case de vacanta

case de vacanta | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Buna seara. Imi cer scuze daca pun mesajul la loc nepotrivit dar nu am stiut unde sa-l pun.
As vrea sa va intreb pe cei care v-ati construit case de vacanta cum ati procedat: ce firma de constructii ati folosit, cit v-a costat, cit a durat lucrarea, in fine, ce experienta ati avut cu ei.
Eventual i-ati recomanda si altora?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

OK, deci toata lumea isi face casa (vazut topic mai sus) dar nu de vacanta.
Hai sa pun alta intrebare: imi spun prietenii din bucuresti ca te imbolnavesti de nervi daca te apuci sa construiesti casa, ca te fura (la materiale), ca sint hoti la drumul mare, ca nu mai sint decit pungasi in Ro pt. ca toti constructorii buni au plecat in Spania etc, etc, etc.

Pe de alta parte am gasit on-line mai multe web site-uri de genul http://www.caselemn.net Deci firme care iti spun clar cit te costa m2 predat la cheie si care se obliga sa termine casa in timp de...
Intrebarea mea: a lucrat cineva cu astfel de firme? Sint seriosi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

OK, deci toata lumea isi face casa (vazut topic mai sus) dar nu de vacanta.
Hai sa pun alta intrebare: imi spun prietenii din bucuresti ca te imbolnavesti de nervi daca te apuci sa construiesti casa, ca te fura (la materiale), ca sint hoti la drumul mare, ca nu mai sint decit pungasi in Ro pt. ca toti constructorii buni au plecat in Spania etc, etc, etc.

Pe de alta parte am gasit on-line mai multe web site-uri de genul http://www.caselemn.net Deci firme care iti spun clar cit te costa m2 predat la cheie si care se obliga sa termine casa in timp de...
Intrebarea mea: a lucrat cineva cu astfel de firme? Sint seriosi?



Nu stiu cat de seriosi sunt, dar de neseriosi e plina tara, mai ales in constructii. Degeaba semnezi un contract, te poti trezi ca nu il respecta si gata, iar tu ramai cu banii dati. Firmele astea sunt SRL-uri cu 200 de lei capital social, iar administratorul raspunde tot cu 200 de lei
Eu am cumparat usa de acces la casa, trebuiau sa mi-o monteze acum 2 saptamani (achitata integral!), iar de atunci imi promit zilnic ca vor veni, dar nu o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Eu am avut parte de oameni seriosi si sunt multumita. Sper sa gasesti si tu, si sa fi incantata de rezultat.

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Mai e bine ca mai citesc si de experiente pozitive pt. ca altfel m-as demoraliza. Nici in sua nu-s constructorii forte constiinciosi dar dupa ce proprietarul primeste casa "la cheie" o inspecteaza bine si pune "post-it" peste tot unde vrea sa i se corecteze mici chestii. Eu nu mi-am facut casa insa am o prietena care si-a facut si am vazut cum punea pt. fiecare crapatura, zgiritetura etc...
Bine nu am chiar pretentia asta in Ro dar cind spun o chestie (de ex. savina sa puna o usa) apoi chiar sa vina.
Eu vreau o casa la tara pt. ai mei.
nelocuind acolo mi-e greu sa judec cum ar fi bine sa fac: sa construiesc una noua dupa planurile unui arhitect si sa angajez o firma de constructori sau sa folosesc mina de lucru din sat, mesteri care au mai ridicat si alte case si care oricum imi stiu rudele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Monabella, pentru autorizatie de construire iti trebuie proiect facut de arhitect, asa ca oricum trebuie sa ajungi la arhitect. Daca echipa e din sat, probabil ca va avea retineri in a face rabat de la calitate.
Succes!

Mergi la inceput