Scari placate cu lemn sau cu marmura?

Scari placate cu lemn sau cu marmura? | Autor: eld

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Va cer parerea cu privire la placarea scarii casei mele , ca sunt in impas, nu stiu ce sa alegem.
Am scara interioara a casei din beton, este pe rotund, chiar in fata usii de acces in casa.
Initial voiam sa o placam cu lemn, apoi ne-am gandit la granit sau marmura. As opta pentru lemn, dar e destul de scump si mai putin rezistent in timp, dar marmura, desi rezistenta in timp, sa nu fie prea rece pentru copii.
Voi ce aveti, ce imi recomandati?

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

fiind vorba de copii....categoric lemn. mai ales ca scara este si pe rotund (adica nu f sigura la coborat si urcat pt copii) n-as alege un motiv in plus de ingrijorare. Marmura mai este si rece, iar lemnul poate fi lacuit cu lac mat care nu este alunecos.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

Eu le am cu marmura si spre surprinderea mea nu sunt reci si nici copilul nu aluneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu sint pentru lemn.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui karfe

Eu le am cu marmura si spre surprinderea mea nu sunt reci si nici copilul nu aluneca


dar in timp isi pierde luciul si se pateaza foarte usor, marmura fiind prin structura ei o piatra care absoarbe apa. nu este recomandata pentru zone cu trafic cum ar fi treptele.
mai repede granitul sau o piatra compozita insa atunci ajungi deja la pretul lemnului - cu care ai mai multe avantaje :)





pentru Emma

Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Multumesc pentru raspunsuri, inca nu am luat o decizie, tot discut cu sotul.
Lemnul - stratificat - e foarte scump, cam 150 de euro treapta + contratreapta. Marmura si granitul sunt cam la acelasi pret, dar mai ieftine decat lemnul si rezista in timp mult mai bine.
Scara, desi e rotunda, nu e periculoasa, fiica-mea de 5 ani nu a cazut niciodata pe ea pana acum (de vreo 8 luni de cand o avem). Cea mica inca nu merge, ca are 4 luni, dar cand va merge, va fi tare greu cu scara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Poti acoperi totul cu mocheta, e mai ieftin, mai sigur pentru cea mica si poti schimba mai incolo sa pui lemn (eu tot lemn as zice ).

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Ramona, exact asta i-am zis aseara sotului, sa cumparam mocheta f. ieftina si sa o lipim pe trepte (altfel iese mult praf de la beton), iar cand ne vom redresa financiar , peste cativa ani, sa o placam cu lemn. Inca nu ne-am hotarat, oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, asa. Mi se pare o solutie buna de moment. Daca sinteti in casa noua va dati mai bine seama ce schimbari vreti sa faceti dupa ce ati locuit o vreme acolo. Mai ales daca e o investitie serioasa, mai bine sa nu te grabesti si te trezesti peste un an ca nu-ti mai place.
Marmura aia nici n-o mai dai jos cu una cu doua!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Da, asa. Mi se pare o solutie buna de moment. Daca sinteti in casa noua va dati mai bine seama ce schimbari vreti sa faceti dupa ce ati locuit o vreme acolo. Mai ales daca e o investitie serioasa, mai bine sa nu te grabesti si te trezesti peste un an ca nu-ti mai place.
Marmura aia nici n-o mai dai jos cu una cu doua!

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Singura problema e sa nu fac apoi dezastru in casa, cand voi placa scarile. Adica acum oricum e santier (sfarsit de santier), dar dupa ce ne vom muta, vreau si eu sa scap de praf.
Am cerut o oferta de la o firma care face din lemn, sa vad ce pret ne trimit.

Mergi la inceput