helicobacter pylori

helicobacter pylori | Autor: mihuta

Link direct la acest mesaj

In urma unei analize facute intamplator sotului meu i s-a decoperit ca are IgG pozitiv la Helicobacter pylori, deci ca a fost infectat cu bacteria respectiva.

Din cate am citit, bacteria se transmite oral-oral cel mai frecvent, asa ca probabil o am si eu , e posibil atunci ca noi sa i-o fi dat si fetitei noastre de 10 luni ? In decursul diversificarii s-a intamplat sa ii dam cu lingura/lingurita sa pape si apoi sa gustam si noi din mancarea eu cu lingura ei ca sa o convingem ca e papa bun (chestie care chiar a functionat de cateva ori).

Stiu ca la aduti Helicobacterul se trateaza cu un mix de 3 antibiotice dar la bebelusi ma indoiesc ca sunt permise, chiar si pentru mine ar fi o problema, pentru ca inca alaptez.

Deci, ca sa ma intorc la intrebarea mea, s-a lovit vreun parinte de aceasta situatie ?

mami de Sophia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Toata lumea are aceasta bacterie (mai ales cei din Europa de est - asa mi-au spus doctorii de aici)insa la unii se manifesta ca si ulcer, la altii nu. Eu am avut-o 25 de ani, de prin 1982 si nu se stia de ea in Romania cel putin. De abia cand am ajuns in Canada si am avut niste crize de ulcer puternice am facut analizele de sange si mi-au dat mix-ul de antibiotice am terminat cu durerile de ulcer. Bacteria se poate reforma in timp daca esti predispus ca si organism sa reactionezi la ea. Nu este ceva periculos. Eu zic sa nu-ti faci griji de pomana. Mergi la un doctor sa-ti dea informatii mai complete. Bacteria poti sa o iei si de la restaurant in cazul in care tacamurile nu au fost spalate si sterilizate corect sau de la pahare.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Multumesc de raspuns, sunt constienta ca e foarte raspandita si ca la majoritatea oamenilor infectia e asimptomatica, dar stii cum e, cand e vorba de puiul tau numai ideea imi face parul maciuca.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Mihuta - eu zic ca daca are IgG pozitiv inseamna ca a avut activata helicobacter, nu ca e prezenta infectia; oricum, infectia in sine, mai ales netratata corespunzator e periculoasa; avem un caz in familie, pe sora mea, careia anul trecut i-au depistat ulcer, a fost tratata pentru ulcer fara sa se faca biopsie pt a vedea daca are helicobacteri; prin urmare, cu tot tratamentul, anul acesta a avut iar mari dureri si a mers la alt medic, a facut biopsie si i-au gasit helicobacteri + o gastrita atrofica data tot de aceasta bacterie; ei, aceasta gastrita atrofica cica e mai periculoasa decat ulcerul, de acum va trebui sa faca periodic endoscopii si biopsii - dr i-a spus ceva de genul "cu Dumnezeu inainte", gandindu-se sa nu se ajunga (DOAMNE FERESTE!) la cancer; eu zic sa-si faca sotul o endoscopie si daca e cazul, biopsie; daca vrei mai multe informatii, vorbesc cu sora-mea.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

http://picasaweb.google.com/mariusadrianalex/6LuniAlessiaALESSIA 6LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sotul meu a avut heliobacter si a "servit" mix-ul de antibiotice. Nici eu, nici copiii nu avem probleme gastrice. Medicul care l-a tratat pe sotul meu a recomandat sa-mi fac si eu analizele. Intrebat daca sa le fac si copiilor a spus ca nu. Eu mi-am facut analizele si nu am nimic, motiv pt care m-am linistit.

Acelasi situatie si la o colega de-a mea. Sotul cu pb si tratament, restul familiei ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Atata timp cat nu sunt simptome, cand helicobacterul nu se "manifesta", nu se recomanda tratament. Asa a zis medicul nostru de familie. Noi suntem in aceeasi situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

dar cum se manifesta la copil ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Care este mixul de antibiotice care se administreaza pt tratarea infectiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_is spune:

Buna. Vin cu cateva completari la cele spuse mai sus de fete. Helicobacter pylori este resposabila de producerea gastritelor,ulcerelor gastrice si duodenale. Se poate transmite de la mama la copil prin mestecarea alimentelor de catre mama. Simptomele gastritei(la adult): perioada de incubatie 1-10 zile fiind urmata de dureri epigastrice, greturi, varsaturi cu caracter mucos, flatulenta, stare de rau general uneori febra.
Tratament cu antibiotice: amoxicilina si metronidazol dar si un antisecretor, de ex omeprazol.
Eu zic sa nu-ti faci griji daca bebe nu a facut boala, insa sa eviti sa mai gusti mancarea lui bebe cu lingurita lui. Sper ca ti-am fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chantal

Care este mixul de antibiotice care se administreaza pt tratarea infectiei?

Cea mai utilizata schema de tratament e Amoxicilina + Claritromicina (antibiotice) + Omeprazol. Se mai poate Claritromicina sau Amoxicilina + Metronidazol + Ranitidina sau Bismut...


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Revin si eu cu completari, sotul meu a facut endoscopia, unde a fost confirmata prezenta HB, avea si o gastrita, asa ca a facuit tratamentul cu mixul de antibiotice si acum e ok.

Eu stiu ca simptomele pot fi mult mai greu de depistat, el de exemplu avea arsuri de cativa ani, infrecvente, dar nici o alta manifestare.

Eu nu imi fac inca analizele pentru ca oricum alaptez asa ca n-as putea sa iau tratament.Plus ca n-am nici un simptom.

mami de Sophia

Mergi la inceput