tin in fund. Mi-a fost frica de coloana...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic
annabubu
annabubu
nou venit

Romania, bucuresti
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/11/2008 :  13:51:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
buna fetelor,

am si eu o intrebare. am un baietel de 2 luni si jumatate. Bineinteles ca deocamdata nu se pune problema sa stea singur in fund.

Intrebarea mea e daca il afecteaza daca il tin eu in brate in pozitia sezand sau daca il pun pe perna sa stea un pic mai sus. Sau trebuie sa il tin tot timpul in pozitia culcat pana o sa se ridice el singur in pozitia sezand? ca chiar nu am gasit nicaieri raspunsul la intrebarea asta.

multumesc,

anna

ionela86ifr
nou venit

Romania, focsani
36 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 10/12/2008 :  19:50:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiionela86ifr Adauga semn de carte la raspuns
buna nepotica mea a stat in fundulet la5 luni si a mers in picioare la 10 luni
cum se spune:fiecare copil are ritmul lui de crestere si dezvoltare.

ifrim ionnela
oanamada
oanamada
Mami de printesa frumoasa

Romania
1601 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 10/12/2008 :  23:25:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanamada un Mesaj Privat
Catinca a stat in fundulet la 5 luni, nu a mers in patru labute si la 7 luni mergea in picoare tinuta de manuta! Eu cand am vazut ca da semne ca vrea sa stea in fundulet o puneam in landou si ii ridicam putin, cam la 40-45 de grade spatarul landoului...in casa o puneam in leagan, fara sa-i dau drumul la leagan si il puneam tot asa pe o pozitie intermediara astfel incat sa vada in jur...nu te speria...ai toate sansele sa sar etape... fiecare copil este unic....

Oana si Cati mica (23.08.2007)

ploscariu
membru incepator

Romania, Cluj-Napoca
289 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 11/12/2008 :  06:57:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ploscariu  Trimite mesaj yahoo luiploscariu Adauga semn de carte la raspuns Trimite ploscariu un Mesaj Privat
ema_modo pe la 6 luni poti s-o lasi sa stea singura in fundulet, mai repede, doar sprijinita in pozitia semisezut, coloana este pre frageda si se poate deforma. Multa sanatate!

POZE RECENTE

poze cu Ioana si Ionut

Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com