Glicemia la copii ?

Glicemia la copii ? | Autor: amyarabella

Link direct la acest mesaj


Care este glicemia normala la copii ?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

intre 70 si 115

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

In luna iulie Amelia a fost internate cu glicemie foarte mica. Stiu ca atunci doctorita spunea ca normal e sa aiba intre 70 si 100.. Amelia avea 27..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Este putin probabil sa fie corect. La glicemie 27 era cel mai probabil in coma.
Refa-i glicemia doar! Ori analize de sange ori doar cu un test cu sange din degetel. Daca este in afara limitelor pe care ti l-am scris, fa investigatii suplimentare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Scuze. Am crezut ca mamica ce nu stia limitele glicemiilor zicea de copilul ei ca avea glicemie 27. Amelia are cumva diabet sau era altceva care i-a cauzat aceasta dereglare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Va multumesc fetelor pt raspunsul promnt !!!

Va pup si va doresc multa sanatate !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

A doua zi dupa nastere, am ajuns cu Andrei la urgente ptr ca avea un tremurat din tot corpul, si cand i-au verificat glicemia ne-au zis ca are 0,6 iar normal era 4, habar nu am ce unitate de masura aveau ei. Nu are nici diabet, doamne fereste, si s-a reglat imediat cum i-au dat glucoza, a ajuns la 5, insa ne-au zis ca daca mai stateam, se intampla o tragedie. De atunci ne tot chinuim cu tremurat ala, respectiv spasmele alea, care se incapataneaza sa apara si-i tin creierul ocupat, nelasandu-l sa evolueze asa cum ar trebui.
Asadar, daca ai cea mai mica suspiciune legata de glicemie, nu sta pe ganduri, mergi si asigura-te ca totul este bine!
Multa sanatate!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului! www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=9" target="_blank">Nan1 si Nan2, Mireasa si mire cu stil!


[b]Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Este putin probabil sa fie corect. La glicemie 27 era cel mai probabil in coma.
Refa-i glicemia doar! Ori analize de sange ori doar cu un test cu sange din degetel. Daca este in afara limitelor pe care ti l-am scris, fa investigatii suplimentare!

Intr-adevar parea incredibil, i s-a refacut testul de doua ori. Nu vreau sa fiu off-topic, dar da, cu asa glicemie mai avea putin si intra in coma, a fost un noroc ca am ajuns la timp la spital.Nu are diabet, nu a avut nici o boala inainte. Cica ar fi fost de la vomitat, dar vomitase cu cateva zile inainte( marti, si hipoglicemia i-a fost descoperita vineri)
Acuma e bine.
Scuze inca o data de off topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Lilia, se explica. Si copilului meu i-a iesit odata glicemia 40 - dar analiza a fost facuta dupa 2 zile in care n-a mancat mai nimic (il durea in gat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Lilia stai linitita ca nu esti deloc of topic orice informatie imi este de folos.

Eu nu am intrebat pt noi ,prietena mea are o fetita de 9 ani si la ultimile analize facute acum cateva zile i-a iesit glicemia 155 ,doar ca doctorul care a citit analizele ori nu a vazut ori nu stiu ce sa intamplat dat nu i-a spus nimic ,ea azi a recitit analizele (fetita se simnte cam rau are simtome de apendicita chiar daca nu are nimic acolo), dar nu mai stiam care sunt limitele normale.
Maine merge la doctor iar ,eu sper din tot sufletul sa fie doar o grseala de tipar sau ceva de genul acesta si maine sa ii iasa bine analizele.

Doamne ajuta si multa sanatate tuturor !!!

Va pup si va multumesc din noi pt auutor .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Sunt intr-adevar cazuri cand glicemia nu este in limite normale fara sa fie vorba de diabet. Dar e bine de avut in vedere si aceasta boala pentru evita sa se ajunga la cine stie ce complicatii (coma fiind primul lucru care se poate intampla). La diabetul de tip I pe care il fac copii, debutul este un pic mai violent decat la cel de tip 2. Din acest motiv intrebam daca Amalia are diabet (inteleg ca e vorba de un alt copilas). Regula cam e ca glicemia este prea mare nu prea mica atunci cand se descopera diabetul.
155 nu este o glicemie chiar asa de mare dar este de verificat. Debutul diabetului la copii are loc cam in 2 saptamani (asa am inteles, nu bag mana in foc) dar glicemiile pot fi in neregula inainte de a se declansa celelalte simpotme. Oricum, trebuie verificat neaparat.
Sanatate multa!

Mergi la inceput