cum se ingrijesc ferigile?

cum se ingrijesc ferigile? | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

Imi place feriga la nebunie,am cumparat multe de-a lungul anului le-am ingrijit cum am stiut mai bine dar n-am reusit sa fac pe niciuna sa ramina verde si frumoasa.cum le cumpar se usuca incet.stie cineva vreo cum as putea sa fac sa nu le mai pierd?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Le uzi cu moderatie (sa nu balteasca apa in ghiveci), iei de la florarie pamant de turba, si la doua saptamani le pui substral (amestecul se face 1 capacel de substral la 2 litri de apa). Succes!

Ralu- mamica de fetita superba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexis2002

Imi place feriga la nebunie,am cumparat multe de-a lungul anului le-am ingrijit cum am stiut mai bine dar n-am reusit sa fac pe niciuna sa ramina verde si frumoasa.cum le cumpar se usuca incet.stie cineva vreo cum as putea sa fac sa nu le mai pierd?


Nu trebuie sa stea in bataia directa a soarelui (daca le poti pune pe Nord..e perfect)..nu le schimbi locul des..si trebuie sa le schimbi si sa le tunzi radacinile in fiecare primavara - eventual sa o aerisesti/raresti...iar de udat...eu le cam neglijez..le ud 1 data pe saptamana..le torn apa cu galeata..pana se umezeste f.f. tare pamantul, le las sa se scurga si gata.

PS - iti dau de la mine puiuti daca vrei..eu incerc sa nu tin mai mult de 2-3 peste an..caci mi se pare ca sunt imense...se fac asa stufoase..caci le aspir ocazional cu aspiratorul....de frunzulitele uscate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ferigii ii plac: lumina difuza si baile de abur, de aceea e planta ideala pt. baie de ex., unde de regula e un geam opac si aburi de la dus. Si baia sa fie pe nord

Mergi la inceput